Królestwo Maroka Ciekawy starożytny kraj, położony na północnym wybrzeżu Afryki. I jak w każdym kraju, u Maroko ma swoje serce - starożytne miasto Fez. O nim i będzie naszym artykułem.

Znajomość miasta Fez

Fes jest uważane za najstarsze miasto w Królestwie Maroka, jednym z czterech starożytnych miast imperialnych (pozostałe trzy to Meknes, Rabat i Marrakesz ) i największym centrum islamskiej religii i kultury w całej Afryce Północnej. Jego powierzchnia to 20 tysięcy metrów kwadratowych. km. Początki założenia miasta sięgają około 789 r., Kiedy powstała pierwsza osada na wschodnim brzegu rzeki Fez, po której na drugim brzegu pojawiła się wioska. A kiedy dwie osady połączyły się w jedno, miasto Fez stało się największym islamskim miastem na świecie i stało się godną piękną stolicą Maroka. Tutaj, wydaje się, że jesteś w przeszłości: przez tysiąc pięćset lat miasto niewiele zmieniło w swojej strukturze. Nadal jest wiele zawiłych krętych uliczek, starych domów i budynków, w których ludzie nadal żyją.

Co ciekawe, ale jeden z najjaśniejszych miasta w Maroku Fez jest geograficznie złożony z trzech części:

  • Fez el-Bali to stara medyna (stare miasto), która jest uważana za jedną z największych stref pieszych na świecie, chronioną przez średniowieczny mur;
  • Fez-Jidid to druga medina, która istniała od XIII wieku i została założona przez marynaty, w której zachowało się wiele zabytków tej epoki.
  • Nowy Fez, złożony przez Francuzów w 1916 roku, kiedy w 1912 roku Królestwo Maroka przez pół wieku zamieniło się we francuski protektorat. Znajduje się na zachód od starego miasta i otoczony jest murem miejskim.
Узкие улочки старого города
Ogólne informacje o mieście

Populacja Fes

Według ostatniego spisu ludność całego miasta liczy około miliona osób. Dziś jest czwartym pod względem wielkości miastem Królestwa Casablanca , Rabat i Marrakesz . Większość mieszkańców Fezu to potomkowie założycieli miasta, którzy mieszkają w tych samych dzielnicach od pokoleń, przekazując młodym historię rodziny, rodziny i starych rzemiosł i technologii.

Jaka jest pogoda w Fez?

Pogoda jest prawie wszędzie Królestwo Maroka , jak również w mieście Fez, powstaje zgodnie z prawami klimatu śródziemnomorskiego, dzięki czemu lato jest suche i bardzo gorące, a zima kalendarzowa jest chłodna i wilgotna.

Na wyrażone sezonowy klimat wpływają na sąsiednie Góry Altas, dzięki czemu występują również nocne i dzienne temperatury. Średnie letnie wynoszą + 26 + 27 stopni, chociaż maksimum zostało zarejestrowane do +45 stopni. Zima jest naznaczona deszczami i chłodną pogodą, średnia kolumna termometru waha się w pobliżu znaku + 12 + 14 stopni. Dla nie przyzwyczajonych do gorąca turystów, najbardziej komfortowym okresem jest początek lata: maj i czerwiec.

Ночной город

Atrakcje w Fes

Uważa się, że większość podróżnych odwiedzających Maroko, a zwłaszcza miasto Fez, przyjeżdża na najważniejsze atrakcje - Al-Karaouine, kompleks religijno-oświatowy. I nie tylko znaczenie tego miejsca dla wszystkich muzułmanów, ale w starożytności nawet Księga Rekordów Guinnessa wprowadziła go na swoje strony jako najstarszy aktywny uniwersytet na świecie. I prawdą jest, że rok założenia kompleksu to 859 lat. Oprócz starożytnych murów w centrum Fezu, turystów przyciąga Maroko i religijny symbol - największy meczet w kompleksie szkoleniowym i grób założyciela Idris II.

Warto zwrócić uwagę na niebiesko-białą bramę główną Bab-Bu-Jhelud z ciekawymi ornamentami i pałac Madrasy of Bow Inania. Ciekawym miejscem dla Fes jest starożytny ćwierć Kouzhevnikov Shuara , gdzie można obserwować cały proces produkcji skór zgodnie ze starożytnymi technologiami. Pałac Królewski, Synagoga w Ibn Danan , brama zamkowa Bab-Dekaken, Północna Twierdza (Borj-Nor), fontanna Nejarin, Ogrody Bugjelud - lista atrakcji, które polecamy odwiedzić.

Старый городНовый ФесКрепость Бордж-Нор
Главные ворота Баб-Бу-ДжелудДворец снаружиДворец Медресе Боу Инания
Древняя стенаУниверситет Аль-КарауинСады Буджелуд

Rozrywki i odpoczynek w Fez

Nie obawiaj się, że Fez - miasto dość staroświeckie, religijne i ciche. Oprócz zwiedzania zabytków i architektury, można pojeździć konno, wybrać się na prawdziwą wyprawę konną. W Fezie znajduje się także doskonałe pole golfowe. Kochamy też tenis w mieście, ponieważ co roku odbywa się turniej Grand Prix księżniczki Lalla Meryem, w którym rywalizują najbardziej znani i utytułowani tenisiści.

Od lokalnych festiwali i świąt warto zwrócić uwagę na Festiwal Muzyki Sakralnej w czerwcu, Festiwal Jazzu w Riadach i Targi Cherry. Jeśli szukasz zwykłej rozrywki w metropolii, to w prawdziwym muzułmańskim mieście nie znajdziesz ich. Kluby, bary i dyskoteki działają tylko na terenie największych hoteli. Przy okazji, w hotelu można wziąć lekcje z różnych miejscowych rzemiosł: kaligrafii, ceramiki, muzyki arabskiej i innych ciekawych zajęć, uwierz mi, to zabawne.

