Liechtenstein - mało znane i trudne do wymówienia dla języka rosyjskiego nazwa małego, ale bardzo bogatego państwa europejskiego. Nazwa małego państwa pochodzi od tytułu i nazwiska władcy. Stolicą księstwa Liechtensteinu jest Vaduz, według naszych standardów - miasto, przez lokalną społeczność wiejską. Najważniejszym zabytkiem Vaduz jest dziś zamek Vaduz - rezydencja książąt Liechtensteinu.

Historia zamku

Pierwsza wzmianka w kronice zamku Vaduz odnosi się do XIV wieku. Liechtenstein znajduje się w epicentrum regionu wojen feudalnych i nic dziwnego, że zamek znajduje się wysoko na wzgórzu, ma most wiszący, ponad trzy metry ścian i wysoką i silną centralną wieżę - loch. Średniowieczni architekci wiedzieli, że któreś z ich struktur kiedyś zostanie zaatakowane. Wspomniany dokument zarejestrował przeniesienie własności zamku Vaduz Liechtenstein na Ulricha von Matscha.

Archeolodzy zgodzili się, że loch zamku został zbudowany nie później niż w XII wieku, jest to najstarsza część zamku Vaduz. Główna wieża jest ostatnim etapem obrony, więc trudno ją podważyć, grubość ścian fundamentowych została wykonana na cztery metry grubości. Wymiary wieży u podstawy są niewielkie: tylko 12 na 13 metrów. Spiralne schody zamków zawsze były osadzone w ścianach, tworząc nierówne stopnie wysokości, przypadkowe wypukłości, tak że wróg potyka się i traci siłę i siłę. Wspinaczka po drabinie została zaprojektowana zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak aby obrońcy czuli się dobrze z mieczem w prawej ręce. Na terenie zamku nieco później zbudowano kaplicę św. Anny z ołtarzem późnogotyckim. W czasie wojny w Schwab w XV wieku zamek został praktycznie zniszczony. Po odrestaurowaniu następni właściciele zbudowali okrągłą wieżę, aw XVII wieku zachodnia część zamku została dobrze rozbudowana.

Liechtenstein nabył hrabstwo Vaduz dopiero na początku XVIII wieku, łącząc je z sąsiednim majątkiem Schellenberg. W rezultacie w 1719 roku powstało małe księstwo Liechtensteinu, które teraz znamy. Sami książęta w tym czasie mieszkali w Austrii, a zamek był w smutnym stanie: mieściła się w nim zwykła tawerna, a przedtem były koszary żołnierskie przez długi czas. I dopiero w drugiej połowie XIX wieku książę Liechtenstein, Johann II, postanowił uczynić zamek Vaduz swoją rezydencją. Zorganizował on poważną rekonstrukcję, w wyniku której następcą księcia Franciszka Józefa II powiększyło powierzchnię budynków do 130 pokoi. W 1938 r. Rodzina księcia przeniosła się, a zamek został zamknięty dla osób trzecich. Do tej pory na ścianach znajdują się strzelnice, przytulny dziedziniec ze starymi rabatami kwiatowymi i fontannami, drewniany most krzyżowy. Zamek ma własnego portiera, który pilnie pilnuje, aby nikt nie przekraczał granicy majątku książąt.

Ale co 15 sierpnia, najważniejsze świętowanie - Narodowy Dzień Państwa. Liechtenstein ma bogatą historię i wieki tradycje , która obejmuje: rodzinę księcia w tym dniu organizuje festiwal i miejski karnawał, jest to jedyny dzień w roku, w którym brama zamkowa jest otwarta dla turystów, można spacerować po ogrodzie i spacerować po dziedzińcu. Oficjalni książęta Liechtensteinu zajmują najstarsze schody, kilka razy w roku spędzają hojne przyjęcia. Większość wycieczek do tego dnia przechodzi poza mury rezydencji, czasami niektóre grupy są dozwolone wewnątrz ściany. Takie wycieczki prowadzone są przez miejscowych historyków, pokażą ci stare mury na dziedzińcu zamku Vaduz i otworzą kaplicę. W samym zamku przechowywana jest najlepsza prywatna kolekcja obrazów na świecie. Oczywiście tego nie zobaczysz, ale polecisz, gdzie kupić album kolekcjonerski ze wszystkimi arcydziełami - takie rzeczy będą doskonałe pamiątka z pamięci lub prezent dla krewnych.

Jak się tam dostać?

Zamek Vaduz znajduje się na wzgórzu nad miastem Vaduz, widać go ze wszystkich stron. Niezależnie od zwiedzania zamku i jego okolic bardziej interesujących pieszo, od miasta do zamku jest dobra droga Schlossweg, spacer zajmie Ci około godziny. Wznosząc się wzdłuż drogi na wzgórze, można zobaczyć bardzo piękne widoki na miasto. Ponadto wzdłuż wszystkich znaków drogowych są instalowane historyczne informacje o Księstwie Liechtensteinu. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się niewielki parking, do którego można dojechać taksówką lub wynajętym samochodem.

Niedaleko zamku znajdują się inne ciekawe atrakcje, które każdy turysta jest zobowiązany odwiedzić - Państwowe Muzeum Liechtensteinu i Muzeum Poczty .
Красота архитектуры замка ВадуцДорога к главным воротамЗамок Вадуц
Вид замка сбокуБойницы внешней стеныДонжон замка Вадуц