Szwecja - cichy kraj europejski o bogatej historii, który otwiera malownicze krajobrazy, wyjątkowy świat zwierząt i roślin dla podróżnych, plaże i muzea . A o pomnikach Szwecji, których jest ogromna liczba, można rozmawiać bez końca. W całym kraju rozproszone są duże i małe, poważne i pełne humoru, architektoniczne, historyczne, a nawet industrialne zabytki, przyciągające uwagę turystów.

10 najpopularniejszych zabytków w Szwecji

Do dziesięciu najpopularniejszych rzeźb tego kraju należą:

 1. Pomnik Karola XII , jednego z najsławniejszych królów tego kraju, który stoczył nieustanne wojny z Rosją, został zainstalowany w centrum stolicy w 1868 roku. Rzeźba z brązu młodego monarchy została umieszczona na wysokim cokole i otoczona małym płotem. Pomnik symbolizuje determinację i bezkompromisowość, a także ucieleśnia ducha wojowniczego króla.
 2. Памятник Карлу XII
 3. Pomnik hydraulika , którego głowa pojawiła się z włazu, znajduje się w Sztokholm . Pomnik ten stał się swego rodzaju uznaniem zawodów zawodowych w kraju. Znany również pomnik hydraulika, czołganie się z włazu.
 4. Памятник водопроводчику
 5. The Boy Looking at the Moon to najmniejszy pomnik w Szwecji stworzony przez Liss Erickson. Figurka o wysokości zaledwie 10 cm wywołuje współczucie w sercach podróżników i mieszkańców. Uważa się, że ten chłopiec ma właściwości lecznicze i spełnia pragnienia.
 6. Самый маленький памятник Швеции
 7. Pomnik Evert Tob - współczesnego wieszcza Szwecji - powstał w 1990 roku. Piosenkarz, ubrany w sombrero i poncho, trzyma w lewej ręce lutnię. Wykonuje gest prawą ręką, przyciągając uwagę widzów do piękna. Rzeźba ta, wyrzeźbiona z granitu, sprowadzona z wyspy Wing (ojczyzna Toby), była darem od przyjaciół piosenkarza.
 8. Памятник Эверту Тобу
 9. Pomnik kurzego biegnącego po drodze to bardzo zabawny pomnik, symbolizujący ograniczenie cierpliwości. Pomnik to kura, która biegnie i nie widzi niczego przed nią. Poprzez stworzenie takiej rzeźby kierownicy Sztokholmu, w żartobliwy sposób, wyrażali swój stosunek do kobiet biegających po drugiej stronie drogi.
 10. Памятник курице, перебегающей дорогу
 11. Rzeźba Astrid Lindgren - wyjątkowy pomnik w Szwecji, wzniesiony za życia pisarza. Astrid była obecna na swoim otwarciu, które odbyło się w 1996 roku. Niedaleko znajduje się pomnik Dziecięce muzeum bajek Junibacken .
 12. Памятник Астрид Линдгрен
 13. "No Violence" to zabytek wzniesiony w centrum Sztokholmu w 1985 roku. Na świecie jest 16 takich zabytków, ale najbardziej znany jest tu w stolicy Szwecji. "Nie na przemoc" to ogromna spiżowa kopia rewolweru, którego lufa nie jest w stanie strzelać, ponieważ jest związana węzłem. Autorem niezwykłego zabytku jest Karl Fredrik Reutersvord.
 14. Памятник Нет насилию
 15. "Sunny Sail" to dość niezwykła rzeźba stworzona przez Christiana Berga w 1966 roku. Ten konkretny pomnik ma jeszcze dwie nazwy: "Ucho sztokholmskie" i "Ucho KGB". Uważa się, że właśnie z tego miejsca rozpoczyna się stolica Szwecji. Brak recenzji wycieczka miasto nie omija tego obiektu.
 16. Памятник Солнечный парус
 17. Pomnik "Św. Jerzego i Smoka" - brązowa kopia drewnianej rzeźby Bernta Notke, architekta miejskiego z XV wieku. Pomnik został odlany przez O. Meyera i zainstalowany na rynku w 1912 roku. Pomnik symbolizuje szwedzką odwagę przeciwko duńskiej agresji.
 18. Памятник Святой Георгий и Дракон
 19. Pomnik aktorki Margarethy Krook - szwedzkiej aktorki teatralnej i filmowej - został zainstalowany w 2002 roku. W 1974 roku, Crook został uhonorowany nagrodą Eugene O'Neill, aw 1976 nagrodą Golden Beetle dla najlepszej kobiecej roli w filmie "Wolni więźniowie przed wiosną ".
Памятник актрисе Margaretha Krook