Jeśli interesuje Cię historia i zabytki starożytności, które wzbudzają zainteresowanie w odległych czasach i innych narodach, zdecydowanie powinieneś odwiedzić Macedonia . Ten kraj jest bogaty zabytki , w szczególności starożytne zabytki architektury, które są obecnie pod ochroną państwa. Najciekawsze z nich uważa się za fortecę Macedonii, symbolizującą bohaterską przeszłość tego zakątka Bałkanów.

Z wyglądu macedońskie fortece przypominają średniowieczne zamki i są rozproszone po całym kraju. Zapoznajmy się bardziej szczegółowo z ich największym i dobrze zachowanym.

Twierdza Skopje

Jej inne imię jest jarmuż . Po raz pierwszy ludzie osiedlili się w tym miejscu w IV wieku. BC, a mury twierdzy zostały zbudowane w czasach panowania Bizantyjczyków w VI. Na terenie Kale znajdują się zarówno ruiny starożytnych budowli, jak i bardziej nowoczesne budynki. Wewnątrz twierdzy znajduje się także dobrze urządzony park z ogrodzeniami, latarniami, ławkami i brukowanymi ścieżkami.

Latem na murach twierdzy Skopje odbywają się przedstawienia teatralne, w których rekonstruuje się życie średniowiecza, koncerty i imprezy. Wstęp jest bezpłatny i otwarty o każdej porze dnia i nocy. Najlepiej zachowane są kilka wież i mur obronny. Ze wzgórza, na którym znajdują się fortyfikacje, rozciągają się przepiękne widoki stolicy Macedonii, w szczególności Różowego Meczetu i pięknego Stadionu Vardar. Wokół twierdzy znajduje się rynek. Część budynku jest zarezerwowana dla galerii sztuki.

Крепость СкопьеОстатки древних стен в крепости Скопье
Twierdza Markov Kuli

Jest to jedna z najpopularniejszych średniowiecznych fortec Macedonii. Znajduje się w pobliżu macedońskiego miasta Prilep i według legendy służy jako rezydencja legendarnego lokalnego władcy Marko Kraljevica w XIV wieku. Budowle forteczne wznoszone są w siodle między dwoma szczyty górskie . Trochę z nich zostało, ale jest całkiem możliwe, aby stworzyć wyobrażenie o tym, jak wzmocnienie było. Była to główna cytadela, otoczona dwoma pierścieniami potężnych struktur obronnych. Wspinając się na szczyt twierdzy, można podziwiać piękny widok na Pelister National Park i sam Prilep.

Do twierdzy można dojść pieszo z samego centrum Prilep. Aby to zrobić, musisz przejść przez najstarszy obszar miejski - Varos - i przekroczyć granice miasta do wejścia na górę. Stąd cytadela będzie wyraźnie widoczna. Zapłać za jej wizytę, nie pobieraj opłaty.

Крепость Марковы Кули
Twierdza króla Samuela

Twierdza zbudowany w pobliżu miasta Ochrydzie , słynie z tego zabytki , na wzgórzu górującym nad osadą o wysokości 100 m nad poziomem morza Jezioro Ochrydzkie . Mury cytadeli imponują swoją masywnością, a jej wiek wynosi ponad 1000 lat. W naszych czasach, podczas wykopalisk, znajdują się tutaj obiekty pochodzące z V wieku.

Twierdza została nazwana na cześć bułgarskiego króla Samuela, ale pierwsze fortyfikacje zostały postawione tutaj na długo przed jego panowaniem. Został zniszczony i przebudowany więcej niż jeden raz, dlatego w tym pamiętniku dawnych czasów można poczuć mieszankę różnych stylów architektonicznych. W tym przypadku cytadela służyła nie tylko jako funkcja ochronna, ale także była osiedlem mieszkaniowym. Pobliskie atrakcje znajdują się w średniowieczu amfiteatr który jest otwarty na wycieczki w dowolnym momencie.

Крепость царя СамуилаВход в крепость царя Самуила