Twierdza króla Samuela w Macedonia Jest jednym z najstarszych średniowiecznych fortyfikacje , więc jest wizytówką niesamowitej Ochrydzie . Wszystkie wycieczki do ciekawe miejsca miasta przechodzą przez fortecę Samuel. Jest blisko Jezioro Ochrydzkie na wysokości stu metrów. Dlatego widok z twierdzy otwiera oszałamiający widok, skąd można zobaczyć jedne z najpiękniejszych miejsc w Macedonii.

Historia twierdzy

W dziesiątym wieku bułgarski król Samuel bardzo lubił Ochryda, widział w nim centrum Macedonii, więc przywłaszczył sobie status stolicy. Chciał tam mieszkać i zarządzać stamtąd swoimi dobrami, dlatego Samuel przede wszystkim kazał budować nowe na podstawie starych struktur obronnych. W rezultacie zbudowano fortecę o długości 3 km i prawie z dwoma tuzinami wież strażniczych. Twierdza, oprócz głównej funkcji obronnej, nadal pełniła funkcje administracyjne. To było jedyne wejście do miasta, więc surowi strażnicy pilnowali, by uniemożliwić wjazd Ochrydziom.

W toku dziejów twierdza była wielokrotnie niszczona i odnawiana przez różne ludy i armie, dlatego straciła swój pierwotny wygląd i nosi elementy kilku kultur. Kiedy w 2000 r. Przeprowadzono badania archeologiczne na terenie zamku, znaleziono wiele cennych znalezisk, w tym światowej sławy "Złotą Maskę" i "Złotą Rękawiczkę" z V wieku. BC Te odkrycia sprawiły, że obszar twierdzy stał się bezcenny.

Co zobaczyć w twierdzy króla Samuela?

Twierdza Samuela jest piękną budowlą. Do tej pory zachowały się nie tylko fundamenty, ale także duże fragmenty murów. W ten sposób każdy turysta może zobaczyć na własne oczy siłę i wielkość fortu. Były też strome schody i przejścia, w których obrońcy miasta ukrywali się i czekali na wrogów. Dziś możesz swobodnie chodzić po nich, czując pełną siłę tego miejsca.

Okresowo prace konserwatorskie odbywają się na terenie twierdzy, dlatego przechodzenie wzdłuż niej stwarza wrażenie, że jesteście na aktywnych wykopaliskach archeologicznych. Trasa z niezawodnymi szlakami jest położona na całym terytorium, a w niezbędnych miejscach znajdują się poręcze. Idąc do twierdzy króla Samuela, "pod ramię" z wygodnymi butami, bo będziesz musiał dużo chodzić. Ale warto, bo trasa kończy się wznoszeniem do najwyższego punktu tego terytorium, skąd można podziwiać piękną panoramę jeziora i miasta Ochryda.

Wskazówki dla turystów

Najbardziej udane zdjęcia z fortecy na jeziorze i mieście lepiej kręcić we wczesnych godzinach rannych lub przed zachodem słońca, wtedy będą doskonałe. Ale mury twierdzy i innych budynków - lepiej wieczorem, a następnie są oświetlone przez światła i podkreślają ulgę ścian starożytnych budynków.

Aby dostać się do twierdzy, możesz skorzystać z usług przewodnika lub miejscowych taksówkarzy, którzy zabiorą cię tam z przyjemnością, ale o wyznaczonej porze cię zabiorą. Mieszkańcy są tak dumni z twierdzy, że znają najciekawsze fakty na ten temat, więc taksówkarz z radością powie wszystko, co wie o twierdzy Samuela.

Вид сверху на крепостьПодъем на вершинуВорота
Крепость Царя Самуила стенаКрепость СамуилаЭкскурсия по крепости
Крепость Самуила и Охридское озероВид с озера на крепостьВид на крепость вечером