Prawdopodobnie każdy turysta, przebywający w nowym kraju lub mieście, chętnie odwiedza lokalne muzea. Wszakże można tam zdobyć bezcenną wiedzę i wiele niezapomnianych wrażeń. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w Andorze, najprawdopodobniej będziesz zaskoczony ogromną liczbą muzeów w tym krasnoludzkim stanie. Muzea Andora może opowiedzieć Ci wiele z życia rodzin Andorańskich, tutaj dowiesz się o pracy słynnego ludu Andory i wiele więcej.

Muzeum historii lokalnej

Muzeum Krajoznawcze Andorran znajduje się w miejscowości Ordino w posiadłości D`Areny y Plandolit. Budynek dworu został zbudowany w 1633 roku i należał do rodziny d'Areny Plandolit. Po wyglądzie budynku nie można się domyślić, że stoi on od kilku stuleci. W końcu jest doskonale zachowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Co więcej, wiele cech codziennego życia pozostało nienaruszonych. Pokój gościnny, piwnica na wino, sypialnie, biblioteka i inne pomieszczenia zostały zachowane w oryginalnym stanie. Dlatego spacer po posiadłości będzie maszyną czasu rzeczywistego dla turystów.

Здание краеведческого музея

Dane kontaktowe:

 • Adres: Carrer Major, 9, AD300 Ordino, Andora
 • Koniec budowy: 1633.
 • Telefon: +376 836 908/839 760
 • E-mail: [email protected]
 • Witryna: http://www.museus.ad

Muzeum Etnograficzne Casa Cristo

Można zapoznać się z miniaturą życia rodziny Andorranów w muzeum etnograficznym (Museu etnografic Casa Cristo). Istnieje rekonstrukcja tradycyjnego domu mieszkańców Andory XIX wieku.

В этнографическом музееЭкспонаты этнографического музея

Dane kontaktowe:

 • Adres: Carrer dels Cavallers, 2 - La Mosquera AD200 Encamp
 • Godziny otwarcia: od września do czerwca - od 9.00 do 13.00 i od 15.00 do 18.30, w niedzielę, poniedziałek - dzień wolny; Lipiec, sierpień: wtorek-sobota od 9.00 do 13.00 i od 15.30 do 19.30.

Muzeum Microminiature

Każdy, kto zna pracę Nikolaja Leskova "Lefty", jest wart odwiedzenia muzeum mikrominiatury lub Museu de la Microminiatura, która znajduje się w Ordino. Przedstawione są dzieła współczesnej sytyryzmu Lefty - Nikolay. Nie widać gołym okiem.

Mistrz arcydzieła może używać tylko mikroskopu ze stukrotnym wzrostem. Na podstawie swoich arcydzieł Mikołaj bierze złoto, platynę, papier, różne nasiona i ziarna, a nawet ludzkie włosy. W rękach mistrza ten materiał zamienia się w najmniejsze portrety, martwe natury i rzeźby.

Здание музея микроминиатюрыЭкспонат музея микроминиатюры

Dane kontaktowe:

 • Adres: Carretera del Coll d'Ordino, AD300, Andora
 • Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota od 9.30 do 19.00, w niedziele od 9.30 do 13.30.

Muzeum Motoryzacji

Kolejne muzeum w Andorze, obowiązkowa wizyta - muzeum samochodów lub Museu nacional de automobil, z siedzibą w Encamp. Tutaj po raz kolejny z głową zanurzyć się w przeszłości i przejść w podróż przez wieki. W tym muzeum zobaczysz różne pojazdy: od pierwszych rowerów po nowoczesne samochody. Stała ekspozycja muzeum zapoznaje widzów, w tym ze starymi i rzadkimi samochodami z prywatnych kolekcji.

Экспонаты автомобильного музея

Dane kontaktowe:

 • Adres: Andora, Grandvalira, Av. Princep Episcopal, 64. Encamp
 • Godziny otwarcia: wtorek - sobota od 9.30 do 13.30 i od 15.00 do 18.00, w niedzielę - od 10.00 do 14.00, poniedziałek - dzień wolny.

Muzeum Casa de la Vall House

Nie mniej interesujące i znaczące dla muzeum Andorra można nazwać muzeum domowym Casa de la Vall . W latach 1702-1978 była siedzibą Rady Generalnej, która zarządzała wymiarem sprawiedliwości w tym kraju. Ustalono tam losy, odbyły się sesje sądowe i zachowano całą cenną dokumentację.

Дом-музей Casa de la Vall

Dane kontaktowe:

 • Adres: Carrer de la Vall, 28, Andorra la Vella
 • Godziny otwarcia: wtorek - sobota od 10.00 do 18.00, od listopada do kwietnia - od 10.00 do 18.00.

Muzeum reprodukcji sztuki romańskiej

Muzeum reprodukcji sztuki romańskiej pomoże ci w zwiedzaniu księstwa. Jest wystawionych 25 reprodukcji, które wprowadzają turystów do głównych zabytków Andory.

Экспонат музея репродукции романского искусства

Dane kontaktowe:

 • Adres: Carrer de Sant Climent, AD400 Pal, Andora
 • Godziny otwarcia: od maja do października: od wtorku do soboty od 10 do 14 i od 15 do 18 godzin, w niedzielę i święta od 10 do 14; od listopada do kwietnia: wtorek od 10 rano do 2 po południu.

Muzeum Andorrańskich makiet

Kolejne muzeum, przedstawiające życie księstwa w zredukowanej formie - muzeum makiet. Ta instytucja kulturalna zapoznaje zwiedzających z najważniejszymi budynkami państwa.

Музей макетов Андорры

Dane kontaktowe:

 • Adres: de Pessebre # 16, Escaldes
 • Telefon: +376 861 506
 • Godziny otwarcia: wtorek - sobota od 10.00 do 13.00, 16.00-20.00

Muzeum rosyjskich lalek zagnieżdżonych

W Andora Każdego roku wiele rosyjskojęzycznych wakacji turystów. Najprawdopodobniej będą zainteresowani wizytą w muzeum rosyjskich lalek, z których około dwieście eksponatów opowie o historii powstania i rozwoju rosyjskiej lalki.

Экспонаты музея матрешек

W Andorze znajduje się nawet muzeum ikon prawosławnych, w którym gromadzone są dzieła mistrzów rosyjskich, bułgarskich i ukraińskich.

Dane kontaktowe:

 • Adres: Avinguda de les Escoles, AD700 Escaldes-Engordany, Andora
 • Godziny otwarcia: wtorek - sobota od 9.30 do 13.30 i od 15.30 do 19.00, niedziela od 9.30 do 13.30, poniedziałek - dzień wolny.

Oprócz muzeów, Andora ma wiele ciekawych budynków i kościołów, gdzie można chodzić zupełnie za darmo, a jednocześnie dowiedzieć się wiele o życiu mieszkańców tego księstwa.