Oferowanie ekskluzywnych ośrodków narciarskich i mających historię sięgającą VIII wieku, Andora to bardzo atrakcyjny kraj dla turystów. Dlatego pytanie, czy wiza do Andory jest niezbędna, jest zawsze aktualne.

Jaka wiza jest potrzebna w Andorze?

Potrzebna jest oczywiście wiza do Andory. Istnieją jednak pewne cechy jego odbioru. Andora nie jest częścią strefy Schengen, ale ma specjalny status polityczny, pod auspicjami Hiszpanii i Francji. Dlatego wiza Francji lub Hiszpanii lub jakiegokolwiek innego państwa strefy Schengen jest odpowiednia do wjazdu do kraju - i wizy o podwójnym wjeździe lub kilku wjazdach.

Jeśli zamierzasz udać się do Andory, na przykład, odpocząć na jednym z nich kurorty wówczas wiza jest wydawana bezpośrednio w konsulatach Hiszpanii lub Francji. W każdym razie, pojedziesz do Andory przez jeden z tych krajów, ponieważ Andora nie ma własnego lotniska ani kolei. Procedura uzyskania wizy do Andory jest absolutnie taka sama jak w przypadku standardowej wizy Schengen. Lista dokumentów, które należy złożyć, znajduje się na stronie internetowej konsulatu, z którym zamierzasz się skontaktować.

Niuanse wizy do samodzielnej rejestracji

Jeśli zamierzasz ubiegać się o wizę do Andory samodzielnie, a nie za pośrednictwem ośrodków wizowych lub firm turystycznych, powinieneś wziąć pod uwagę następujące niuanse:

  • Językami regulowanymi do wypełnienia ankiety są angielski i hiszpański;
  • paszport musi wynosić co najmniej 4 miesiące;
  • jeżeli paszport jest nowy, to wraz z nim należy złożyć kolejną kopię starego, w przypadku gdy istnieją wizy Schengen;
  • zdjęcia muszą być matowe, z monofonicznym tłem;
  • W kwestionariuszu trzeba podać nie tylko numer telefonu komórkowego, ale także telefon stacjonarny i stacjonarny, jeśli taki istnieje;
  • w przypadku dziecka podróżującego z jednym z rodziców, musisz mieć pozwolenie na opuszczenie kraju, wystawione przez drugiego rodzica w formie ustalonej przez konsulat i potwierdzone notarialnie;
  • kiedy ubiegasz się o wizę, musisz potwierdzić obecność ruchomości i nieruchomości na terytorium twojego kraju ojczystego;
  • musisz potwierdzić swój finansowy dobrobyt, a mianowicie, że masz 50 euro dziennie przez cały pobyt w Andorze - z reguły jest to wyciąg z banku;
  • ubezpieczenie medyczne musi pokryć koszty hospitalizacji w nagłych wypadkach i transportu do kraju pochodzenia;
  • podróżujący emeryt powinien udokumentować dochód osoby sponsorującej podróż, dowód osobisty, list sponsorski i, oczywiście, kopię swojego świadectwa emerytalnego.

Należy również pamiętać, że we wrześniu 2015 r. Podczas pobierania wizy Schengen wprowadzono procedurę pobierania odcisków palców (odciski palców) i fotografię cyfrową. A jeśli zamierzasz ubiegać się o wizę po raz pierwszy po tej innowacji, musisz osobiście przyjść z dokumentami. Następnie dane te są przechowywane w bazie danych przez 5 lat.

Przy rejestracji własnej koszt wizy do Andory będzie wynosił 35 € - jest to opłata konsularna. Dla dziecka poniżej 6 lat, które nie ma własnego paszportu, wizy za darmo.

Jeśli planujesz pozostać w Andorze przez ponad 90 dni w pierwszej połowie roku, musisz otworzyć nie wizę Schengen, ale wizę krajową. Można to zrobić w ambasadzie Andory w Флаг Андорры Paryż, Madryt lub inne misje dyplomatyczne, gdzie wypełniony formularz wniosku, 4 zdjęcia i kserokopię pierwszej strony paszportu.

Jeśli jesteś fanem narciarstwa alpejskiego, koniecznie odwiedź ten wspaniały kraj, ponieważ jest tutaj, oprócz licznych muzea ( muzeum samochodów , muzeum tytoniu , muzeum mikrominiatur ), najbardziej znany w swoim rodzaju kompleks termiczny i fascynujące zakupy są też najlepsze ośrodki narciarskie, takie jak Soldeu-El Tarter, Pal-Arinsal , Pas de la Casa itp. Nawiasem mówiąc, koszt takiego urlopu w Andorze jest znacznie niższy niż w Szwajcarii czy Austrii.