W południowej części Szwecja , w Lena Skåne, przy ujściu rzeki Helgeon znajduje się miasto Kristianstad (Kristianstad). Zajmuje powierzchnię 17,67 metrów kwadratowych. km, a jego populacja wynosi około 40 000 osób.

Historia miasta

Kristianstad został założony w 1614 roku przez króla Z Danii Christian IV. Jednocześnie stworzono specjalne warunki dla pomyślnego rozwoju osady, a sąsiednie osady Ve i Okhus zostały pozbawione swojego statusu. Głównym celem budowy miasta w tych miejscach jest ochrona mieszkańców duńskiej prowincji Skane przed najazdami Szwedów. Dziś Kristianstad jest centrum administracyjnym gminy Kristianstad.

Klimat Kristianstad

Średnia roczna temperatura w mieście wynosi + 7,5 ° С, podczas gdy w zimie średnia temperatura wynosi -0,5 ° С. Największa ilość opadów (131 mm) spada w tych miejscach w miesiącach letnich. Miasto ma najniższy punkt w Szwecji, który wynosi 2,41 m poniżej poziomu morza. Kristianstad znajduje się w bliskiej odległości od Morza Bałtyckiego, aw ostatnich latach znacznie ucierpiał na skutek globalnego ocieplenia i związanego z nim wzrostu poziomu morza. Powodzie i powodzie stały się częste. Dlatego władze miejskie zaczęły budować na miejskich wałach wodnych i specjalnych wysokich platformach, na których mieszkańcy chodzą, jeżdżą na rowerach itp.

Zabytki miasta

Kristianstad (Szwecja) to małe miasteczko i nie ma w nim wielu atrakcji, jednak jest kilka interesujących miejsc, które warto odwiedzić:

 1. Kościół Świętej Trójcy znajduje się w centrum miasta. Świątynia ta jest uważana za najpiękniejszą protestancką budowlę sakralną w Europie. Kościół został zbudowany w stylu renesansowym na zlecenie duńskiego króla Christiana IV, który był bardzo zainteresowany architekturą i sztuką. Elewacje świątyni zdobią monogramy królewskie. Nad budynkiem wzniesiono 53-metrową wieżę. 26 wysokich okien wypełnia słońce w kościele. Jego sklepienie wsparte jest kolumnami z czarnego granitu.
 2. Церковь Святой Троицы
 3. Zamek Backkaskug położony pomiędzy dwoma zbiornikami wody - Orrmannson i Ivos'on. Budynek został zbudowany w XIII wieku pod klasztorem. Później stał się własnością króla Karola XI, a następnie dziedziczny książę koronny sprzedał go jednemu z szambelanistów. Już w 1956 r. Właściciel zamku zdecydował się na stworzenie tu popularnego obiektu turystycznego. Wewnątrz zamku zaczęły się odbywać różne konferencje, szkolenia, wykłady.
 4. Замок Бэккаскуг
 5. Muzeum Lokalnej Wiedzy to duży kompleks. Jego eksponaty opowiadają o szwedzkiej prowincji Skåne. Tutaj można zobaczyć ciekawe znaleziska archeologiczne, dzieła sztuki i obiekty historyczne. Muzeum kina, otwarte w Kristianstad w 1972 roku, jest oddziałem lokalnej tradycji. Tutaj przedstawione są w oryginalnej formie scenerie użyte do nakręcenia pierwszych filmów.
 6. Музей кино
 7. Tivoli Park to popularne miejsce wypoczynku dla obywateli i gości w Kristianstad. W parku znajduje się kilka stawów, w których żyją gęsi. Na malowniczych trawnikach między drzewami są place zabaw, a na środku parku znajduje się Teatr Miejski. Tutaj znajduje się również stara chata, która została wzniesiona w 1886 roku. Dziś w tym budynku jest otwarta letnia kawiarnia muzyczna.
Парк Триволи

Hotele i restauracje w Kristianstad

W mieście jest ich wiele popularne hotele gdzie turyści mogą zostać:

 1. Stadshotellet Kristianstad znajduje się na centralnym placu miasta. Mieści się w pięknym budynku z XIX wieku, ozdobionym drewnem i marmurem. Wszystkie pokoje urządzone są w nowoczesnym stylu, wiele z nich posiada łazienki z jacuzzi lub hydromasażem. W barze znajdującym się w hotelu czekają na Gości specjalności i elitarny alkohol.
 2. Stadshotellet Kristianstad
 3. Hotel Sirius znajduje się w pobliżu parku Tivoli. Jego elegancka i komfortowa atmosfera przyciąga wielu turystów i gości do miasta. Pokoje urządzone są w jasnych kolorach z eleganckimi tkaninami i żywymi roślinami. Jest biblioteka z książkami dedykowanymi kultura narodowa i historie.
 4. Hotel Sirius
 5. Budynek hotelu First Hotel Kristian IV można nazwać jednym z nich Zabytki Szwecji . Początkowo był wykorzystywany jako bank, ale po rekonstrukcji został wyposażony w luksusowe pokoje, nowoczesną restaurację i bar. W hotelowych salach znajdują się sklepione sufity, a wiele pokoi ma zabytkowe kominki.
First Hotel Kristian IV

Jeśli chodzi o restauracje, najczęściej odwiedzane są wśród nich:

 1. Borgmästargården jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Kristianstad. Tutaj będziesz pyszny Szwedzkie potrawy , a także oryginalne koktajle i piwo butelkowe.
 2. Borgmästargården
 3. W restauracji La Finestra Italiana menu składa się z dań kuchni włoskiej, śródziemnomorskiej i europejskiej. Tutaj możesz zamówić pyszną pizzę lub dania wegetariańskie.
 4. La Finestra Italiana
 5. Bar Restaurang BAR.B.KO znany jest z doskonałej obsługi i pysznego jedzenia. Jest tu grill, więc można zamówić dowolne danie z kuchni europejskiej, szwedzkiej lub skandynawskiej.
Restaurang BAR.B.KO

Jak dostać się do miasta?

Jeśli przyleciałeś stolica Szwecji i planują dostać się do Kristianstad, wtedy najszybszym sposobem na to jest samolot. Lotnisko położony 13 km od centrum miasta. Obsługuje loty międzynarodowe i lokalne.

Aby dostać się do Kristianstad, możesz skorzystać z kolei transportem . I chociaż sieć kolei w Szwecji obejmuje cały kraj, ale czasami jest wygodniej i szybciej dotrzeć do dowolnego punktu samochodem. Na przykład z miasta Ystad, położonego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, do Kristianstad pociągiem, trzeba jechać z przesiadką, a autobusem można w ten sposób pokonać znacznie szybciej.