Maroko - Dobry wybór dla osób podróżujących w budżecie. W kraju zapewniono wszelkie środki transportu, które można wykorzystać za stosunkowo niewielką opłatą. Ruch w Maroku odbywa się za pomocą autobusów, pociągów i samolotów. Te ostatnie są oczywiście kosztowne i wygodne. Jednak o wszystkich transport w Maroku bardziej szczegółowo i w kolejności.

Autobusy

Jeden z najdogodniejszych i najtańszych sposobów na obejście pieczeni Maroko - autobusy. Tutaj są obfite. Nie bój się zostać złapanym przez niedbałego kierowcę - każdy ma niezbędne kwalifikacje i jest odpowiedzialny za swoją pracę. Nawiasem mówiąc, dotyczy to nie tylko kierowców, ale także dyrygentów. Nikt tutaj nie przejdzie przez zająca - czek przeprowadzany jest do trzech razy na podróż. Ci, którzy mają odwagę jeździć za darmo, bezwzględnie wyrzucani z autobusu na środku drogi, płacenie z góry nie jest małą grzywną.

Oficjalnym przewoźnikiem państwowym są autobusy CTM. Desperacko próbują stworzyć konkurencję dla lokalnych prywatnych autobusów, które, niestety, często nie mają klimatyzacji lub pustych miejsc. Ale są one tańsze, przynajmniej powinna być jakaś przewaga.

Bilety autobusowe można kupić w kasie na dworcu autobusowym. Zwykle nie jest w centrum, ale bliżej obwodnicy. Jeśli jest już wieczór, lepiej wziąć taksówkę, aby zabezpieczyć bezpieczną drogę. Kosztować to będzie 25-55 dirhamów. I tak, uważnie obserwuj swój portfel! Tłum ludzi w takich miejscach jest ogromny, co jest w zasięgu ręki złodziei kieszeni. Kradną wszędzie i pod każdym względem, więc staraj się ubierać bardziej ambitnie, aby nie przyciągać zbyt wiele uwagi, i, oczywiście, nie powinieneś "błyszczeć" pieniędzmi w tak zatłoczonych miejscach. Najlepiej byłoby, gdybyś nie zatrzymał wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, ale podzielił je na zupełnie inne i nieoczekiwane części bagażu i ubrania. Z ponad 80 dirhamów Ouarzazata do Marrakesz , a dla 150 - z Essaouira do Casablanca .

Автобус фирмы CTM
Transport kolejowy

Trzeba złożyć hołd transportowi kolejowemu Maroka - turyści są mile zaskoczeni kolejami w kraju. Główną państwową firmą transportu pasażerskiego jest ONCF. Opóźnienie jest dozwolone w ciągu 15 minut, a sama podróż przebiega bez zbędnych przygód. W pociągach czystych, należy zauważyć. Całkowita długość linii kolejowych w państwie wynosi 2500 kilometrów. Są wyciągnięte ze stolicy Rabat do Casablanca od Fez i więcej Tanger , od uszu po bardzo Algierię.

Nawiasem mówiąc, lokalne pociągi dzielą się na pociągi dużych prędkości (80 km / h), miejscowi nazywają je rapidis, a zwykli, czyli ordinaire, którzy osiągają prędkość około 40 km / h. Przy okazji, jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na miejsce do spania, zarezerwuj sobie łóżko w specjalnym nocnym pociągu. Można to zrobić na stacji kolejowej. Łóżko z pewnością nie jest łóżkiem hotel , nie oczekuj dużego komfortu. Ale w ten sposób można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Pociągi to normalna, wygodna i komfortowa prędkość. W dwóch ostatnich przypadkach natkniesz się na wybór klasy. W rzeczywistości nie ma różnicy pomiędzy klasami 1 i 2 w tych pociągach, więc śmiało bierz drugą - będzie taniej. Ceny biletów są różne, ale dla studentów i osób w wieku poniżej 26 lat istnieje specjalny system zniżek. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo, do 12 lat, ale z dużym rabatem. Około 90 dirhamów można osiągnąć od 2 klasy z Marrakesz w Casablanca , a dla 20 - od Meknes w Fez . Bilet pierwszej klasy z Tangeru do Marrakeszu kosztuje około 300-320 dirham, a druga klasa - 200. Różnica w cenie jest dość znaczna, ale w rzeczywistości - nie. Podobnie jak w przypadku autobusów, w żadnym wypadku nie próbuj prowadzić zająca. Sprawdzanie biletów odbywa się więcej niż dwa razy na podróż, więc nie zauważone, nie uda się. Musisz zapłacić grzywnę. Masz szczęście, jeśli masz czas, aby dojść do punktu "B", bo inaczej zostaniesz wyrzucony z pociągu na samym środku drogi.

Двухэтажный вагон поезда нa станции Рабат (Rabat-ville)
Taksówki i wynajem samochodów

Na drogach Maroka odbierają pasażerowie małych i dużych taksówek. Małe to samochody z flagą na dachu. Te samochody mogą pomieścić do 3-4 osób i transportowane na stosunkowo krótkie odległości. Koszt takiej podróży wynosi 1 USD za kilometr, chociaż można się targować - nie ma żadnego licznika w żadnej taksówce.

Jeśli chodzi o duże lub, jak to mówią lokalne, "wielkie" taksówki - jest to odpowiednik naszych minibusów. Po drodze taka maszyna jest wysyłana tylko wtedy, gdy wszystkie miejsca są zajęte. Zwykle są używane do przeprowadzki do innego miasta. Ceny są różne, zależą od odległości. Kierowca na koniec podróży nazywa cenę, pasażerowie dzielą ją między siebie i pasują.

Aby skorzystać z usługi wypożyczenia samochodu, musisz mieć ukończone 21 lat, posiadać międzynarodowe prawo jazdy i kartę kredytową. Koszt wynajęcia samochodu dziennie wynosi około 40 USD. Dodając trochę więcej pieniędzy, możesz wziąć samochód z kierowcą.

Bądź ostrożny przy wyborze samochodu, ponieważ często piękny samochód ukrywa niewiarygodną ilość uszkodzeń i wadliwego działania, które następnie mogą "zawiesić się" na Tobie i Twojej nieostrożności. W tym przypadku musisz nie tylko zaufać, ale także sprawdzić, jak to mówią. Ogólnie, przed jazdą upewnij się, że samochód jest w dobrym stanie. Nie chcesz płacić za dużo?

Такси в Марокко
Transport morski

Maroko nazywa się "bramą do Europy", więc nie jest zaskakujące, że transport morski jest tutaj bardzo, bardzo popularny. Oczywiście w przeważającej części służy on do przewozu ładunków, jednak coś zostało zarezerwowane również dla turystów. Kraj jest połączony z Hiszpanią liniami promowymi Nador - Almeria i Tanger - Algeciras. Istnieją również linie z Tangeru do Genui, Setha i pięknej Barcelony.