Bruksela jest jedną z tych europejskich stolic, które każdy będzie chciał zobaczyć. Jest to malownicze, tętniące życiem miasto, uderzające w niesamowity komfort i luksus. Obecny widok miasta jest rozsądnym połączeniem nowoczesności i dziedzictwa historycznego, architektury gotyckiej, barokowej i secesyjnej.

Bruksela stoi nad rzeką Senna, ale można ją zobaczyć tylko po wyjściu z miasta. Ale tutaj można podziwiać widok na starą Brukselę z tzw. Górnego Miasta, leżącego na zachód od centrum i malowniczych parków metropolitalnych. Aby udać się do stolicy Belgii, lepiej jest latem lub wczesną jesienią, kiedy pogoda tutaj jest ciepła i przyjemna.

Bruksela - administracyjna stolica Europy

Bruksela jest nie tylko stolicą państwa Belgia . W rzeczywistości jest to ogromne miasto z populacją około 2 milionów ludzi. Oto siedziba wielu organizacji międzynarodowych: Unii Europejskiej, NATO, krajów Beneluksu, flamandzkich i francuskich itd.

Dla przeciętnego turysty podróż do Brukseli będzie bardzo wygodna. Tutaj wszyscy biegle posługują się językiem angielskim, istnieje wiele restauracji i hoteli, dobrze rozwiniętych infrastruktura transportowa , pozwalając w kilka godzin dotrzeć do Amsterdamu, Paryża lub Kolonii.

Zabytki Brukseli

Bruksela - Starożytne miasto ze starożytną historią. Powstał w VI wieku ne i przeszedł długą drogę od "osady na bagnie", jak nazwa miasta jest tłumaczona, do stolicy całego regionu. Jest wiele historycznych miejsc i innych atrakcji, popularnych na całym świecie. Do najbardziej znanych zaliczamy:

 1. Być może najbardziej znaną atrakcją jest Manneken Pisner - fontanna, która stała się prawdziwym symbolem Brukseli. Według legendy, pewnego dnia miasto zostało uratowane przed ogniem. Ale nie wszyscy wiedzą, że są tu inne "pisarskie" posągi - dziewczyna i pies.
 2. Łuk Triumfalny - nie mniej popularne miejsce turystyczne. Jest ona zwieńczona figurą Brabancji, która trzyma machającą flagę Belgii.
 3. Grand Place - bez wątpienia najpiękniejszy plac na świecie. To tutaj znajduje się ratusz, Dom Króla i Muzeum Historyczne. Każdy budynek na placu ma swoją własną nazwę.
 4. Pałac Królewski z wieloma pokojami i pokojami. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w mieście.
 5. Atomium - najjaśniejszy symbol nowoczesnej Brukseli. Nie można po prostu podziwiać gigantycznej konstrukcji, ale także wspiąć się na samą górę, gdzie znajduje się taras widokowy i restauracja.
 6. Tuż u podnóża Atomium znajduje się Park Mini Europa . Można tam zobaczyć Akropol w Atenach, Pałac Westminsterski, Big Ben, instalacje erupcji Wezuwiusza i upadek muru berlińskiego i wiele innych. inne - tylko około 350 budynków i 80 miast, wykonane w skali 1:25.
 7. Muzeum Przyrodnicze , gdzie reprezentowana jest największa kolekcja dinozaurów w całej Europie.
 8. Zamek Gaasbek zbudowany w XIII wieku. Kolekcje dzieł sztuki z różnych epok, park z kaskadą fontann i sam budynek zamku warte są podróży do gminy Lennik, na południowy zachód od Brukseli.
Гранд-ПласПарк Мини-ЕвропаКоролевский дворец Брюсселя
Замок ГаасбекФонтан Писающий мальчикАтомиум

Zakupy w Brukseli

Nie mniej popularne niż wszystkie atrakcje połączone są tzw Galerie w Brukseli . Możesz tam kupić wszystko - i rzeczy popularnych marek i ekskluzywnych towarów. W Bruksela Istnieją duże centra handlowe, takie jak centrum handlowe Basilix i miasto 2, tradycyjne sklepione rzędy dachów, sklepy na świeżym powietrzu i wiele małych sklepów z pamiątkami, które znajdują się w pobliżu Grand Place.

