Na prawym brzegu Renu, to miasto według standardów Liechtenstein - Vaduz - jest jednocześnie stolicą księstwa i prawdziwą koncentracją różnych ciekawych zabytków. Vaduz - jedyne miasto na świecie, stolicy, gdzie nie ma węzły komunikacyjne - lotniska i stacji kolejowej, na System transportu Liechtensteinu dość dobrze rozwinięty.

Jest domem dla około 5300 mieszkańców na terenie 17.316 kilometrów kwadratowych, ale mimo swoich niewielkich rozmiarów, Vaduz jest uważana za światowe centrum turystyki. Ludność mówi po niemiecku, obliczana przez franki szwajcarskie.

Gdzie jest Vaduz?

Stolica Liechtensteinu leży w górnym biegu Renu w Alpach, w pobliżu grzbietu Reticon, na prawym brzegu rzeki. Jest w przybliżeniu w centrum księstwa na wysokości 2573 metrów nad poziomem morza. Miasto jest otoczone stokami gór i jest atrakcyjne dla turystów przez cały rok.

Historia Vaduz

Historycy uważają, że pierwsza osada, z której pochodzi miasto Vaduz, powstała w odległym V wieku. Później, w XIII wieku, zamieniła się w dużą wieś Farduzes pod patronatem hrabiego Verdenbera. Chociaż w niektórych starożytnych kronikach jest wzmianka w nim już w XII wieku. Dynastia Lichtensteinów kupiła hrabstwo Vaduz w 1712 r. I zamieszkała w zamku o tej samej nazwie. W rezultacie Vaduz przeszedł wszystkie epoki powstania państwa: od panowania Cesarstwa Rzymskiego do dnia niepodległości Księstwa Liechtensteinu 23 października 1719 roku.

Klimat i pogoda w Vaduz

W księstwie zdominowanym przez umiarkowany klimat kontynentalny dominuje w Vaduz. Temperatura w ciągu dnia w lecie może osiągnąć + 27 stopni, a temperatura w nocy do +15. Wygodne zimy zachwycają mieszkańców średnią temperaturą od +4 po południu do -4 w nocy. Opady występują głównie jesienią i zimą około 800-1000 mm.

Góra wiatr złagodzenie klimatu lokalnego i alpejskie łąki i lasy sprawiają, że obszar nie do odparcia.

Co można zobaczyć w Vaduz?

W maleńkim Vaduz znajduje się ogromna liczba atrakcji, zarówno historycznych, jak i kulturalnych. Głównym obiektem wzbudzającym prawdziwe zainteresowanie wśród turystów jest Zamek Vaduz a on - rezydencja rodziny księcia od 1938 r. Część budynków zamku należy do XII wieku, który następnie przekształcił się w poważną średniowieczną fortecę. Zamek był wielokrotnie wzmacniany i uzupełniany, w jego podstawie ściany mają ponad 4 metry grubości, ma nawet starą armatę i most zwodzony. Zamek nie jest dostępny dla osób z zewnątrz, możesz zostać sławnym gościem, który zostanie zaproszony na jedno z nielicznych przyjęć. Lub czekać na święto narodowe 15 sierpnia, kiedy na dziedzińcu fortecy odbywa się ogólna uroczystość.

Na terenie zamku znajduje się stara kaplica św. Anny, zbudowana dla rodziny panującej w XV wieku. Gotyk architektoniczny sprawia, że ​​skromna kaplica jest nieodparta.

Góra, na której góruje zamek nad miastem, pochyla się wokół najbardziej ruchliwej ulicy Stedle, która jest uważana za lokalny punkt orientacyjny. Mieści główne biura wielu firm, sklepów, wielu muzeów i budynku. Ratusz .

Ратуша ВадуцаКрасный домДом правительства
Кафедральный собор Святого ФлоринаСовременный памятник три лошадиУлица Штедле

Jedna z ulic miasta, Franz Josef, zachowała prawdziwy średniowieczny budynek. Nazywa się to w prosty sposób - Czerwony dom , ze względu na kolor cegły, z której jest zbudowany. Dom otoczony jest winnicami i jest widoczny z daleka, a nawet po rekonstrukcji zachował wszystkie cechy dawnej konstrukcji.

Marzenie wielu filatelistów świata - budynek poczty w Vaduz . Poczta Liechtenstein wydaje rocznie kilka serii własnych znaczków i, oczywiście, o bardzo wysokiej jakości. Większość z nich jest kupowana natychmiastowo i subskrypcją, przynosi dobre dochody krajowi, ale próbki znaczków są zdeponowane w muzeum pocztowym. Co ciekawe, jedna z ulic miasta jest ozdobiona 25 znakami w postaci metalowych płyt, które są zamontowane w chodniku.

