Tiny Księstwo Andory znane przede wszystkim turystom zakupy , największy w Europie centrum termalne i, oczywiście, ośrodki narciarskie . Ale Andora może cię zaskoczyć nie tylko! Jeśli chcesz spojrzeć szerzej na ten kraj, zanurzyć się w jego historii, powinieneś koniecznie odwiedzić wspaniałe miasto na południu księstwa - Sant Julia de Loria.

Trochę historii

Działalność tytoniowa jest lokalną atrakcją, ponieważ z nim są ściśle związane życie wielu rodzinnych klanów. Museo del Tabaco jest główną atrakcją miasta Sant Julia de Loria w Andorze. Pomysłodawcą powstania muzeum była Fundacja Julia Reig, założona w 1999 roku. Fundacja Julia Reig jest organizacją non-profit, której głównym celem jest rozwój Andora , jako nowoczesny kraj. Pomysł stworzenia muzeum polegał na zebraniu na okruchach historii biznesu tytoniowego w Andorze, a jednocześnie na odtworzeniu starych murów fabryki, gdzie rozpoczęła się ta historia.

Muzeum mieści się w budynku dawnej fabryki tytoniu, która rozpoczęła swoją działalność w 1909 roku, Old Reigate, bardziej znany jako "Kal Rafelo". Zwiedzający prezentują zróżnicowany program: najpierw otrzymacie szczegółową wycieczkę po terenie fabryki, która opowie wam o procesie produkcji tytoniu, maszynach zaangażowanych w pracę, organizacji procesu pracy, jak zmieniła się produkcja podczas globalnej mechanizacji w latach 30. XX wieku. Wycieczce po fabryce towarzyszą dwa głosy: żeński i męski, który szczegółowo opowie o każdym odcinku ekspozycji.

Ekspozycja muzealna podzielona jest na cztery grupy:

  1. Tytoń rośnie na polu tytoniu. Przygotowanie liści. Zostaniesz poprowadzony przez pole tytoniu, gdzie będziesz szczegółowo opowiadał o odmianach tytoniu, subtelnościach jego uprawy, zbieraniu, przechowywaniu, przygotowywaniu liści do kolejnych etapów produkcji.
  2. Przetwarzanie liści. Zarządzanie fabryką. Pracuj w fabryce. Druga część wystawy podkreśla proces przetwarzania liści, organizację procesu roboczego w fabryce oraz subtelności zarządzania fabryką.
  3. Produkcja cygar. Produkcja tytoniu przez długi czas pozostawała ręczną pracochłonną pracą i do dziś uważa się, że najlepsze cygara - cygaro ręcznie zwijane. Tutaj poznasz technologie przetwarzania tytoniu, poznasz starożytne narzędzia używane w produkcji.
  4. Tytoń na rynku światowym. Dowiesz się o najbardziej popularnych i drogich odmianach tytoniu, o zawiłościach marketingu.

Tymczasowe ekspozycje:

Muzeum przyznało dwie sale, w których znajdują się różne wystawy czasowe i imprezy, o których można się dowiedzieć z wyprzedzeniem. Prezentowane są tu prace artystów Pabla Picassa i Rembrandta van Rijna, a także duże wystawy fotograficzne, które pomogą oczom fotografów spojrzeć na odwiedzającego Andorę.

Jak się tam dostać i kiedy odwiedzić?

Jeden i najlepszy muzea w Andorze otwiera drzwi od 10.00 do 20.00 godziny od wtorku do soboty, od 10.00 do 14.30 godzin w niedzielę, w poniedziałki muzeum jest zamknięte. Ostatnia grupa odwiedzających może trwać 1,5 godziny przed zamknięciem. Maksymalna grupa to 25 osób. Jest szafa, sklepy, kafeteria, odkryty taras.

Do muzeum można dojechać samochodem: współrzędne 42.464523, 1.491262, a także trasa nr 3 autobusu turystycznego do Andory, który kursuje od czerwca do września. Opłata za wstęp: 5 euro, z 30% rabatem muzeum może być odwiedzane przez emerytów, studentów i grupy ponad 20 osób. Dzieci do lat 8 mogą bezpłatnie odwiedzić muzeum.

Фасад музеяЭкспонат музеяЗал музея
ЭкскурсияСигарыТабачная продукция в музее