Andora - małe górskie księstwo, które zyskało pozytywną pozycję w kilku kierunkach, a jednym z nich jest przyjemne zakupy. W ostatnich latach robisz zakupy dla miast Andora przyjeżdżają tu nie tylko weekendowi mieszkańcy sąsiedniej Hiszpanii i Francji, ale także około 8 milionów turystów z całego świata rocznie.

Co? Gdzie? Kiedy?

W Andorze nie ma absolutnie żadnego podatku importowego, a podatek od wartości dodanej (VAT) - 4,5% - jest najniższym poziomem w całej Europie. Są to dwa wskaźniki ekonomiczne, dzięki którym nie tylko mieszkańcy UE, ale także turyści z Schengen aspirują do zakupów w Andorze. To drugi kraj na świecie po niskich cenach po Hongkongu.

Średnio ceny z poziomu sąsiednich państw różnią się od 15-20% do 40%, aw okresach wyprzedaży jeszcze bardziej. Dlatego strefa wolnocłowa w Andorze jest tak kochana przez kupujących. A reżim ruchu bezwizowego i europejska waluta europejska - ułatwiają dokonywanie zakupów.

Zakupy w Andorra la Vella - to cała gama emocji, które ogarnia każdego kupca z koncentracji markowych sklepów i butików w jednym mieście.

Liczniki w Andorze są zamknięte tylko 4 dni w roku, a mianowicie: wakacje :

 • w Nowym Roku 1 stycznia;
 • 14 marca w Święto Konstytucji Księstwa Andory;
 • 8 września, kiedy kraj świętuje Dzień Matki Bożej z Meritsholmu - to święto narodowe;
 • w Boże Narodzenie, 25 grudnia.

Wszystkie główne centra handlowe dla klientów są otwarte codziennie od 10:00 do 21:00 bez żadnych przerw. Ale sklepy są mniej zamknięte dla tradycyjnej popołudniowej sjesty od godziny do czterech godzin.

Dla Twojej wygody, od dużych miast europejskich do Andorra la Vella, kursują pociągi, z mniejszych miast - autobusy turystyczne. Ale nie oczekuj, że wszystkie sklepy są w jednym miejscu. Z pewnością w stolicy Andorra la Vella i miastach Escaldes i Sant Julia de Lori są one nieco większe niż gdziekolwiek indziej. Ale po pierwsze, w księstwie jest dużo butików, około 2000 z wszelkimi dobrami, a po drugie, księstwo rozwija swoje terytorium równomiernie, a sklepy i centra handlowe są rozproszone po całym małym kraju.

W Andorze nie pomyślisz, co zabrać ze wycieczki . Możesz kupić sprzęt narciarski, perfumy i kosmetyki, ubrania i buty, biżuterię, elitarne wino, cygara i tytoń, wyroby skórzane itp. Zwróć uwagę na bogactwo produktów wiejskich i produktów lokalnych rzemieślników. Pod względem jakości nie są one dużo gorsze od znanych na całym świecie marek, a za cenę mogą być tańsze kilka razy.

Wyprzedaż

Tradycyjna sprzedaż zimowa rozpoczyna się pod koniec grudnia, tuż po świętach Bożego Narodzenia i trwa około dwóch miesięcy. Szczególnie udane w tym okresie można kupić sezonowe towary i sprzęt narciarski.

Niektóre butiki organizują także wyprzedaże poza sezonem wiosną i jesienią, ale jest to spowodowane przede wszystkim zmianą kolekcji towarów, natychmiast po zakończeniu sprzedaży podnoszone są metki cenowe dla wszystkich towarów.

Zakupoholiczka na notatkę
 1. Jeśli zakupy to twój jedyny cel, pomyśl o swoim czasie w czasie sjesty, ponieważ kawiarnia i restauracje , co do zasady, również zamknięte.
 2. W Andorze możesz spotkać się z rosyjskojęzycznymi pracownikami, zwrócić uwagę na odznakę sprzedawców, są oznaczone flagami kraju, w których języku jesteś gotowy do komunikowania się.

Nie zapomnij o ograniczeniach celnych w eksporcie, niektóre pozycje:

 • na wino stołowe 5 litrów;
 • nie więcej niż 150 cygar;
 • maksymalnie 4 główki sera;
 • kawa nie jest większa niż 1000 gramów;
 • jakikolwiek perfumy nie więcej niż 75 ml, woda kolońska 375 ml;
 • inne produkty spożywcze o wartości 175 €;
 • towary przemysłowe na 525 €, itp.

Wszystko, co zamierzasz eksportować powyżej wymaganych standardów, podlega obowiązkowej deklaracji.

Главная улица для шоппингаСувениры на вкусную памятьГлавный торговый центр Андора-ла-Велья