Znawcy „wysoki” z pewnością przyciągnie Muzeum Sztuki, gdzie sztuka jest eksponowana kolekcję rodziny panującej. Tylko około 1500 obrazów, wśród których są rzadkie dzieła Rubensa, Rembrandta, Van Dycka i Leonarda da Vinci. Zobaczysz tylko małą część spotkania rodzinnego, ale możesz kupić szeroki album zawierający najpotężniejsze jednostki z książęcej kolekcji.

Jedna z pięknych budowli miasta - Katedra św. Florina . Według legendy św. Florin Remyus był w stanie zamienić wodę w wino.

W Vaduz znajduje się wiele muzeów i zawsze jest coś do zobaczenia: Muzeum Narciarstwa , Muzeum Narodowe , Muzeum Sztuki Nowoczesnej , Muzeum Historii Lokalnej.

Замок ВадуцНациональный музейМузей почты
Почтовая марка на улицеМузей современного искусстваМузей лыж

Jedzenie w Vaduz

Księstwo Liechtensteinu w Europie słynie z wysokiej jakości wina i doskonałych serów. W menu każdej instytucji jest pełno potraw z serem i ma dobrą kartę win.

W stolicy, oprócz kawiarni w Muzeum Sztuki, znajdują się różne restauracje. Jeden z nich "Torkel" należy do samego księcia Hansa Adama II, podawane są tutaj słynne wina z książęcych winnic, a płatności dokonywane są tylko gotówką. Ostra chwila, ale sam książę tutaj nie je, ale w najdroższej instytucji miasta - restauracji Real.

Ресторан РеалРесторан «Торкель»

Zakwaterowanie w Vaduz

Wszystkie hotele w stolicy księstwa spełniają nowoczesne wymagania. Najczęściej turyści podróżują do Vaduz tylko przez jeden lub dwa dni i jeżdżą dalej do Szwajcarii. W każdym przypadku zalecamy rezerwację pokoju z wyprzedzeniem, codzienny pobyt kosztuje około 130-160 USD.

Rekreacja i rozrywka w Vaduz

Stolica księstwa to spokojne miasto, tu nie ma głośnych imprez i imprez klubowych. Główną rozrywką jest zwiedzanie muzeów i zabytków miasta i jego okolic.

Turyści lubią wysyłać sobie pocztówki z lokalnymi znaczkami, w zimie miłośnicy narciarskich wycieczek przyjeżdżają na narty do pobliskich ośrodków narciarskich. Lato w Vaduz to czas na deltę i paralotnie.

Co zabrać ze sobą?

W księstwie Liechtensteinu obowiązuje bardzo wysoki standard życia i zamożności obywateli, a ceny są odpowiednie. Miasta małego kraju nie słyną z zakupów wśród Europejczyków, a głównymi pamiątkami są niezmiennie znaczki pocztowe, wino lub mała główka sera.

Z reguły różne pamiątki produkuje się w sąsiedniej Szwajcarii. Te magnesy, dzwony i figurki krów z Alp lub symboli Liechtenstein.

Сувениры из Вадуца

Transport w Vaduz

Małe miasteczko, większość turystów jeździ po okolicy. Ale w każdym razie powinieneś wiedzieć, że ponad połowa autobusów biegających po kraju przechodzi przez Vaduz. Możesz łatwo przejechać się przez miasto i dotrzeć do sąsiedniej wioski i jej atrakcji.

W Liechtensteinie, jazda na rowerze jest bardzo dobrze rozwinięta, a dla tych, którzy lubią wygodę, istnieje usługa taxi. Lądowanie w dowolnym miejscu kosztuje nieco ponad 5 USD (5 franków szwajcarskich), a każdy kolejny kilometr ma jeszcze 2 franki. Do samodzielnego podróżowania można wypożyczyć samochód.

Туристический паровозик

Jak dostać się do Vaduz?

Najwygodniej jest jechać ze Szwajcarii autostradą A13, a z Austrii - autostradą A96-A14.

Możesz dostać się do Vaduz koleją, korzystając z oddziałów kolejowych Szwajcarii - Buchs lub Austrii - Feldkirch. W ten sposób wejdziesz do miasta Shang który znajduje się zaledwie 2 km od Vaduz. Dalej wzdłuż stolicy i kraju możesz kontynuować podróż samochodem, rowerem lub samochodem (taksówką).

Turyści na uwagę

Vaduz jest bardzo wygodne dla odwiedzających miasto. Powinieneś wiedzieć, że:

  • na przystankach autobusowych, można uzyskać bezpłatne mapy miasta;
  • pociąg turystyczny jedzie do Vaduz, 35-minutowa wycieczka kosztuje 11 franków;
  • wszystkie wskazówki są już uwzględnione w rachunku w restauracjach i taksówkach.