Antwerpia to miasto położone w regionie Flandrii w Belgii. Historyczne zabytki można ominąć dosłownie w ciągu kilku dni ze względu na to, że jest to dość małe miasto, a wszystkie główne i znaczące miejsca zatłoczenia turystów znajdują się głównie w jego centrum. Antwerpia jest światowym centrum handlu i cięcia diamentów, które później stają się diamentami. Ceny produktów są znacznie niższe niż w innych krajach europejskich. Dlatego podróżnicy przyjeżdżają tu nie tylko po to, aby zapoznać się z zabytkami architektury, ale także w celu zakupu diamentów.

Co zobaczyć w Antwerpii?

Ratusz w Antwerpii

Pierwszym renesansowym budynkiem w Europie jest słynny ratusz w Antwerpii, zbudowany w XVI wieku (1561-1565), kiedy Antwerpia była europejskim centrum handlowym. Nie stojąc przez dziesięć lat, ratusz został spalony przez Hiszpanów podczas przejęcia miasta. Dopiero w XIX wieku udało się odtworzyć wnętrza ratusza, stylizowane na dawne czasy. Stało się to możliwe dzięki wysiłkom belgijskiego architekta Pierre Bruno.

Obecnie ratusz ma flagi wielu krajów, w tym flagę rosyjską i ukraińską.

Atrakcje w Antwerpii2

Dom Rubensa w Antwerpii

W Antwerpii mieszkał i pracował najsławniejszy belgijski artysta Peter Paul Rubens. W 1946 r., Po jego śmierci, otwarto domowe muzeum, w którym mieszkał.

Starał się, by wnętrze jego domu było luksusowe. A także związane z organizacją przestrzeni wokół domu: duża liczba fontann, kolumn, rzeźb i klombów z pięknymi kwiatami.

Antwerp Atrakcje3

Zamek Steven w Antwerpii

Ta słynna antwerpska forteca została wzniesiona na rzece Scheldu w XIII wieku. Podczas oblężenia miasta Oea pełniła funkcję ochronną. Przez prawie pięć wieków było to więzienie dla tych, którzy złamali prawo.

W XIX wieku powstała konieczność zmiany koryta rzeki, a większość budynków została zniszczona, w tym najstarszy kościół w Antwerpii.

W 1963 r. Przed wejściem do zamku zainstalowano pomnik Long Wapper - słynnego bohatera lokalnych legend.

Oto Muzeum Nawigacji.

Antwerp Atrakcje4

Antwerpia: Katedra Najświętszej Marii Panny

Najwyższa wieża kościoła ma wysokość 123 metrów i można ją zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście. Budowa katedry rozpoczęła się w XIV wieku, ale kościół został całkowicie zbudowany dopiero dwa wieki później. W XVI wieku kalwini zniszczyli praktycznie wszystko, co było w katedrze: relikwie, obrazy, ołtarze, grobowce. Obecnie zachowała się niewielka liczba fresków i obrazu Madonny, wykonanego z marmuru w XIV wieku.

Budowniczowie i architekci próbowali przywrócić dawny wygląd zniszczonego wcześniej kościoła, w którym splatają się różne style: rokokowy, gocki, barokowy i renesansowy. W oknie witrażu przedstawia historie z Biblii.

W katedrze znajdują się cztery słynne dzieła Rubensa:

  • "Zejście z krzyża";
  • "Podwyższenie Krzyża"
  • Wniebowstąpienie Maryi ";
  • Zmartwychwstanie Chrystusa.

Nad ołtarzem goście katedry mogą zobaczyć obraz Abrahama Mattissensa "Śmierć Maryi".

atrakcje w Antwerpii5

Antwerpia: Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych

W tym dość eleganckim muzeum można zobaczyć dzieła belgijskich artystów, którzy żyli w latach 60. XX wieku. Również tutaj można znaleźć ponad półtora tysiąca obrazów współczesnych artystów. Ale najważniejszą cechą muzeum jest oczywiście największa kolekcja obrazów Rubensa.

Antwerpia attractions6

Turyści mogą odwiedzić następujące muzea w Antwerpii:

  • muzeum instrumentów muzycznych;
  • Narodowe Muzeum Transportu;
  • Muzeum Planten-Moretus, poświęcone historii drukarni;
  • muzeum diamentów, w którym przechowywany jest najpiękniejszy na świecie diament Koch-i-Nor.

Zwiedzając Antwerpię, bogatą w zabytki, będziesz naprawdę zaskoczony, jak wiele w jego zabytkach architektonicznych zachowała się historia tego małego europejskiego miasta. Po tym znajomość z zabytkami może być kontynuowana w sąsiednich państwach - Luksemburg, Francja, Niemcy i Holandia.