Tensberg - miasto na południowym wschodzie Norwegia (obok fiordu Tensbergfjörden), stolicy okręgu Vätfold. Jest to najstarsze miasto w Norwegii, przynajmniej sądząc po wzmiance o nim w dokumentach. Według Snorri Sturluson, islandzkiego skalde i prozaika, Tensberg został założony na krótko przed bitwą pod Harsfjordem, która miała miejsce w 871 roku. Dziś jest niezwykle pięknym i zadbanym miastem ogrodowym z wieloma trawnikami, klombami, ogrodowymi rzeźbami, kwiatami i ziołami na dachu domów. Dlatego nie dziwi fakt, że Tensberg jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych.

Informacje ogólne

Założony pod koniec X wieku Tensberg od razu zaczął odgrywać ważną rolę jako centrum handlowe, polityczne i religijne. Dowody na to są zachowane w źródłach pisanych, ponadto istnieje wiele ruin starożytnych kościołów i innych budynków. To w okolicach Tensberg zostały wykopane statki pogrzebowe Wikingów (Gokstad i Oseberg), które są obecnie wydobywane Muzeum w Byugde .

Pożar, który nastąpił w 1536 roku, niemal zniszczył miasto, i udało mu się przywrócić jego wartość dopiero w XVII wieku, kiedy stał się ważnym centrum handlowym i centrum wielorybnictwa. W 1806 r. Tensberg stał się pierwszym miastem w Norwegii, gdzie rozpoczęto budowę własnych statków. W 1863 r. Zbudowano tu pierwszy statek do wielorybnictwa parowego - pomnik jego właściciela, Svenda Foina, stoi dziś niedaleko od miejskiego kościoła.

Dziś Tensberg jest ważnym centrum handlowym, aw miesiącach letnich - jednym z najbardziej popularnych miast turystycznych w Norwegii. Powierzchnia miasta wynosi nieco mniej niż 110 metrów kwadratowych. km, mieszka w nim około 40 tysięcy osób.

Набережная

Klimat

Zima w Tensberg jest łagodna. Temperatura rzadko spada poniżej -10 ° C, najczęściej w ciągu dnia około -2 ° C, w nocy spada do -5 ... -6 ° C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, w lutym temperatura w ciągu dnia zbliża się już do 0 ° С, średnia miesięczna to -1 ° С. W marcu szron jest rzadkością, temperatura spada do 0 ° С tylko w nocy, w ciągu dnia wzrasta do + 8 ° С, średnia miesięczna temperatura wynosi + 6 ° С.

Lato jest stosunkowo fajne. "Najcieplejszym" miesiącem jest lipiec, w nocy temperatura sięga + 12 ... + 14 ° С, po południu powietrze ogrzewa się do + 21 ° С. Średnie roczne opady wynoszą 800 mm, najwilgotniejszy miesiąc to sierpień (100 mm wypadnięcia), a najsuchszym miesiącem jest luty (około 40 mm). Temperatura wody w fiord nie faworyzuje kąpieli - nawet latem ogrzeje się do maksimum + 18 ... + 19 ° С, średnia temperatura wody latem + 17 ° С.

Тенсбергфьорден

Zabytki Tensberg

Turyści, przybywający do miasta, spieszą się, aby zobaczyć następujące miejsca:

 1. Wzgórze Zamkowe Centralną część miasta wieńczy górski Haugar, na którym kiedyś stał największy i najbardziej ufortyfikowany zamek w Skandynawii. Dziś pozostały tylko ruiny zamku, pochówek kilku norweskich królów i wieża zbudowana w 1888 roku jako pomnik twierdzy. U stóp góry jest muzeum; tutaj można zobaczyć makiety zamek, wykonany z brązu.
 2. Макет замкаРуины замка и башня на холме Хаугар
 3. Oserbergeigen. Niedaleko miasta znajduje się grobowiec, z którego wydobywano statek pogrzebowy Oserberg i inne znaleziska. Istnieje możliwość, że kopiec służył jako miejsce pochówku królowej Alvild, pierwszej żony króla Gudroda.

Warto również zauważyć:

 • Katedra;
 • Кафедральный собор
 • Muzeum Sztuki Haugar;
 • ruiny kościoła św. Olafa;
 • Sem kirke - najstarszy kamienny kościół w hrabstwie Vestfoll;
 • ruiny kościoła św. Michała;
 • Foynegården jest jedną z dobrze zachowanych posiadłości kupieckich;
 • ratusz;
 • remiza strażacka;
 • muzeum poświęcone wielorybnictwu.

