Część terytorium Szwecja znajduje się na wyspy . Wśród nich niekwestionowanym liderem pod względem turystyki jest wyspa Gotlandia, której głównym miastem jest Visby.

Ogólna charakterystyka i mała historyczna wycieczka

Visby jest centrum Leny Gotlandii, której terytorium zajmuje w rzeczywistości cały obszar wyspy o tej samej nazwie. Jego populacja to nieco ponad 22 tysiące osób. To miasto jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Szwecji, a jego popularność zawsze była związana z historią. Na mapie Szwecji Visby znajduje się na wodach Morza Bałtyckiego, 100 km na wschód od kontynentu. Zabawne jest również to, że nazwa miasta jest używana do celów wojskowych. Na cześć Visby'ego wymieniono pierwszy okręt zbudowany w technologii Stealth.

Город Висбю на карте

Historycy twierdzą, że Visby zostało założone w 1000 roku, ale są tacy, którzy upierają się przy jego wcześniejszym wystąpieniu. Wcześniej miasto rozwijało się dzięki handlowi, aw XIII wieku nawet weszło do Ligi Hanzeatyckiej. Jednak po zerwaniu stosunków handlowych zapał rozwojowy ustąpił, a Visby przekształciło się w zwyczajne, na pierwszy rzut oka prowincjonalne osiedle. W XX wieku rozpoczęły się aktywne wykopaliska i badania wartości historycznych - archeolodzy odkryli znaleziska z epoki kamienia łupanego. Ponadto na terenie Gotlandii jako całości znaleziono ponad 650 skarbów ze starymi monetami i ozdobami. Na tle takich odkryć rozpoczął się niekończący się strumień turystów w Visby, który pomógł dosłownie przekształcić miasto. Dziś jest całkowicie pod ochroną UNESCO.

Городские улицы

Zabytki i rozrywka

Szczerze mówiąc, najbardziej zabytki architektura przedstawiona tutaj w postaci ruin. Ale ten fakt nie powinien was denerwować, ponieważ w Visby jest kilka unikalnych nawet dla Szwecji atrakcje . Wśród głównych znaczących miejsc w mieście są:

  1. Katedra Najświętszej Maryi Panny. Ten majestatyczny i pompatyczny budynek jest jedyną aktywną średniowieczną świątynią na wyspie. Jego budowa nastąpiła w 1225 roku. Z czasem romańska bazylika wyrosła na wspaniałą katedrę. Obecnie fasada budynku oddaje cechy różnych epok - od barokowej ambony z hebanu z XVII wieku po dekorację zewnętrzną charakterystyczną dla XIX wieku.
  2. Кафедральный собор Святой Марии
  3. Ściana miasta. Ta struktura architektoniczna zachowała swój wygląd od XIII wieku. Osiąga długość 3,5 km i otacza prawie całe historyczne centrum, płynnie przechodząc w morze. Konstrukcja ściany ma 44 wieże strażnicze o wysokości 15-20 m.
  4. Городская стена
  5. Rynek i jego otoczenie. Tutaj można zobaczyć ruiny kościoła św. Katarzyny, wzniesionego w 1250 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie inspekcji znajdują się pozostałości dwóch kolejnych świątyń z XIII wieku - św. Drotten i św. Larsa. Oto kilka przytulnych kawiarni i sklepów z pamiątkami, najlepsze w Visby.
  6. Руины старого города
  7. Muzeum Starożytności Gotlandii. Oto część tych skarbów, które kiedyś były wydobywane w starożytnych skarbach. Wystawa obejmuje również kamienie runiczne z V-XI w. I znaleziska ze wschodnich plemion germańskich i starożytnych Rzymian.
  8. Muzeum Sztuki . Tutaj turyści mogą zapoznać się z dziełami artystów z Gotlandii z XIX wieku oraz z bardziej nowoczesnymi artystami.
  9. Музей древностей Готланда
  10. Russian Yard. Ponieważ Visby był kiedyś wypełniony licznymi kupcami z różnych krajów, tu i tam otwierano różne misje handlowe. Russian Yard - takie miejsce. Godne uwagi jest jednak to, że w 1971 roku w podziemiach budynku odkryto fundamenty rosyjskiego kościoła św. Mikołaja z XII-XIII wieku.
Русский Двор

Osobno warto wspomnieć o sierpniu w Visby - właśnie w tym czasie odbywają się w mieście średniowieczne festiwale. Przez cały tydzień przeszłość zdaje się powracać na ulice: ludzie noszą stare stroje, trubadur i uliczne gimnastyczki, a na rynku jest rynek, na którym rzemieślnicy prowadzą różne lekcje mistrzowskie. Stałymi atrybutami takich uroczystości są turnieje rycerskie i piłka zgodnie z zasadami średniowiecznej etykiety. Zdjęcia, takie jak wrażenia, po takich festiwalach w Visby są jasne, bogate i oryginalne.

Лучники на фестивале Средневековья

Hotele i restauracje

Większość restauracji i kawiarni znajduje się poza murami miasta i historycznym centrum, aby nie naruszać estetyki i wyglądu miasta. Tutaj zdecydowanie powinieneś spróbować lokalnych trufli i szparagów. Ponadto, lokalna kuchnia cieszy się daniami z jagnięciny, a także roi się od ryb i owoców morza. Jeśli chodzi o instytucje, doskonałe recenzje to Gamla Masters, Amarillo, Black Sheep Arms, Bakfickan.

AmarilloGamla Masters

Nie będzie też problemów z zamieszkaniem w Visby - jest sporo ofert, które zaspokoją każdy budżet. W szczególności miłośnicy komfortu powinni zwracać uwagę na NOVI Resort i Best Western Strand Hotel. Niedrogie pokoje oferują Hotell Gute i Hotell Stenugnen. Goście podróżujący w budżecie mogą zarezerwować miejsce w STF Hostel Visby / Rävhagen.

Best Western Strand HotelHotell GuteNOVI Resort

Jak dostać się do Visby

Obok Visby'ego lotnisko łatwo będzie tu dojechać samolotem. Ponadto miasto ma port, z którego regularnie kursują promy Sztokholm i inne miasta w Szwecji.

Городской пейзаж