Golem Grad - wyspa na środku Jezioro Prespa położony pomiędzy Albania , Macedonia i Grecja. Można go nazwać niezamieszkanym, ponieważ głównymi mieszkańcami są tutaj pelikany i kormorany, z których jest tak wiele, że z powodu ich odchodów wszystkie drzewa wzdłuż brzegu jeziora zostały osuszone.

Golem Zamek jest całkowicie pokryty grubym puszystym lasem, który można porównać tylko z tym, co opisują bajki. Ale jednocześnie wiele węży żyje w nieprzekraczalnym lesie, dlatego też nieoficjalną nazwą wyspy jest Wąż. To wskazuje na niebezpieczeństwo, które może czekać na lekkomyślnych turystów i podróżnych.

Historia

Pomimo pozornej zatory na wyspie, przecinają ją starożytne ulice i ścieżki. "Golem Grad" w tłumaczeniu z macedońskiego oznacza "Big City", wyspa została tak nazwana, ponieważ kiedyś naprawdę żyło wielu ludzi i rozwój infrastruktury w tym czasie - od domów do kościołów. Ale do naszych czasów pozostał tylko kościół św. Piotra, wzniesiony w XIV wieku na ruinach chrześcijańskich bazylik. Przez sześć stuleci żyli tutaj mnisi podążający za kościołem. Pielgrzymi z różnych krajów byli częstymi gośćmi na wyspie, a ścieżki do nich były opuszczonymi ulicami miasta. Dziś niektóre z nich są już porośnięte trawą i krzewami, ale są tacy, którzy nadal wskazują drogę pielgrzymom i turystom drogę do kościoła i na 900-metrowe wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na jezioro i pobliski brzeg.

Вид с острова на противоположный берегБерег Голем Града
Co mogę zobaczyć?

Wyspa została otwarta dla turystów w 2008 roku. Od tego czasu grupy wycieczkowe jeżdżą tu łodzią, aby podziwiać piękno rzadkich roślin i zwierząt, którzy uważają tę wyspę za swój dom i zdołali odzwyczaić ich od inwazji ludzi na ich życie. Ponadto na wyspie znajdują się pozostałości domów starożytnych Greków i Rzymian, a także ruiny starożytnych kościołów. Niezwykłym odkryciem jest stary zbiornik na wodę, który jest elementem infrastruktury miejskiej, która charakteryzuje rozwój ludzi mieszkających na terenie. Również były starożytne platformy widokowe, które oferują piękny widok.

Голем Град - змеиный островПеликаныСмотровая площадка
Церковь святого ПетраЦерковь святого Петра внутриРуины церкви святого Дмитрия
Jak się tam dostać?

Możesz dostać się na wyspę z wioski Kansko, przy pomocy łodzi lub łodzi, które można wypożyczyć na molo. Drugą opcją, aby dostać się do Golem Grad, jest udanie się do punktu informacji turystycznej, gdzie otrzymasz nie tylko przewodnika, ale także transport do mola i od niego do jeziora.

Wśród naturalnych Zabytki Macedonii must-see są również znane Jezioro Ochrydzkie , na brzegu którego znajduje się unikalny muzeum na wodzie parki narodowe Pelister (30 km od miejscowość wypoczynkowaBitola ) i Galiczica i tak dalej