Najpopularniejszymi zakupami są figurki pikającego chłopca i atomium, belgijskie koronki i gobeliny, perfumy, a także słodkie pamiątki - czekolada i gofry.

Шоппинг в БрюсселеКонфеты из Брюсселя

Hotele w Brukseli

Wybierz mieszkanie w Brukseli możesz na dowolny gust. Istnieje szeroki wybór hoteli od 2 do 5 gwiazdek. Najbardziej lubiane przez turystów:

 • 2 *: Hotel The Moon; Hotel Opera; Monty Mały hotel designerski;
 • 3 *: Hotel Brussels Erasme; Atlas Hotel Brussels; Azimut Flathotel Aparthotel;
 • 4 *: Martin's Brussels EU; Renaissance Brussels Hotel; Catalonia Grand Place;
 • 5 *: Warwick Bruksela (dawny R. Windsor); Hotel Be Manos; Tangla Hotel Brussels.
Терраса отеля Warwick Brussels

Gdzie zjeść w Brukseli?

Wybór placówki gastronomiczne w Brukseli bardzo szeroki - od demokratycznych kawiarni po najbardziej eleganckie restauracje, które liczą około 2000 tutaj! Te ostatnie koncentrują się na obszarze Rue de Bouchers / Beenhouwersstraat - jest to blok bezpośrednio za rynkiem. Mimo że Bruksela jest prawdziwą stolicą Europy, tradycyjna europejska kuchnia nie jest dziś modna. Dzisiaj restauracje są znacznie bardziej popularne Belgijski i kuchnia azjatycka: restauracje indyjskie, chińskie i wietnamskie. I oczywiście koniecznie odwiedź cukiernię Confiserie Neu-haus, która znajduje się w Galerie de la Reine. Nawet jeśli nie należysz do słodyczy, wiedz, że jesteś w Brukseli i nie próbuj słynnych czekoladowych cukierków lub "brukselskich kulek" z nadzieniem - tylko zbrodnią!

Где поесть в БрюсселеConfiserie Neu-haus

Transport w Brukseli

Jak w każdej europejskiej stolicy, połączenie komunikacyjne w Brukseli w Belgii jest dobrze rozwinięte. Istnieją 2 lotniska obsługujące loty międzynarodowe, 3 stacje kolejowe, duży port rzeczny, metro i linie tramwajowe. Ale najbardziej niezwykłym faktem jest to, że ogromna większość miejskich autostrad jest pod ziemią. Dzięki temu stolica Belgii stała się wygodniejsza i bezpieczniejsza dla pieszych i kierowców.

Bardzo dogodny jest fakt, że bilety na transport miejski - wspólne dla wszystkich jego rodzajów. Cena zależy od liczby podróży: na przykład jedna podróż autobusem, tramwajem lub metrem kosztuje 1,50 euro, bilet pięciokrotny kosztuje 6,70 euro, a bilet na 10 podróży - 11 euro. Jeśli chcesz, możesz wynająć samochód lub skorzystać z usług taksówki, którą można zamówić telefonicznie, złapać na ulicy lub wynająć na specjalnym parkingu. Koszt wyjazdu składa się z 2 euro za lądowanie i 0,5 euro za każdy kilometr przebiegu.

Аэропорт в БрюсселеТранспорт в Брюсселе

Jak dostać się do Brukseli?

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Brukseli są bezpośrednie loty obsługiwane przez Brussels Airlines (Belgia), Aeroflot (Rosja), MAU (Ukraina). Samoloty przybywają na jedno z dwóch lotnisk - Bruksela-Zaventem i Bruksela-Charleroi . Jeśli wolisz podróżować po Europie koleją, to wiesz, że stacje kolejowe belgijskiej stolicy przyjmują pociągi zarówno międzynarodowe, jak i regionalne.