Pięć najlepszych miast Republika Południowej Afryki wchodzi do miasta Port Elizabeth, położonego na wybrzeżu Pacyfiku.

Port Elizabeth (Prowincja Przylądkowa Wschodnia) została założona w 1820 roku przez Brytyjczyków pod wodzą Rufana Donkina. Imię zmarłej żony nadało nazwę osadzie, która została pomyślana jako tarcza na drodze ewentualnych ataków z zewnątrz. Port Elizabeth rozwijał się szybko i wkrótce stał się największym ośrodkiem handlu, a podczas wojny anglo-burskiej był ważnym obiektem militarnym. Mała wioska, która powstała w XIX wieku, obecnie duże miasto, w którym mieszka około półtora miliona osób. Dziś Port Elizabeth oferuje turystom wspaniałe plaże, komfortowy klimat, wszelkiego rodzaju rozrywki i ciekawe zabytki.

Pogoda w Port Elizabeth

Klimat w Port Elizabeth jest łagodny, masy powietrza pędzi od oceanu, dostarczają ciepłe powietrze, dlatego przez cały rok temperatura powietrza pozostaje dość wysoka. Najcieplejsze są grudzień, styczeń i luty. W tych miesiącach termometr osiąga znak 27 - 30 stopni. Znacznie chłodniej w czerwcu, lipcu, sierpniu. W tym czasie powietrze ledwie nagrzewa się do 10-15 stopni. Opady często spadają.

Природа Порт-Элизабет

Zabytki miasta

Rynek jest centrum miasta Port Elizabeth i jest bogaty w zabytki z ciekawą historią, która jest warta zobaczenia. Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę, jest Ratusz, wzniesiony w 1862 roku. Przy głównym wejściu znajduje się pomnik Bartolomeu Diasa. Za ratuszem znajduje się pomnik poświęcony Presterowi Johnowi. Obaj piedestał opowiadają o krucjatach, pierwszych chrześcijanach Afryki.

Niedaleko budynku ratusza znajduje się stara poczta zbudowana w 1900 roku. W pobliżu znajduje się główna ulica w centralnej części miasta, która nazywa się Govan Mbeki Avenue, słynie z największego centrum handlowego Traduna Mall i wszelkiego rodzaju restauracji i kawiarni.

Niezwykle piękny jest budynek Biblioteki Publicznej, ozdobiony marmurowym posągiem królowej Wiktorii. Imponująca jest Katedra Najświętszej Maryi Panny, najstarsza budowla miasta, której budowę ukończono w 1832 roku. Po jej lewej stronie leży Whites Road, ozdobiona najstarszą operą w kontynencie.

Публичная библиотека

W pobliżu budynku teatru jest zepsuty park , które miejscowi nazywali rezerwą Donkina. Po śmierci żony założyciel Port Elizabeth, sir Donkin, przystąpił do budowy rodzinnego pomnika przypominającego piramidę z kamienia i białą wieżę latarni morskiej, której górna platforma jest otwarta dla turystów.

Przechodząc na drugą stronę ulicy, zobaczysz katolickie sanktuarium - katedrę św. Augustyna zbudowaną w 1866 roku. Od tego zaczyna się Street Hill Hill Road, na której znajduje się dom, którego budowa należy do 1827 roku. W dzisiejszych czasach ten mały budynek stał się muzeum.

Idąc dalej ulicą, wychodzisz na skały, obok których zauważysz fort frederick . Ta militarna fortyfikacja nie trwała ani jednej bitwy. Ciekawy pomnik koni, zbudowany na pieniądzach mieszkańców. Podczas wojny z Burami Brytyjczycy stracili wiele koni, więc postawiono pomnik, aby oddać hołd tym niezastąpionym zwierzętom.

Форт Фредерик

W mieście znajduje się wiele muzeów, opowiemy o najbardziej popularnych i nietypowych. W Port Elizabeth znajduje się Muzeum Sztuki Nelsona Mandeli, którego eksponaty to obrazy, miniatury z czasów Mughal.

Art'I-C to wspólnota wolnych artystów, usytuowana obok Muzeum Sztuki Mandela.

Galeria Ron Belling przyciąga uwagę entuzjastów lotnictwa, ponieważ eksponuje płótna dedykowane lotnictwu południowoafrykańskim.

