W północnej części Półwyspu Bałkańskiego jest dość młode państwo - Macedonia . Kraj uzyskał suwerenność w 1991 roku, po opuszczeniu Jugosławii. Na większości terytorium Macedonii wznoszą się środkowe góry, które wyróżniają się płaskimi szczytami i stromymi zboczami. Opowiemy o tych najbardziej znanych w środowisku turystycznym i często odwiedzanych.

Góry Macedonii, które warto odwiedzić

Jednym z najmłodszych systemów górskich w Macedonii jest pasmo górskie Bistra , położone niedaleko stolicy państwa, miasta Skopje, w głównym parku miasta Mavrovo. Najwyższy punkt Mount Bistra uważany jest za wysokość 2102 metrów. U stóp góry jest popularny ośrodek narciarski corocznie spotyka miłośników sportów zimowych.

Naukowcy odkryli, że pasmo górskie zostało utworzone z osadów paleozoicznych i mezozoicznych. Na powierzchni Bistra widać różne formy ulgi, ale jej główną cechą jest wiele jaskiń. Najbardziej znane jaskinie to Alilik i Kalina.

Канатная дорога на горе Бистра, Македония

Na zachodzie Macedonii, pomiędzy dolinami Czarnego Drin, Peschanaya i Sateski, wznosi się góra Karaorman . W tłumaczeniu z tureckiego "karaorman" oznacza "czarną górę", co potwierdza, że ​​zbocza górskie są pokryte nieprzebytymi lasami. Najwyższy punkt pasma górskiego znajduje się na wysokości 1794 metrów i nazywa się Jeździec Orzeł.

Badania wykazały, że karaorman składa się z łupków i wapienia. Ponadto góra chroni wiele roślin i zwierząt, niektóre z nich są endemiczne.

Горный массив Караорман. Македония

Nie mniej interesujące jest górskie Maleševo , położone na granicy Macedonii i Bułgarii. W paśmie górskim dominują dwa państwa, od strony macedońskiej położone są na terytorium jednostek administracyjnych Berevo i Pakhchevo. Najwyższy punkt Maleshevo jest uważany za szczyt wysokości 1803 metrów.

Góra Maleszewo powstała z łupków i innych osadów, które obecnie znajdują się w jej dolnej części. Maleshevo stało się siedliskiem różnych przedstawicieli flory i fauny. Imponujący obszar zajmowany przez pasmo górskie to prawie 497 kilometrów kwadratowych. Zbocza góry są usiane licznymi małymi wioskami, zarówno po stronie macedońskiej, jak i bułgarskiej.

Деревня у подножия горы Малешево, Македония

Pasmo górskie Shar-Planina jest uważane za jedną z najwyższych gór w republice. Najwyższym punktem Shar Planina jest szczyt Turchin, którego wysokość wynosi 2702 metrów. Popularny jest także szczyt Titov-Verkh, którego wysokość jest znacznie mniejsza od poprzednio wspomnianej i osiąga 1760 metrów. Imponujące i długości pasma górskiego, które wynosi 75 kilometrów.

Shar-Planina, jak wykazały badania, tworzą wapienie, dolomity, kryształy łupkowe. Pasmo górskie pokrywają lasy mieszane, które zastępowane są przez górskie łąki, które są wykorzystywane przez miejscową ludność jako pastwiska dla zwierząt gospodarskich. Góra Shar-Planina przyciąga przede wszystkim wspinaczy, ponieważ tutaj organizowane są najlepsze szkoły wspinaczkowe i turystyka górska. W pobliżu gór są duże miasta Gostivar i Tetovo .

Горная гряда Шар-Планина, Македония

Popularny w turystycznym świecie pasmo górskie Osogovo , które znajduje się w jurysdykcji Macedonii i Bułgarii. Długość góry Osogovo wynosi 100 kilometrów. Większość gór należy do Macedonii. Osogowo słynie z dziwacznych płaskorzeźb, wysokich szczytów, kraterów wulkanicznych i dolin rzecznych.

Najwyższym punktem masywu górskiego Osogovo jest Góra Ruen, której wysokość sięga 2 251 metrów.

Гора Осогово, Македония

Inna góra Macedonii, którą należy odwiedzić, znajduje się na granicy z Grecją i nazywa się Nij . Najwyższym punktem masywu jest szczyt Kaimakchalan, który wznosi się na wysokość 2521 metrów nad poziomem morza. Góra Nija cieszy się dużym zainteresowaniem turystów dzięki niespotykanej różnorodności flory i fauny, a także interesującym widokom panoramicznym, które są dostępne dla oczu podczas podboju szczytów.

Według badań przeprowadzonych w tych miejscach, Nij powstały w okresie paleozoiku z łupków i wapienia. Oprócz najwyższego punktu znany jest inny szczyt - trumna Starkov ma wysokość 1876 metrów.

Горный массив Нидже, Македония

Na granicy Macedonii i Albania być może najbardziej popularnym w tych miejscach jest Mount Korab . Ten system górski słynie z kilkunastu szczytów, których wysokość przekracza 2000 metrów. A także, na zboczu góry znajduje się najwyższy wodospad stanu zwanego Mavrovo, pochodzącego z Głębi Rzeki.

Кораб, Македония

Statek składa się ze złóż wapiennych, zbocza górskie pokryte są stuletnimi dębami, sosnami i bukiem. Góra Korab jest najwyższą górą Macedonii, najwyższy punkt systemu górskiego znajduje się na wysokości 2764 metrów. Główną cechą Koraba jest wiele jezior polodowcowych położonych na zboczach i szczytach gór.