Twierdza Skopje lub, jak to się nazywa, Kale - główne stanowisko archeologiczne Republika Macedonii i jeden z jego najważniejszych Fortece . Dawny zespół budowli obronnych wzniesiono za panowania Bizancjum w I wieku naszej ery, a szczyt jego świetności przypadł na bułgarskie panowanie w jedenastym tysiącleciu. Podczas współczesnych wykopalisk archeologicznych na terenie budowli znaleziono dół ofiarny i moneta czasów Aleksandra Wielkiego.

Nawet jeśli nie interesuje Cię historia, powinieneś odwiedzić Twierdzę Skopje, przynajmniej ze względu na malowniczą panoramę miasta, ponieważ położony w sercu stolicy, na wzgórzu w pobliżu Vardar. Latem odbywa się tutaj cała działalność miasta: koncerty, imprezy i inne imprezy rozrywkowe odbywają się wyłącznie na terenie twierdzy Skopje.

Trochę historii

Znaki ludzkiej osady na wzgórzu w dolinie Vardar sięgają VI wieku p.n.e. Podczas panowania cesarza Flaviusa Justyniana pierwsze budowle powstały na terenie przyszłej fortecy. Historia ma wiele tajemnic, a forteca Skopje jest jednym z nich, ponieważ naukowcy mogą jedynie odgadnąć, co stało się z twierdzą przez 10 wieków. W XIII wieku Serbowie doszli do władzy, a Skopje stało się ważnym centrum strategicznym. Wznoszą się wzgórza w dolinie Vardar. Na jego terenie znajduje się kilka kościołów, u stóp twierdzy znajduje się dzielnica żydowska.

W 2011 r. Kilku Albańczyków mieszkających w Macedonii zniszczyło budowę muzeum w formie kościoła na terenie twierdzy w Calais. Spowodowało to starcia międzyetniczne w kraju, a także doprowadziło do tymczasowego zawieszenia budowy muzeum.

Funkcje architektury

Potężne mury fortecy, zbudowane z kamienia, rozcieńczyły dwanaście wież. Po zewnętrznych stronach murów znajduje się znaczna liczba dogodnych stopni i szlaków, dzięki którym podróżnik, który jest spragniony wiedzy, będzie mógł zwiedzić całą konstrukcję, a wygodny park wewnątrz fortecy zapewni gościom wszystko, co konieczne: są tu ławki, światła, zielone drzewa i brukowane ścieżki.

Jak dostać się do twierdzy Skopje?

Do Macedonii i Twierdzy Skopje można dojść w zaledwie 15 minut. Odważnie idąc ulicą Orsa Nikolova, wkrótce znajdziesz obiekt, którego potrzebujesz. Twierdza znajduje się na prawym brzegu Vardary, pomiędzy ulicami Samoiłowa i Łazara Litochenskiego.

Nie mniej interesująca jest wizyta twierdza króla Samuela , położony w najpiękniejszym miejscowość wypoczynkowaOchrydzie .

Вид на крепостьКрепость много лет назад
Крепость КалеФлаг Македонии на одной из башен крепости