Narva - miasto w Estonia na granicy z Federacją Rosyjską. Jest to ważne dla rozwoju gospodarczych i politycznych stosunków rosyjsko-estońskich, a ponadto jest historyczną fuzją kultur dwóch narodów. Znajduje się na północ Narva-Jõesuu - popularny kurort nad Bałtykiem.

Ludność Narwy

Narva jest trzecim co do wielkości miastem w Estonii. Ludność Narwy, według danych z 1 stycznia 2016 r., Wynosi 60 400 osób, z czego 80% to Rosjanie.

Na początku XX wieku. Estończycy stanowili większość populacji Narwy. Sytuacja radykalnie zmieniła się w wyniku tragicznych wydarzeń z drugiej wojny światowej, kiedy znaczna część poziomu została ewakuowana przez wojska niemieckie, wycofując się pod naporem armii radzieckiej lub zabita. Po zakończeniu wojny osadnicy z Rosji zaczęli zasiedlać Narwę w dużych ilościach.

Historia Narvy

Rzeka Narwa (Narowa), jako część szlaku handlowego "od Varangijczyków do Greków", znana jest od czasów Wikingów. Data założenia miasta to 1223. Po raz pierwszy Narva jest wymieniona w źródłach historycznych XIII - XIV w., W tym w Kronice Nowogrodzkiej. Tam, ufortyfikowana osada na miejscu nowoczesnej Narwy nazywa się Rudziew.

W całej swojej historii Narwa była miejscem nieustannych starć zbrojnych, przechodzących z jednego stanu do drugiego. Do roku 1346 Narva była własnością Danii, a następnie została przekazana Zakonowi Livonian.

Rosyjskie wojska zdobyły Narwę 11 maja 1558 roku podczas wojny inflanckiej. Iwan Groźny dokonał wielkich planów dla Narwy, zamierzając przekształcić ją w ważny port wojskowy nad Bałtykiem. Jednak w 1581 r. Miasto zostało zdobyte przez Szwedów.

Narva powróciła do Rosji w 1704 roku podczas wojny północnej. Pod koniec wojny cała Estonia pojechała do Rosji.

Podczas II wojny światowej Narva znalazła się pod okupacją niemiecką. Podczas ofensywy w Narwie 26 lipca 1944 r. Miasto zostało wyzwolone, ale zostało poważnie uszkodzone przez działania wojsk niemieckich i sowieckich. Niestety, później przywrócono tylko część budynków Starego Miasta.

Набережная Нарвы Pogoda w Narwie

Pogoda w Narwie, a także w całej Estonii, jest podyktowana bliskością morza. Klimat tutaj jest łagodny: chłodne lato, łagodna zima, ponieważ miasto jest otoczone wodą - wilgotnym powietrzem. Średnia temperatura w lipcu wynosi + 17 ° C. Luty to najzimniejszy miesiąc, ze średnią temperaturą -6 ° C.

Zabytki Narwy

Atrakcje Narvy zachowują jej długą i pełną wydarzeń historię. W Narwie jest coś do zobaczenia i miłośnicy starożytności oraz miłośnicy sztuki współczesnej i architektury.