South End - muzeum, które opowiada o gęsto zaludnionym obszarze Port Elizabeth, zamieszkanym przez przedstawicieli różnych narodowości. W 1965 r. Osiedle zostało przesiedlone, ale to, co pozostało, wymownie mówi o życiu i codziennym życiu zwykłych ludzi.

Rozrywka i rozrywka

Port Elizabeth oferuje niezapomniane wrażenia wakacje na plaży . Plaże miejskie są nagradzane, co potwierdza krystalicznie czystą wodę na każdym z nich. Khobi, Humewood, Kings, Wells wyróżniają się piaszczystymi plażami, dogodnymi zjazdami do wody.

Пляж ХобиПляжные бары

Nurkowanie jest bardzo popularne w Port Elizabeth. Najbardziej znanymi punktami nurkowymi są Bell Buoy, Devil's Reef, Riy Banks, położone na głębokości od 7 do 40 metrów. Na głębokości 21 metrów spoczywa statek Haerlem Wreck, który również może nurkować.

Surfing jest nie mniej popularny wśród wczasowiczów. W Port Elizabeth zorganizowano specjalną plażę Pollock, która zabiera nowych członków. Niezwykłe spłycenie dna zapewnia fale stałe, niezależnie od pływów, obecność wiatru. W pobliżu znajdują się plaże Donuts Backreef i Flatrocks, które zadowolą doświadczonych surferów.

ДайвингСерферы

Jeśli chodzi o życie nocne, jest bogaty i różnorodny. W Port Elizabeth znajduje się wiele barów plażowych, klubów nocnych i sal koncertowych. Turyści kochają to miejsce The Boardwalk Fun Center, które oferuje doskonałą kuchnię, widoki na morze i muzykę na żywo. Największe centrum rozrywki w Republice The Boardwalk Casino and Entertainment World słynie z wieczorów muzycznych i dyskotek, które przyciągają młodych ludzi.

Zakwaterowanie i zakwaterowanie

Zakwaterowanie w Port Elizabeth jest reprezentowane przez hotele różnych klas, hostele, pensjonaty i wille, loggie, hotele typu bed and breakfast. Oznacza to, że każdy będzie mógł znaleźć odpowiednie mieszkanie, w zależności od życzeń i wielkości portfela. Hotele Radisson Blu Hotel, Port Elizabeth Class 5 gwiazdek, Villa Tuscana Boutique Hotel & Conference Venue, King's Tide Boutique Hotel - 4 gwiazdki są najbardziej poszukiwane.

Radisson Blue  Hotel

Lokalna kuchnia

Kuchnia Port Elizabeth, podobnie jak reszta kraju, nie ma smaku narodowego. Mieszkańcy Europy, którzy żyli tu w różnych okresach, wnieśli kulinarne specjały swoich krajów, które z czasem przeplatały się z lokalnymi tradycjami. Najczęściej używane tanie dania z kurczaka, ryby, małże, homary, krewetki. Wśród egzotycznych potraw w prestiżowych restauracjach można spróbować mięsa krokodyla, strusia, a nawet hipopotama, larw i szarańczy. Najczęściej odwiedzają je restauracje sieci fast food NFC i restauracja Coachman.

Мясо крокодила

Transport

Pomimo wielu zalet, połączenia komunikacyjne z Port Elizabeth są słabo rozwinięte. Najłatwiej jest poruszać się po mieście taksówką, wynajętym samochodem lub pieszo (jeśli odległość jest krótka). Autobusy kursują po mieście, ale nie wszędzie. Ponadto wiele z nich nie spełnia przepisów bezpieczeństwa, co sprawia, że ​​podróż jest bardzo ryzykowna. Port Elizabeth znajduje się na jednej z linii autostrady nr 2, do której można dojechać Durban na wschodzie Cape Town na zachodzie.

Jak dostać się do miasta?

Możesz dostać się do Port Elizabeth na różne sposoby. Lotnisko miejskie przyjmuje loty krajowe i międzynarodowe. Dworzec kolejowy odbiera i wysyła pociągi do różnych części kraju. Ponadto, miejski dworzec autobusowy zajmuje się przewozem pasażerów zarówno w kraju, jak i za granicą.