W Belgia Niedaleko granicy z Francją, w prowincji Flandria Zachodnia, gdzie przecinają się rzeka Lys i Leie-Scheldt, znajduje się historyczne miasto Kortrijk. Znajduje się w aglomeracji francusko-belgijskiej, zwanej Wielką Lille.

Klimat

Miasto ma typowo zachodnioeuropejski klimat: łagodne i ciepłe zimy (kolumna rtęci rzadko spada poniżej 0 stopni Celsjusza) i chłodne lata (maksymalna temperatura 23 stopni Celsjusza). Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, a najcieplejszym jest sierpień. Maksymalna ilość opadów przypada na czerwiec.

Zabytki Kortrijk w Belgii

Na głównym placu miasta (Grote Markt) znajdują się 2 budynki, które zawsze przyciągają uwagę. Są to pozostałości po antycznych Sukiennicach: średniowieczna dzwonnica (Belfort) i ratusz (Stadhuis). Interesujące dla zwiedzających i świątyni Najświętszej Matki Bożej, wzniesiony w latach od 1199 do 1203 lat z szarego kamienia. Wewnątrz znajduje się kaplica hrabiów Flandrii, ozdobiona średniowieczną rzeźbą św. Katarzyny i "przejściem" Van Dycka. Ten kościół jest jednym z najpiękniejszych w całej Belgii.

Początek św. Elżbiety (św. Elżbiety Begijnhof), założony przez hrabinę Żanna Konstantynopola w 1238 r., Przylega do świątyni. Wokół znajdują się brukowane wąskie uliczki z białymi uroczymi domami, zbudowane w XVII wieku. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju w sercu miasta.

Jeśli pójdziesz na północ od placu, zobaczysz 2 okrągłe potężne wieże Brule (Broel Toren): południową (Speyentoren) i północną (Inghelburgtoren). Pierwszy z nich jest częścią fortyfikacji wojskowych umocnionych w XII wieku, które zostały zniszczone przez Ludwika XI. Drugi został zbudowany w 15 wieku. W pobliżu w neoklasycystycznym białym budynku znajduje się małe muzeum Broela.

Broel TorenStadhuis
БегинажПлощадь

Gdzie się zatrzymać w Kortrijk w Belgii?

W Kortrijk znajdują się 3 hotele czterogwiazdkowe. Są to najbardziej luksusowe i drogie hotele, które znajdują się w centrum miasta. W tych instytucjach dostępny jest szykowny bufet z europejskimi, menu dla dzieci i dietetycznych, a personel posługuje się kilkoma językami.

  1. Hotel Damier Kortrijk mieści się w zabytkowym budynku z XVIII wieku. Hotel oferuje 49 pokoi, pole golfowe, prywatny parking i bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Specjalnie dla gości hotelu przygotowuje własny gin.
  2. Parkhotel Kortrijk to nowoczesny hotel z własnym centrum odnowy biologicznej z basenem, sauną, łaźnią parową, zabiegami spa i centrum fitness.
  3. Hostellerie Klokhof to komfortowy, mały hotel z 9 dźwiękoszczelnymi pokojami. Zapewnia pełny zakres usług od czyszczenia butów po bezpłatny parking.

Najbardziej budżetowe są instytucje, które są oceniane na 1 i 2 gwiazdki. Oni, nawiasem mówiąc, są dość popularni wśród turystów. Najczęściej te hotele to hostele, w których goście mogą spędzić noc i zjeść śniadanie. Następujące hotele otrzymały najwyższą ocenę: Hotel Ter Linde, B & B Bloemenweelde, Babillie, Hotel Duivels Paterke, B & B De Gastfabriek.

Parkhotel KortrijkHotel Damier Kortrijk

Restauracje i kawiarnie w Kortrijk

W mieście Kortrijk przygotowują się tradycyjnie Kuchnia belgijska który jest zarówno odżywczy, jak i znakomicie dopracowany. Możesz docenić różnorodność potraw w licznych kawiarniach i restauracjach w mieście. Można tu zjeść zarówno niedrogie bistro, jak i luksusowe restauracje z gwiazdkami Michelin.

W drogich miejscach należy rezerwować z wyprzedzeniem. Zwykle odwiedzającym oferowane jest autorskie menu dnia składające się z 6 dań, które są codziennie aktualizowane. Porcje są bardzo duże, a czasami nawet razem trudno jest opanować jedną płytkę. Rachunek za kolację z butelką wina wynosi około 150 euro. Najpopularniejsze restauracje to:

  • Tables d'amis - tradycyjna kuchnia europejska;
  • Paul's Boutique - kuchnia wegetariańska i amerykańska;
  • Y-nie Thai - kuchnia tajska i azjatycka;
  • Bistro Bordo - kuchnia belgijska i europejska;
  • Restauracja David Selen - kuchnia międzynarodowa i europejska.

Miasto ma wiele niedrogich kawiarni i pubów piwnych, które warzą tradycyjne belgijskie piwo, znane na całym świecie. Cena za jeden kieliszek napoju chmielowego wynosi od 2,30 do 4 euro.

Блюдо в ресторане

Zakupy w Kortrijk

Jeśli chcesz kupić produkty belgijskich marek, powinieneś przejść przez butiki i centrum handlowe w Kortrijk. W centrum miasta znajduje się wiele markowych sklepów z ubraniami i butami, na przykład CKS, Verduyn, Julien i inni. Jakość tutaj jest doskonała, asortyment jest dość zróżnicowany, ceny każdego portfela, a bardzo często są rabaty i wyprzedaże.

W centrach handlowych można kupić belgijską koronkę ręcznie, lokalne pamiątki, a co najważniejsze - słynną tradycyjną czekoladę: praliny i trufle. Cena pakietu to około 8 euro.

Шоппинг

Jak dostać się do Kortrijk?

Miasto ma stację kolejową, która łączy Kortrijk z stolica Stany Zjednoczone i inne duże miasta: Antwerpia , Brugge , Gent , Turnieje . Najwygodniejszym sposobem podróżowania po mieście jest jazda samochodem lub rowerem.