 1. Zamek Herman . Zamek został zbudowany w Narwie przez Duńczyków. Początkowo były to drewniane fortyfikacje, później w XIV wieku przekształcono je w kamienną fortecę. W czasie II wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony, nadal jest odnawiany. Dziś mieści się tu muzeum opowiadające o historii miasta i miejskiej bibliotece.
 2. Замок Германа
 3. Baszty Narva . Kompleks fortyfikacji wybudowany w XVII wieku. Kompleks jest dobrze zachowany, z zewnątrz można zobaczyć aż 7 bastionów: Triumph, Fortuna, Spes (Nadzieja), Pax (Pokój), Victoria, Honor (Honor) i Gloria; Ponadto kazamaty Victorii można badać od środka. W Wiktorii mają nawet swoich "miejscowych ludzi" - kolonię nietoperzy! Bastion Pax, w którym zainstalowana jest fontanna, może służyć jako taras widokowy.
 4. Бастион ВикторияБастион Гонор (Честь)
 5. Narva Promenade Strefa dla pieszych jest wyposażona wzdłuż rzeki pod murami zamku. Spacer nie będzie nudny, ponieważ po drodze spotkasz zegar słoneczny, rzeźbiarską kompozycję w formie dumy, lornetki, sprzęt do ćwiczeń i szachownice. Długość promenady wynosi około kilometra, zaczyna się przy baszcie Victoria i dociera do zamku.
 6. Нарвский променад
 7. Ratusz w Narwie . Trzykondygnacyjny budynek, który wcześniej spotkał się z radą miejską, mieścił sąd, urząd i Izbę Handlową. Inteligentne drewniane schody prowadzą na drugie piętro, na którym zainstalowano model przedwojennego miasta. Ratusz wieńczy wieża z wiatrowskazem, która przedstawia żuraw stojący na jabłku.
 8. Нарвский колледж и городская ратуша
 9. Narva College Uniwersytetu w Tartu . Budynek znajduje się obok ratusza. Niezwykła architektura uczelni natychmiast przyciąga wzrok. Jego fasada jest odlewem fasady pobliskiego budynku giełdy - stąd wklęsłe, nie wypukłe kolumny i zwisający dach. Wnętrze budynku jest nie mniej oryginalne. W podziemiach uczelni często odbywają się wystawy, wstęp jest bezpłatny.
 10. Нарвский колледж Тартуского университета
 11. "Szwedzki lew" . Pomnik ku pamięci 1700 bitwy pod Narwą między wojskami rosyjskimi i szwedzkimi, która zakończyła się ciężką klęską wojsk rosyjskich. Stąd roztacza się widok na rzekę, zamek Hermann i twierdzę Iwangorod.
 12. Монумент Шведский лев
 13. Pomnik Paula Keresa . Pomnik estońskiego arcymistrza. Urodzony w Narwie, stoi na Placu Piotra. Rzeźba przedstawia szachistę, który myślał o ruchu.
 14. Памятник Паулю Кересу
 15. Pomnik Puszkina . Popiersie wielkiego poety zainstalowano w parku na ulicy. Aleksander Puszkin.
 16. Памятник Пушкину
 17. Katedra Zmartwychwstania Narwi . Nałożenie świątyni odbyło się w czasie spotkania rosyjskiego cesarza Aleksandra III i cesarza niemieckiego Wilhelma II. W katedrze przechowywane są unikatowe starożytne ikony, wśród których znajduje się ikona ze śladami kul. Ze świątyń świątyni, najbardziej czczony, - ikona św. Nicholas the Wonderworker, ikona Matki Bożej i ukrzyżowania Narwy.
 18. Нарвский Воскресенский собор
 19. Alexander Lutheran Church . Największy kościół luterański w Estonii. Zbudowany w latach 1881-1884. Zaprojektowany przez akademię Petersburga Otto von Gippiusa i poświęcony pamięci Aleksandra II. Wieża kościelna, którą można zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście, jest jednym z symboli Narvy.
 20. Александровская лютеранская церковь
 21. Wyspa Krenholm . Wyspa na rzece Narva jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią miasta i całej Estonii. Tu w połowie XIX wieku. Krengolm Manufaktura została założona - później, w czasach radzieckich, jednym z największych przedsiębiorstw włókienniczych. Na przełomie XIX - XX wieku. Obok manufaktury wybudowano szereg budynków: szpital, piekarnię, domy kierowników produkcji. Na początku XX wieku. Pracowało tu 10 tysięcy pracowników. Teraz fabryka jest w ruinie i interesuje tylko jako zabytek architektury przemysłowej.
Остров КренгольмВодонапорная башня (о. Кренгольм)Кренгольмская больницаКренгольмский хлебозавод

Gdzie pójść z dziećmi w Narva?

Wakacje w Narvie z dziećmi zawsze można zamienić w przygodę. Jak?

 1. Odwiedź "Northern Yard" zamku Narva - ulicy artystów z XVII wieku Tutaj możesz obejrzeć prace mistrzów i zajrzeć do średniowiecznych sklepów.
 2. Weź udział w programach Muzeum Narva - zostań mieszkańcem XVII wieku. i znajdź prawdziwy skarb.
 3. Wspinaj się tajemniczymi ruchami bastionu Wiktorii.
 4. Udaj się do strefy rekreacyjnej Joaorg, wypożyczyć leżak i sprzęt sportowy i udać się na wyprawę na wyposażoną plażę miejską Narva.
 5. Zadzwoń do centrum handlowo-rozrywkowego Astri, gdzie otwarte jest supernowoczesne kino i otwarte jest planetarium.

