Stykkiskolmur to największe miasto Półwysep Snayfellsnes . Liczba mieszkańców wynosi około 1100 osób, a miasto zawsze odgrywało ważną rolę w życiu całego półwyspu. Główną działalnością populacji jest rybołówstwo i usługi turystyczne, które rozpoczęły się nie tak dawno temu.

Historia

Ugoda Stykkisholmur została ustanowiona jako platforma handlowa w 1550 roku. Wygodny naturalny port łatwo przyjmował i mieścił dowolne statki handlowe, więc wiele osób zaczęło tu wciągać. W końcu jest tu praca dla wszystkich: obsługa statków, handel, rybołówstwo, przetwórstwo ryb i tym podobne. Czterdzieści lat później rozpoczął się poważny konflikt pomiędzy hanzeatyckimi kupcami z Bremy i hrabią niemiecką z powodu miasta handlowego. Wszystko dzięki temu, że król duński sprzedał obu stronom wyłączne prawo do handlu. W wyniku "wojny" terytorium wraz z portem zostało przekazane duńskiemu monopolowi handlowemu, który oczywiście nie był zadowolony z oszukanych partii.

Po zniesieniu monopolu w XVII wieku islandzcy kupcy i kupcy duńscy zaczęli masowo osiedlać się w mieście, które znacznie rozwinęło handel. Miasto aktywnie się rozwija, aw 1838 r. Otwarto trzecią aptekę w kraju, biorąc pod uwagę fakt, że miasto nie było największe w kraju. Na początku XX wieku postanowiono rozbudować i ulepszyć port, aby spełniał nowoczesne standardy, ponieważ przynosi krajowi bezprecedensowy zysk.

W 1928 roku pierwszy samolot wylądował na półwyspie, a pierwszy samochód przeszedł ulicami Stykkisholmur - bezprecedensowe wydarzenia z tamtych czasów. W latach 30. wybudowano w mieście klasztor, w którym zaczęło działać przedszkole i apteka. Infrastruktura jest na najwyższym poziomie.

Co zobaczyć?

Odwiedzając Stykkisholmur powinieneś koniecznie odwiedzić muzeum lokalnej wiedzy , które pomoże Ci poczuć głęboką historię i znaczenie miasta. Ponadto samo muzeum znajduje się w zabytkowym budynku z 1828 roku. Najstarsza stacja meteorologiczna Islandii, założona w 1845 roku, sąsiaduje z nią.

Краеведческий музей

Niedaleko muzeum lokalnej wiedzy znajduje się Muzeum Wody - niesamowite miejsce. Będzie to interesujące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wizyty w Muzeum Wody są bardzo pouczającym i ekscytującym wydarzeniem, zobaczysz to, co zwykle ukryte przed ludzkimi oczami: podwodne rzeki, skład wody z różnych zbiorników, naturę lodowców i wiele innych.

Музей воды

Nie mniej interesujące jest zwiedzanie nowego, nowoczesnego Muzeum Wulkanu Eldfjalaasafn , założonego przez światowej sławy wulkanologa Haraldura Sigurdssona. Naukowiec wybrał miasto Stykkishólmur, aby otworzyć swoje wyjątkowe muzeum, ponieważ jego dzieciństwo przeszło tu i zakochał się w tym miejscu. Przez czterdzieści lat Sigurdsson zbierał na całym świecie dużą kolekcję materiałów naukowych, dzieł, dzieł sztuki i wiele innych, które mogłyby z łatwością przybliżyć zwykłemu człowiekowi na ulicy świat wulkanów.

Degustacja świeżego mięczaka - zabawa w Stykkisholmur

Turystyczne miasto Stykkisholmur oferuje swoim gościom nie tylko wycieczki do muzeów, ale także niezwykłą rozrywkę. Przestronny port pozwala nie tylko na handel, ale także na ekscytujące wyprawy do morza, na przykład w celu podziwiania wielorybów. Bardzo popularny jest spacer po żaglowcu na morzu w celu złowienia i skosztowania świeżych mięczaków.

Dzień duński

W Stykkisholmur panuje niezwykła tradycja - coroczne obchody corocznego festiwalu Danckir dagar, co tłumaczy się jako "Dzień Duński". Dzieje się tak w niedzielę sierpnia. W tym dniu wszyscy obywatele mówią wyłącznie po duńsku. To niesamowite Islandia istnieje narodowa tradycja o tak duńskim smaku, ponieważ Dania nie zawsze popierała Islandczyków. Ale święto wiąże się z duńskim monopolem handlowym, kiedy mieszkańcy miasta Stykkisholmur zawsze mieli pracę i żyli w dobrobycie.

Jak się tam dostać?

W pobliżu miasta znajduje się lotnisko, z którego można dojechać do stacji Stykkisholmur. Jeśli podróżujesz po Islandii i zdecydowałeś się odwiedzić to miasto handlu, musisz iść autostradą 54, dostać się do autostrady Stykkisholmsvegur i skręcić w nią. Następnie podążaj za znakami.

Стиккисхоульмюр - фьорд