W południowo-zachodniej części Macedonii, jeden z najpiękniejszych góry kraje - Pelister. W 1948 roku obszar ten stał się parkiem narodowym. To miejsce jest jednym z najbardziej malowniczych, ponieważ majestatyczne góry przecinają wiele rzek i potoków, w których płynie czysta czysta woda. Park Narodowy przekazuje piękno natury Macedonia , dlatego po wizycie w tym kraju zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę do Pelister. Ponadto park znajduje się w pobliżu miejscowości wypoczynkowych - 80 km od Ochrydzie i 30 km od Bitola .

Co zobaczyć?

Park Narodowy Pelister zajmuje powierzchnię 12 500 hektarów. Tu dla turystów otwiera się nie tylko dziewicza przyroda, ale także wiele atrakcji historycznych i kulturalnych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na "górskie oczy". Są to dwa jeziora z krystalicznie czystą wodą - Małe i Duże Jezioro. Jeden z nich znajduje się na wysokości 2218 m, jego głębokość wynosi 14,5 m, długość 233 m, a druga - na wysokości 2210 m głębokości 2,5 mi długości 79 m. Dla wszystkich, którzy chcą zorganizować wyprawę do jezior. Zawodowi wspinacze mogą zdobyć jeszcze wyższą górę, znajdującą się w parku - jest to szczyt Pelister o wysokości 2600 m.

Jadąc do Pelister Park, koniecznie odwiedź pobliskie wioski - Tronovo, Brusznica i Magarevo. Te miejsca wciąż zachowują tradycje kulturowe, w wioskach można zobaczyć stare zadbane drewniane domy i przyjaznych gospodarzy, którzy chętnie podarują ci pokój i nakarmią je tradycyjnymi macedońskimi potrawami. W tych wioskach nie ma absolutnie żadnych nowych budynków i domków, więc masz szansę poczuć atmosferę początku ubiegłego wieku.

Jak się tam dostać?

Do Parku Narodowego można dojechać samochodem lub autobusem turystycznym. Jeśli odjeżdżasz z miast Ohrid, Resen lub Bitola, musisz jechać wzdłuż E-65 w kierunku miasta Tronovo, a jeśli z Prilep lub Lerin, to wzdłuż autostrady A3. Park jest otwarty dla zwiedzających 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Таблица в паркеНациональный парк Пелистер гораОзеро в парке
Панорама паркаПути Первой мировой войныТропы Первой мировой войны