Co przynieść z Narva?

Odwiedzający zawsze zastanawiają się, co kupić w Narva, że ​​nie jest na sprzedaż na zewnątrz. Estonia . Powinieneś także poważnie pomyśleć o zakupach, ponieważ obywatele Rosji, opuszczając kraj, mogą otrzymać zwrot podatku VAT w wysokości 20% ceny zakupu.

Z Narwy zwykle przynosili:

 • odzież i tekstylia;
 • likiery i balsamy;
 • słodycze, zwłaszcza słodycze z marcepanu i Kaleva;
 • naczynia i antyki.

Sklepy z upominkami Gift Studio (Kerese str., 20), Alexander (ul. Puszkina, 13), Kokos (ul. Pushkina 5), ​​Unistus (sklep firmowy Kalev, 27 Highway) są otwarte w mieście. Tkaniny Krenholm można kupić w centrum handlowym Tempo.

Hotele w Narva

Turyści szukający gdzie się zatrzymać Narva oferuje opcje w różnych kategoriach cenowych:

 • Hotel "Narva" - bardzo dogodna lokalizacja między dworcem a zamkiem Herman, 3 min. do plaży są pokoje z widokiem na zamek i twierdzę Iwangorod;
 • Гостиница Narva
 • Hotel Inger - ratusz w Narwie 5 min. spacer, zamek - w 15 minut, niedaleko centrum handlowego Fama, w samym hotelu - międzynarodowej restauracji Salvadore;
 • Отель Inger
 • King Hotel - Ratusz Narva, 300 m, wnętrze "w średniowieczu", hotel ma europejską restaurację o tej samej nazwie;
 • Отель King
 • Europa guest house - mini-hotel z 6 pokojami w pobliżu centrum handlowo-rozrywkowego Astri;
 • Гестхаус Европа
 • schronisko "Sparta" - 7 min. spacerem od centrum handlowego Fama, 8 min. - z ratusza w Narva, hostel oferuje zarówno łóżka w pokoju wieloosobowym, jak i prywatne pokoje.
Restauracje i kawiarnie w Narva

W Narwie turyści witani są przez restauracje kuchni narodowej i międzynarodowej:

 • Sushi King - kuchnia japońska (autostrada w Tallinie, niedaleko centrum handlowego Fama);
 • China House - kuchnia chińska i azjatycka (Tallin Highway);
 • Old Trafford - kuchnia europejska i rosyjska (Peter Square);
 • Rondeel - kuchnia narodowa (znajdująca się w zamku Herman);
 • Parl - dania na żywo i duży wybór piwa (obok Fama SEC).
 • Kohvik to estońska kawiarnia, więc jeśli idąc na pusty żołądek, nagle zobaczysz znak Kohvik, jesteś tutaj. W Narva szczególnie popularna jest Kohvik Muna, kawiarnia w Narva College Uniwersytetu w Tartu. Nie tylko studenci przyjeżdżają tutaj - mieszkańcy i doświadczeni turyści wiedzą, że tutaj zawsze można zjeść smaczną i budżetową przekąskę.
Jak się tam dostać?

Najłatwiej dostać się do Narvy z Ivangorod: wystarczy przejść przez kontrolę graniczną i przejść przez most z jednego miasta do drugiego.

W Narwie nie ma lotniska, ale jest stacja kolejowa i przystanek autobusowy. Odjeżdżają pociągi do Narva Tallinn (Pociągi Elron), St. Petersburg, Moskwa. Autobusy pochodzą z Sankt Petersburga (LuxExpress i Ecolines), Tartu , Pskov, Ryga i Wilno.

Przydatne informacje dla turysty

Centrum informacji turystycznej Narwy znajduje się na Placu Pietrowskim, niedaleko zamku Herman. Tutaj możesz wziąć mapy i przewodniki, a od pracowników dowiedzieć się, co można zobaczyć w Narva. Centrum posiada interaktywny pokój dla dzieci.