Marrakesz - miasto w Maroko , jedna z czterech starożytnych stolic państwa ( Fez , Rabat i Meknes). Pod względem powierzchni i liczby mieszkańców - i jest domem dla prawie miliona osób - zajmuje trzecie miejsce. Miasto Marrakesz nadało nazwę temu krajowi: Maroko to nic innego jak słowo Marrakesz, które zostało odwołane przez Hiszpanów.

Marrakech jest również nazywany Czerwonym Miastem; jest on zobowiązany tą nazwą do starego muru miejskiego zbudowanego z czerwonej gliny (dziś można go zobaczyć - otacza stara dzielnica Medyny ). Być może jednak nazwa pochodzi od słowa "marrakush", które po arabsku oznacza "czerwony".

Ogólne informacje o mieście

Miejsce, w którym znajduje się Marrakesz, uczyniło z niego wyjątkowy kurort na swój sposób. Z jednej strony, Sahara jest bardzo blisko, a pogoda w mieście jest ciepła, nawet w zimie. Z drugiej strony znajduje się prawie u podnóży Atlasu Wysokiego, a od grudnia do kwietnia, gdy podróżował dość długo, można dostać się do ośrodek narciarski (z tym, że w mieście w tym czasie można chodzić w lekkiej kurtce). Przyciąga miasto i miłośników trekkingu górskiego, ale większość turystów przyjeżdża tutaj, aby zanurzyć się w tej orientalnej bajce i poznać kulturę marokańską.

Pogoda w Marakeszu, jak w Maroko , najbardziej wygodne wiosną i jesienią: latem jest tu za gorąco - po południu powietrze ogrzewa się do + 39 ° ... + 40 ° C, aw nocy temperatura powietrza wynosi + 25 ° C Mimo to większość turystów przyjeżdża do miasta latem sezon w Maroku Trwa od końca maja do października. Zimy w Marakeszu są bardzo miękkie i ciepłe - w ciągu dnia około + 15 ° C, w nocy - około + 8 ° C.

МединаУлицы города
Zabytki miasta

Biorąc pod uwagę "wiek" Marrakeszu, jasne jest, że atrakcje tutaj bardzo dużo. Główne z nich znajdują się w Medina a głównym jest kwadrat Djemaa-el-Fna który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacerując pieszo, zobaczysz meczet Al-Ben-Youssef i tytułowe madrasas oparte na meczecie w XVI wieku, Meczet Kutubia (Koutouby), 65-metrowy minaret, który można zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście, pałac Bahia i Badi Palace , meczet El Mansour, barwiarskie garbarnie, grób Saadita , Muzeum sztuki marokańskiej Dar Si Said, który jest uważany za najciekawszą atrakcję miasta, oraz muzeum Bert Flint, którego wystawa opowiada o historii kultury Afryki Północnej.

Z dala od starego miasta Ogród Majorelle , w której renowacji uczestniczył Yves Saint-Laurent, a na zachodzie Marakeszu - Ogrody Menara . Na szczególną uwagę zasługują kolorowe bazary w Marrakeszu.

КрасильниДворец эль-БахияГробница Саадитов
Дворец эль-БадиПлощадь Джемаа эль-ФнаСад Мажорель
Мечеть КутубияМузей Дар Си СаидСады Менара
Gdzie się zatrzymać?

W Marrakeszu jest hotele jako super nowoczesne (znajdują się głównie w rejonach Hivernage i Gueliz), a tradycyjne - raczej "zajazdy" niż hotele. Nazywa się je riadami; większość z nich znajduje się w Medinie. Riad to zazwyczaj dwupiętrowa willa z podejrzanymi dziedzińcami, w której znajduje się basen, a często fontanna. Najczęściej rodzina właścicieli riadu sama przygotowuje jedzenie dla gości.

Według opinii turystów, wiele hoteli w Marakeszu zostało ocenionych jako "Doskonałe" lub "Bardzo dobre". Oszacowania "Superb" przyznano takim hotelom: Dar Anika, Maison Mnabha, Dar Sohane, Palais Khum, Dar Coram, Dar Taliwint i Riads Riad al Bushra, Riad Alnadine, Riad Chafia, Riad Adriana, Riad Azoulay i wiele innych.

Риад Al Bushra
Restauracje i kawiarnie

Kuchnia Maroka charakteryzuje się dużą ilością przypraw. I, oczywiście, najbardziej popularne restauracje w Marakkesh to kuchnia marokańska. Na przykład Dar Es Salam, który odwiedzili Winston Churchill i Sean Connery, i w którym Alfred Hitchcock wyreżyserował swój film "Człowiek, który dużo kupił", gdzie można spróbować tradycyjnych marokańskich potraw, a wieczorem podziwiać kolorowy pokaz. Możesz zapoznać się z najlepszymi tradycjami kuchni marokańskiej w restauracjach Dar Moha i Chez Ali. A jeśli nie spodoba ci się rozkosz, ale chcesz po prostu zjeść szybką (i niedrogą) przekąskę, to w Marakkesh jest wiele kawiarni, w których możesz zjeść 20-100 marokańskich dirhamów.

Ресторан Dar Moha

Zakupy w Marakeszu

W Marrakeszu znajduje się duży rynek odwiedzany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Tutaj możesz poczuć prawdziwy orientalny bazar! W Medynie jest rynek - to stara dzielnica w języku arabskim. Sklepy targowe nie działają w niedziele, a niektóre - w piątki od 9.00 do 20.00, sam rynek działa siedem dni w tygodniu. W Medynie znajduje się również duże centrum handlowe Complexe d'Artisanat, w którym można kupić to samo pamiątki , jak również na rynku, ale po stałych cenach i w bardziej swobodnej atmosferze. Sklepy europejskie można znaleźć w centrum handlowym Marrakech Plazza, które znajduje się w nowej części Marrakeszu. Warto też zajrzeć do sklepów w pobliżu ogrodów w miejscowości Mojarel.

Шоппинг настоящий восточный базар
Jak się tam dostać?

Oczywiście ci, którzy zdecydują się odwiedzić Marrakech, są zainteresowani tym, jak dostać się do tego miasta. Międzynarodowy port lotniczy Marrakesz - Menara - znajduje się w samym mieście, zaledwie 3 km od jego centrum. Jest średniej wielkości - jest tu tylko jeden pas startowy, ale jego wymiary umożliwiają odbiór każdego rodzaju samolotu. Lotnisko jest uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Jego pojemność wynosi około 4 milionów ludzi rocznie. Lotnisko przyjmuje również loty krajowe - na przykład można tu polecieć Agadir i Casablanca . Do centrum miasta z lotniska można dojechać specjalnym autobusem, koszt podróży wyniesie 20 dirhamów.

Marokańskich miast, takich jak Rabat, Tanger , Casablanca i Fez możesz przyjechać pociągiem do Marakeszu. Stacja kolejowa w mieście jest bardzo piękna, ale według turystów nie jest zbyt dogodna. Jest to najdalej na południe położona dokładna sieć kolejowa państwa.

W Marakeszu głównym środkiem transportu jest autobus; Sieć tras obejmuje całe miasto, ale przerwa między lotami jest wystarczająco duża, a autobusy często są zatłoczone. Na przedmieściach Marakeszu lepiej wziąć taksówkę; za 1 kilometr drogi będzie musiał zapłacić około 10 dirhamów. A w centrum miasta najlepiej poruszać się na wózkach, które zaprzęgają ładne i zadbane konie.

Лучший транспорт для передвижения по городуВокзал