Belgia należy do wielu krajów o gęstych, dobrze rozwiniętych systemach transportowych. Z Bruksela bezpłatny dostęp do Niemiec, Holandii, Francji, Luksemburga, a nawet do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Doskonałe położenie geograficzne pozwoliło na rozwój Belgia prawie wszystkie rodzaje transportu, z wyjątkiem krajowych linii lotniczych, ale niewielka część kraju nie potrzebuje ich.

Komunikacja kolejowa

Powszechną formą transportu publicznego w Belgii są pociągi - najszybszy transport w całej Europie. Koleje układane są w prawie wszystkich osadach, ich długość wynosi około 34 tysięcy kilometrów. Turyści mogą podróżować dookoła kraju pociągiem w zaledwie 3 godziny, a podróż zajmie od 1,5 do 2 godzin.

Wszystkie pociągi krajowe są podzielone na trzy typy: międzymiastowe (pociągi te zatrzymują się tylko w dużych miastach), pociągi międzyregionalne i zwykłe dzienne. Ceny biletów są różne, zależą głównie od odległości przejazdu. Istnieje dobry system zniżek, który zależy od liczby podróży i wieku pasażera. Największe zniżki są używane przez emerytów.

Podróż pociągiem po kraju jest nie tylko przyjemna, ale także ekonomiczna, ponieważ możesz wysiąść na każdym przystanku, wybrać się na spacer po mieście, cieszyć się niesamowitym pięknem okolicy, i nie kupując nowego biletu, idź dalej. W każdej stacji stanu można korzystać z usług magazynu, a same stacje są zawsze bardzo czyste i wygodne. Wszelkiego rodzaju problemy zawsze będą wypróbowywane przez przyjaznych i uprzejmych inspektorów.

Высокоскоростные поезда
Autobusy, trolejbusy i metro

Taki pojazd, jak autobus, jest podstawą transportu publicznego w Belgii. Autobus jest lepszy do jazdy podmiejskiej i regionalnej. De Lijn i TEC są uważane za głównych przewoźników. Każde miasto ma swoje własne taryfy, ale możesz kupić bilety w zależności od rodzaju podróży. Bilet jednorazowy kosztuje 1,4 euro, bilet jednodniowy kosztuje 3,8 euro, bilet nocny kosztuje 3 euro, można także kupić bilet trzydniowy (9 euro), bilet pięciodniowy (12 euro) i dziesięciodniowy (15 euro) bilet podróżny. W przypadku wszystkich rodzajów transportu miejskiego można kupić jeden rodzaj biletu.

W stolicy główne dworce autobusowe znajdują się w pobliżu południowych i północnych dworców kolejowych. Transport publiczny rozpoczyna się od 5.30 rano do 00:30. W piątki i soboty nocne autobusy z centrum miasta do dzielnicy biegają do 3 rano.

Również w wielu miastach w Belgii można jeździć na wózku. Na przykład w Bruksela Złożono 18 linii tramwajowych, których długość wynosi około 133,5 km. W dni powszednie i w weekendy trolejbusy jeżdżą na lot, a także autobusy. W rzadkich przypadkach harmonogram trasy może się różnić. Przerwa w ruchu trolejbusów zgodnie z harmonogramem sięga 10-20 minut. W dużych miastach, takich jak Brugge i Antwerpia Sieć metra działa również od 5:30 do 00:30 w nocy. Pociągi metra kursują co 10 minut, a wieczorem i w weekendy - co 5 minut.

Брюссельский трамвайАвтобусы Бельгии
Wynajmij samochód i taksówkę

W Belgii możesz łatwo wydać wynajem samochodów , biorąc pod uwagę, że paliwo jest wielokrotnie tańsze niż w innych krajach. W tym celu będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy, paszportu i karty kredytowej. Koszt tej usługi wynosi od 60 euro, w zależności od firmy wynajmującej, z którą się kontaktujesz. Jeśli chodzi o parkowanie, lepiej zostawić samochód na płatnym parkingu. Jeśli samochód stanie na chodniku lub boku, możliwe, że weźmie samochód holowniczy. Bliżej centrum miast parking jest zwykle droższy. W strefach czerwonej i zielonej samochód nie może być dłuższy niż 2 godziny, a w obszarach koloru pomarańczowego - nie więcej niż 4 godziny. W dużych miastach można skorzystać z podziemnego parkingu. Wypożyczalnia rowerów jest również bardzo popularna wśród turystów. Możesz wypożyczyć rower w dowolnym mieście.

Такси в Брюсселе

Innym rodzajem niedrogiego transportu w Belgii jest taksówka. Tylko w Brukseli działa około 800 firm. Praca wszystkich prywatnych firm jest monitorowana przez Ministerstwo Transportu, które ustala jednolite stawki dla wszystkich usług związanych z transportem osób. Minimalny koszt podróży wynosi 1,15 euro za 1 km. W nocy opłata wzrasta o 25%, a napiwki są zwykle wliczane do łącznej kwoty. Wszystkie samochody mają liczniki, kolor taksówki jest biały lub czarny z czerwonym znakiem na dachu.

Transport wodny

W Belgii dobrze rozwinięty system komunikacji wodnej. Kraj ten słynie z największego portu na świecie - Antwerpii, przez który przepływa około 80% całkowitego obrotu Belgii. Główne porty morskie również znajdują się w Ostenda i Ghent . Turyści mogą poruszać się między miastami również drogą wodną. W Brukseli niedawno uruchomiono wodociąg wodny, który kursuje dwa razy w tygodniu (wtorek, czwartek). Ta łódź pasażerska może pomieścić do 90 osób. Kosztuje taką przyjemność 2 euro. Na wycieczkę statkiem wzdłuż rzek i kanałów można wynająć łódź za około 7 euro, studenci otrzymują zniżkę (4 euro).

Порт в АнтверпенеВодный транспорт