W Europie można znaleźć kilka państw karłów, takich jak Liechtenstein, Malta, Monako, San Marino i Watykan. Ale pośród nich Andora jest największa. Powierzchnia zajmowana przez Andorę to 468 metrów kwadratowych. km. Jeśli mówimy o tym, gdzie jest Andora, to jest to małe księstwo położone we wschodniej części Pirenejów, w sąsiedztwie Hiszpanii i Francji. Stolicą kraju jest miasto Andorra la Vella. Język urzędowy uznawany za kataloński, jednak wraz z nim, francuski i hiszpański są również szeroko stosowane. Na przykład edukacja podstawowa w Andorze jest prowadzona we wszystkich trzech językach do wyboru.

Popularność Andory, gdzie znajduje się kilka ośrodków narciarskich, ostatnio rośnie. Entuzjaści sportów zimowych są przede wszystkim zainteresowani różnorodnością oferowanych szlaków i ich wysokim poziomem obsługi. Jednak ceny są znacznie niższe niż w sąsiednich krajach europejskich, co również nie pozostaje niezauważone przez zagranicznych turystów. Ze względu na fakt, że Andora znajduje się w strefie wolnocłowej, zakupy w ogóle, a zwłaszcza zakup sprzętu narciarskiego, są znacznie tańsze.

Jak dostać się do Andory?

Jeśli spojrzysz na miejsce, w którym znajduje się Andora, okaże się, że kraj ten nie ma dostępu do morza, a także do ruchu kolejowego lub lotniczego, więc jedynym sposobem na dotarcie do niego będzie samochód lub autobus. Infrastruktura transportowa w kraju jest dość dobrze rozwinięta, w tym z Andory można łatwo dostać się do hiszpańskiego lotniska w Barcelonie i do francuskiego w Tuluzie. Istnieje również bezpośredni autobus do Portugalii.

Turyści jadący do Andory najczęściej podróżują samolotem Barcelona , a stamtąd dostać się do księstwa krasnoludów taksówką lub autobusem. Przybliżony czas podróży wynosi około 3-4 godzin. Zimą drogi są dokładnie oczyszczone ze śniegu, więc fakt, że Andora jest w górach, nie zwiększy czasu przekazania do stanu.