I główne miasto punkt szczególny Możesz sam wywoływać ulice. Jest wiele fontann, rzeźb, czasem całkiem zabawnych, zabytki . Te ostatnie znajdują się czasem w zupełnie nieoczekiwanych miejscach - na przykład pomnik księżnej Christine stoi niedaleko jednej ze szkół.

На улицах города много забавных скульптурПамятник принцессе Кристине

Miasto jest bardzo ozdobione trawnikami i ogrodami kwiatowymi o oryginalnym wyglądzie. Domy nie są ogrodzone, ale otoczone ogrodami i zjeżdżalniami alpejskimi; trawa i kwiaty rosną na dachach niektórych z nich. A jeśli idziesz wzdłuż mostu łączącego dwa brzegi Cieśniny Skagerrak, to w wodach zatoki można zobaczyć niesamowite ogromne, wielokolorowe meduzy.

В городе много оригинально оформленных газонов

Wydarzenia w mieście

Jednym z najważniejszych wydarzeń w Tensberg jest coroczny musical festiwal Slottsfjell, w którym grupy i wykonawcy biorą udział nie tylko z Norwegii i innych krajów skandynawskich, ale także z innych krajów Europy i Ameryki. Odbywa się w lipcu i zwykle trwa 3 dni.

Hotele Tensberg

Tensberg, jak już wspomniano, jest bardzo popularny wśród turystów. Dlatego hotele Istnieje kilka, zarówno luksusowe 5 *, jak i prostsze opcje, które jednak zapewniają dość wysoki poziom usług. Najlepsze hotele w mieście to:

 • 5 * Quality Hotel Tønsberg; znajduje się obok przystani;
 • 4 * Wilhelmsen House w sercu miasta;
 • 4 * Thon Hotel Brygga, z pokoi których roztacza się piękny widok na port;
 • 4 * Quality Hotel Klubben;
 • schronisko Tønsberg Vandrerhjem.
Quality Hotel Tonsberg - один из лучших отелей города

Restauracje i kawiarnie

Turyści przyjeżdżający do Tensberg na zwiedzanie nie powinni się obawiać, że pozostaną głodni: w mieście jest ponad osiem tuzinów restauracji i kawiarni. Tutaj możesz wybrać miejsce do smaku i torebki.

Większość restauracji oferuje tradycyjną kuchnię skandynawską, ale są też restauracje z innych światowych kuchni w Tensberg, na przykład:

 • Wietnamski (restauracja Tønsberg Mekong i dom w Hongkongu);
 • Indian (Bombay Tandoori, Taj Mahal);
 • Amerykański (Kverneriet Tonsberg);
 • Japoński (Pandas Wok & Sushi Bar);
 • Tajski (Sawatdee Thai).
Tonsberg Mekong Restaurant - ресторан вьетнамской кухни

Spośród restauracji oferujących kuchnię skandynawską, najbardziej popularne są:

 • Havariet;
 • Roar i Bua;
 • Verftet;
 • Brasserie X;
 • Wenches Cafe.

Najlepsze w mieście desery oferuje kawiarnia Bare Barista Coffeshop.

Największa liczba restauracji i kawiarni znajduje się w nadmorskiej dzielnicy Tensberg - Brugia - w pomieszczeniach, które niegdyś były magazynami. Najpiękniejsza z nich to mała restauracja w dawnym angielskim magazynie.

Zakupy

W mieście znajduje się kilka dużych centrów handlowych. W szczególności centrum handlowe Farmandstredet jest największe w całym okręgu Vestfold. W Tensberg znajduje się centrum handlowe. Wcześniej działał na nim rynek, dziś pozostało z niego tylko kilka straganów, w których można kupić kwiaty i świeże truskawki. Sklepy z pamiątkami znajdują się głównie na nabrzeżu.

Торговый центр Farmandstredet

Transport

Miasto transport Tensberg to autobus i taksówka. Niektóre autobusy kursują tylko w mieście, inne łączą je z innymi osiedlami gminy.

Муниципальный транспорт Тенсберга

Jak dostać się do Tensberg?

Od Oslo Do Tensberg można dojechać samochodem w mniej niż 2 godziny:

 • na E18 - w około 1 h. 20 minut (jest to najkrótsza trasa, odległość wynosi 104 km);
 • E6 - droga zajmie około 2 godzin, implikuje usługę promową, a na trasie są płatne odcinki dróg;
 • Rv23 i E18 można uzyskać w ciągu około 1 h. 50 minut.

Możesz także jechać pociągiem.

Железнодорожная станция