Wraz z nadejściem lata, pory wakacji, większość ludzi przygotowuje się na wyjazd za granicę. A jeśli dzieci biorą udział w podróży, rodzice mają wiele pytań. W końcu mogą istnieć niuanse, które należy przewidzieć, aby nie zepsuć tak długo oczekiwanej i zasłużonej wakacje za granicą z dziećmi . W szczególności rodzice chcą wiedzieć, czy pełnomocnictwo dziecka jest potrzebne za granicą, jeśli matka lub ojciec podróżuje z ukochanym dzieckiem bez drugiej połowy.

Kiedy wymagane jest pełnomocnictwo dla nieletniego dziecka?

Pełnomocnictwo dla dziecka i prawidłowe wyrażenie zgody na wywóz jest nazywane notarialnym dokumentem przedstawionym służbom celnym przy wyjeździe z kraju. Jest to konieczne w przypadku, gdy dziecko wyjdzie bez obojga rodziców. Kolejna rzecz, jeśli planujesz odpocząć bez matki lub taty, a przez krótki czas, to znaczy bez stałego pobytu lub adopcji. W takim przypadku, w przypadku braku decyzji sądu zakazującej wywozu, pełnomocnictwo do wywozu dziecka z Federacji Rosyjskiej nie będzie wymagane, zgodnie z artykułem 20-22 ustawy federalnej nr 114.

Jednak prawa krajów, do których wybierasz się na wycieczkę z dzieckiem, mogą wymagać wpisu na dokumencie. Jest to z reguły kraj wiz Schengen, niektóre kraje WNP (Mołdawia, Białoruś, Ukraina, Kirgistan). W Egipcie i Turcji pełnomocnictwo drugiego rodzica nie będzie wymagane. Informacje na temat potrzeby uzyskania pełnomocnictwa można znaleźć w biurze podróży lub w konsulacie kraju, w którym zamierzasz odpocząć.

Ustawodawstwo Ukrainy wymaga od drugiego rodzica pełnomocnictwa do przewozu dziecka, jeżeli oboje - dziecko i rodzic - są obywatelami Ukrainy. Jeśli potomstwo podróżuje z krewnymi, dokument jest potrzebny od dwóch rodziców. Przy okazji, jeżeli rodzice się rozwiedli, nadal należy wydawać pełnomocnictwo do podróży. Pełnomocnictwo nie jest potrzebne w przypadku śmierci rodzica lub pozbawienia jego praw rodzicielskich, a także samotnych matek.

Jak wydać pełnomocnictwo dla dziecka?

Aby uzyskać zgodę na wywóz do jednego z rodziców lub obu, należy skontaktować się z biurem notarialnym. Konieczne jest zabranie ze sobą oryginałów dokumentów dotyczących pełnomocnictwa dla dziecka: akt urodzenia dziecka i paszport (lub oba paszporty). Dokument będzie wskazywał, że drugi rodzic (lub oboje) nie ma nic przeciwko wycieczce potomstwa za granicę. W umowie o eksporcie wskazana zostanie trasa i cel podróży. Co do zasady okres ważności pełnomocnictwa dla dziecka wynosi trzy miesiące.