Ładne, przytulne miasteczko Tournai Belgia przyciąga turystów swoją historią, zabytkami architektury i wieloma kościołami, w tym wspaniałą romańską katedrą Matki Bożej. Wycieczka znajduje się w południowo-zachodniej części Belgii, nad rzeką Scheldt, zaledwie 10 km od granicy z Francją. Powiedz więcej o tym.

Historia

Miasto Tournai zostało założone około 50 roku naszej ery. przez Rzymian. Jest jednym z najstarszych miasta belgijskie i ma bogatą historię. Podczas rządów królewskiej dynastii Merowingów iw czasach wojny stuletniej Tournai należał do Królestwa Francji. Potem był mały okres rządów brytyjskich, a następnie miasto znalazło się pod rządami Holandii.

Rozkwit Tour rozpoczął się w średniowieczu. Miasto słynie z produkcji gobelinów i haftu, a także produktów ze złota. Później, w okresie renesansu, zasłynął z plejady urodzonych tu architektów i artystów.

Atrakcje Tournai

Do głównych atrakcji miasta należą:

  1. Notre Dame . Jest to główny i najbardziej uderzający punkt orientacyjny miasta Tournai Belgia z unikalną kombinacją architektury romańskiej i gotyckiej. Od 2000 roku katedra jest chroniona przez Światową Organizację UNESCO. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych katedr w Europie Północnej.
  2. Dzwonnica (Belfort) . Został zbudowany pod koniec XII wieku i jest najstarszą dzwonnicą, nie tylko w Belgii, ale także w północnej Europie. Wysokość dzwonnicy osiąga 72 metry i możesz wspiąć się na szczyt, wykonując 256 kroków. Od 1999 roku wieża Belfort została wpisana na listę chronionych zabytków UNESCO
  3. Ratusz . Budynek ten został zbudowany na początku XIX wieku na miejscu opactwa benedyktynów św. Marcina XI wieku. Fasada zachowała się w stylu późnego renesansu, a także fragment gotyckiej galerii z XV wieku i romańska krypta z XII wieku.
  4. Most Pont des Trous . Jest to trzyprzęsłowy kamienny most do celów wojskowych. Wraz z dwoma wieżami Pont des Trous był niegdyś częścią miejskiej linii obronnej.
  5. Muzeum Sztuk Pięknych . Ma bogaty zbiór dzieł flamandzkich malarzy, a także impresjonistów (Monet, Sør, Van Gogh) i przedstawicieli sztuki współczesnej. To jest jedyne Muzeum Belgijskie , który przedstawia obrazy Edwarda Maneta. Muzeum zostało założone przez patrona Henri van Kütsem, który przekazał swoją kolekcję państwu. Otwarcie wystawy odbyło się w 1928 roku.
Нотр-Дам в ТурнеКолокольня Беффруа
Музей изящных искусствМост Pont des Trous
Zakwaterowanie i wyżywienie w mieście

La Petite Madeleine, Le Greco, Moment Gourmand, Um Beaumonde i Monte Christo należą do restauracji najczęściej odwiedzanych przez turystów w mieście Tournai. Wszystkie z nich zasługują na najwyższe wyróżnienia od wielu turystów z różnych krajów i oferują odwiedzającym szeroki wybór dań, w tym lokalna kuchnia .

Jeśli szukasz miejsca na pobyt w mieście, polecamy zwrócić uwagę na następujące znane hotele: B & B La Ferme Delgueule, La Roseraie, Hotel d'Alcantara, Maison Tahereh i Auberge de Jeunesse de Tournai.

Hotel des Anciens PrêtresОтель Cathedrale
Ресторан отеля La RoseraieРесторан La Doline
Jak się tam dostać?

In Belgia Usługa kolejowa jest dość rozwinięta, dzięki czemu można dostać się do Tournai z wielu dużych miast w kraju, na przykład od Bruksela lub Ghent droga zajmie około godziny, a od Mons - około 30-40 minut. Możesz także dostać się do Tournai z pobliskich francuskich miast Lille i Paryża. W wewnętrznej wiadomości w rozkładzie jazdy miasto może być również określane jako Doornijk, więc należy zachować ostrożność. Stacja kolejowa znajduje się zaraz za historyczną częścią miasta, 1 km na północny wschód od Grand Place.

Najbliższe międzynarodowe lotniska do Tournai znajdują się pod adresem Bruksela i lille. Stamtąd można do niego dojechać pociągiem, autobusem, taksówką lub wynajęty samochód . Ale podróż autobusem będzie wymagała znacznie więcej czasu. Na przykład droga z Bruksela Podróż autobusem trwa około dwóch godzin i musisz wykonać 2 transfery.