Małe miasteczko Lihula, położone w zachodniej części kontynentu Estonia , podbija serca turystów swoimi malowniczymi otwartymi przestrzeniami i wykopaliskami archeologicznymi starożytnego zamku. Będąc tutaj, będziesz zaskoczony, jak interesujące mogą być małe, duże miasta w Estonii.

Informacje ogólne

Miasto Lihula po raz pierwszy wspomniano na piśmie w 1211 roku. W mieście liczącym około 1400 osób. Istnieją dwie główne ulice - Tallinna maantee, zdominowane przez historyczne budynki i Jaama, z bardziej nowoczesnymi udogodnieniami. Radzimy przejść ulicami i ulicami tego miasta i poczuć jego atmosferę, poczuć, jak oddycha i żyje.

Улица города Лихула

Zabytki miasta

Dwie godziny wystarczą, aby turyści mogli zapoznać się z tym przyjaznym miastem, a także obejść wszystkie atrakcje znajdujące się w odległości spaceru od siebie. Więc idź do centrum miasta i zacznij się rozglądać:

  1. Ruiny zamku Lihula (biskupa zamku Esel), położone w bardzo malowniczym miejscu - obiekt historyczny Estonii i najbardziej popularne miejsce miasta dla odwiedzających turystów. Zamek ten został zbudowany w XIII wieku, ale niestety został przekształcony w ruiny już w XVI wieku. po wojnie inflanckiej. Usilnie radzimy wędrować przez wszystkie ruiny, ponieważ niespodziewanie dla ciebie możesz znaleźć wejścia do podziemnych korytarzy. Więc nie zapomnij złapać telefonu komórkowego lub osobnej latarki.
  2. Развалины замка Лихула
  3. Podczas zwiedzania miasta nie można przejść obok lokalnego muzeum historii , które znajduje się w XIX-wiecznym osiedlu Lihula. Linnuse, 1. Zespół dworski obejmuje budynek główny (1840 r.), Zbudowany w stylu barokowym, ruiny gorzelni i stajni, budynek gospodarczy, wykopaliska dwóch średniowiecznych budynków, a także holenderski kamienny wiatrak. W budynku muzealnym zobaczymy fragmenty wykopalisk archeologicznych, stroje ludowe, dywany i wiele innych. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do piątku od 11:00 do 17:00, w sobotę i niedzielę - dzień wolny od pracy. Cena biletu: 3 EUR dla dorosłych i 1,5 EUR dla dziecka.
  4. Главный дом усадьбы Лихула
  5. Kilka kroków od muzeum znajduje się lokalny Dom Kultury w Tallinna Maantee, 1a. Ta niezwykła architektura jest ulubionym miejscem nie tylko dla młodych ludzi, ale dla całej małej populacji miasta. Tutaj możesz obejrzeć film (cena biletu - 3 €), zobaczyć występy zespołów, uczestniczyć w różnych wydarzeniach i targach, zarejestrować się w kółko itp.
  6. Дом культуры
  7. Następnie idziemy ulicą do kościoła św. Elżbiety (1876-1878), położonego w Tallinie Maantee, 11. Ze względu na wysoką wieżę kościół można zobaczyć z niemal każdego miejsca w mieście. Warto zauważyć, że barokowe rzeźby na balustradzie ambony pochodzą ze starego kościoła, a także z malarstwa ołtarzowego i jednego z zegarów wieżowych. Niestety, można się tam dostać tylko podczas służby, która odbywa się w każdą niedzielę rano, przy wejściu do kościoła znajduje się stanowisko informacyjne, gdzie historia kościoła ze zdjęciami i planami opisana jest w języku angielskim i estońskim.
  8. Церковь Святой Елизаветы
  9. Przemieszczamy się główną ulicą miasta na kolejny widok na 35, Tallinna, opuszczony kościół prawosławny Aleksandra Newskiego (1889-1890). Wszystko, co zostało z nas od czasu istnienia kościoła, to praktycznie te same mury. Ale jest coś do zobaczenia! Wysokość pozostałej wieży, która niegdyś miała zegar, wynosi 38 m. Obecnie kościół nie ma iglic i dachu, nie ma okien i drzwi.
Православная церковь Александра Невского

Klimat

Podobnie jak w całej Estonii, pogoda w Lihula jest łagodna, bez silnych mrozów, ale latem nie ma wysokich temperatur. Tutaj występują małe opady, maksymalna kwota przypada na okres od lipca do listopada. Luty jest prawdopodobnie najsuchszym miesiącem. Zimą temperatura powietrza nie spada poniżej 9 ° C (temperatura w zakresie od 0 ° C do -9 ° C), a latem nie wzrasta powyżej + 21 ° C (od + 14 ° C do + 21 ° C). Najcieplejszym miesiącem jest tradycyjnie lipiec, a najzimniejszym jest ten sam luty.

Gdzie zjeść i spędzić noc?

Możesz zjeść smaczny lunch w każdej kawiarni, która jest rozrzucona w wystarczających ilościach w całym mieście. Ale pytanie z hotelem pojawi się jednoznacznie. Nie ma hoteli w mieście, a najlepszą opcją są najbliższe miasta. Na przykład w mieście Kullamaa (25 km na północ od Lihula) noc w hotelu dla dwóch osób kosztuje od 30 € lub w mieście Vana-Vigala (26 km na wschód) - od 40 €.

Jak się tam dostać?

Aby dostać się do miasta Lihula, jesteśmy zainteresowani autobusem od Tallinn do Kuressaare . Autobusy kursują codziennie co godzinę lub dwie. Z Tallinna czas podróży wynosi 1 godzinę i 45 minut. (110 km).

Można również dojechać z miasta Haapsalu : codzienne usługi autobusowe kilka razy dziennie. Czas podróży - 50 min. (51 km).

Miasto Lihula nie ma przystanku autobusowego, a autobus powinien czekać na przystanku zlokalizowanym przy głównej ulicy miasta - Tallinna maantee.