Jeśli przybyliście, aby poprawić swoje zdrowie, nie martw się, w Fezie jest wiele różnych łaźni i spa. Nawiasem mówiąc, miasto ma własne centrum termalne "Moulay-Yakub" z ciepłymi źródłami leczniczymi.

Поле для гольфа

Hotele Fes

W największym mieście Maroka, tak zwane "riady" są zaskakująco popularne - stare domy, urządzone według ich epoki historycznej, przeprojektowane dla mini-hoteli. Na przykład, jak Riad Rcif lub Riad Said. Każdy "riad" otoczony jest ogrodem, w którym goście mogą spacerować, bawić się, relaksować, a nawet organizować kolację. Zwykle jest to 5-6-8 przytulnych i wygodnych pokoi, oczywiście jest tu wiele nowoczesnych i tradycyjnych kompleksów hotelowych, ale prawie wszystkie z nich są zbudowane w New Fez. Zalecamy zwrócić uwagę na Ramada Fes, Palais Faraj Suites & Spa, Les Mérinides i inne. Również tutaj, jeśli to konieczne, znajdziesz hotele budżetowe 1 - 2 *, a nawet hostele, w tym. oraz w historycznej części miasta.

Отель Palais Faraj Suites & SpaИнтерьер одного из отелей Феса

Gdzie zjeść przekąskę w Fezie?

Duże miasta w Maroku są uważane za prawdziwe centra żywności, ponieważ w każdym zakątku starego Fezu można znaleźć prostą przekąskę lub rodzinną restaurację narodową. Lokalni kucharze niezrozumiale często mieszają w jednym daniu słodkie i słone potrawy w tym samym czasie, aw sałatkach często zamiast warzyw używają owoców. I o tym nie wspomnieliśmy o obfitości przypraw i przypraw.

Mięso tadzin z pigwą, jagnięcina ze śliwkami i suszonymi morelami, kaczka z orzechami - wszystko to i wiele więcej można spróbować w przytulnej restauracji Sekaya. Obowiązkowy na każdym stole jest świeży chleb z kminkiem i solą. A ulubionym deserem mieszkańców Fez jest trociczka - małe wypieki z mięsem gołębia, migdałów i cukru. Wiele dania narodowe Maroko Możesz spróbować w Riad al Bartal.

Рестораны города ФесRiad al Bartal
Pamiątki i zakupy

W Fezie, podobnie jak w każdym mieście Królestwa Maroka, istnieje wiele rynków, na których kupują się turyści pamiątki i lokalne przysmaki. Oczywiście stara dzielnica słynie ze swojego szczególnego wschodniego koloru, tu skupia się większa liczba rynków i bazarów. Przede wszystkim podróżnicy kupują czapki, feze, tajiny, babcie, pantofle, dywany, garnki, tkaniny i ozdoby. Należy zauważyć, że w Fezie jest kilka wyspecjalizowanych rynków, na przykład rynek leczniczych i użytecznych roślin z Ash Shabin, rynków ryb i soli, bazaru przyprawowego El-Attarin i innych. To właśnie w tych miejscach najczęściej odwiedzają turyści zakupy .

Nie myśl, że nie ma nic poza rynkami, wręcz przeciwnie, w Fezie są przyzwoite nowoczesne powierzchnie handlowe, w których prawie wszystko jest sprzedawane, ale atmosfera Maroka tam nie ma. Nie ma tu ogólnego ogólnego harmonogramu sklepów, każdy ma własny harmonogram. Ale rynki i bazary otwierają się wcześnie rano i pracują przez cały dzień.

Квартал кожевниковРынки
Рынок специйСладости Феса

Jak dostać się do Fezu?

W Fes jest lotnisko międzynarodowe, ale nie ma bezpośrednich lotów z Rosji i krajów WNP. Bezpośrednio można wykonać lot lotniczy z Paryża, Mediolanu, Madrytu, Pizy, Londynu, Bolonii, Marsylii, Dusseldorfu i Frankfurtu. Możesz polecieć do marokańskiego miasta Casablanca lub stolicy Rabatu, a stamtąd do Fes już pociągiem. Z lokalnego lotniska do miasta co pół godziny kursują autobusy, a podróż trwa nie dłużej niż 15 km. Możesz spróbować dostać się do miasta samemu, ale taksówka będzie kosztować Cię 6-10 razy droższe niż bilet autobusowy.

Аэропорт Феса

Transport w Fez

Należy natychmiast pamiętać, że zwykły wyraźny ruch transportu publicznego nie jest tutaj. Tak, autobusy miejskie kursują na swoich trasach, ale nie ma klasycznych rozkładów jazdy na przystankach autobusowych, czasami można znaleźć stare drogowskazy. Znacznie więcej informacji dowiesz się o trasie i czasie oczekiwania najbliższego autobusu od lokalnych mieszkańców. A jednak, przydaje się przyzwoita część przystanków, miejsce postoju można znaleźć tylko przez tłum ludzi na poboczu drogi.

Lokalna taksówka istnieje, ale samochody są tak małe, że są tylko dla trzech osób. Radzimy uzgodnić cenę z góry, ponieważ nie ma taryfy ogólnej, a taksówkarze lubią nosić bogatych turystów w kółko. W Fezie istnieje pojęcie "dużej" taksówki - to rodzaj małego autobusu. Zwyczajne taksówki z licznikami są znalezione, ale z częstotliwością zagrożonych gatunków.