Maroko - kraj wschodnich egzotyków, piaszczyste plaże i tradycyjna zielona herbata. I choć większość turystów jest wysyłana tutaj na ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego, nie można powiedzieć, że kraj jest biedny w zwiedzaniu. Pałac Bahia w Marrakesz to jedna z pereł Maroka.

Co jest ciekawego w Bahia Palace dla turystów?

Filozofia arabska twierdzi, że wszystkie osobiste potrzeby należy trzymać z dala od oczu innych ludzi. Dlatego Pałac Bahia w Marrakesz pojawia się przed nami w formie takiego pudełka - na zewnątrz wygląda dość prosto, ale jego wnętrze jest po prostu niesamowite z jego luksusem. W tłumaczeniu jego nazwa oznacza "Pałac piękna".

Sam budynek nie może być nazwany starym. Jego budowa rozpoczęła się w 1880 roku, w wyniku czego podzielono ją na dwa etapy. Ponadto w przyszłości pałac był cały czas uzupełniany. Te eleganckie rezydencje zostały zaprojektowane dla czterech żon Vizira Sultana Si Moussy i jego 24 konkubin. A ponieważ wezyr przez cały czas mnożył swoje terytorium i harem, pałac rósł wraz z nimi. Turysta, który tu dotarł, może wydawać się, jakby w każdym labiryncie z korytarzy i pokoi. Co zaskakujące, wrażenie to nie jest zwodnicze. Pałac został specjalnie zaprojektowany, by zmylić żony pana, i żaden z nich nie mógł prześledzić, do której konkubiny wezyr zmierzał tej nocy.

Pałac Bahia w Marrakeszu jest typowym przedstawicielem architektury arabsko-andaluzyjskiej. Całkowita powierzchnia ziemi, którą zajmuje, osiąga 8 hektarów! Kiedyś pałac Bahia przekroczył swój luksus prawie sułtana, ale dziś są tylko okruchy jego dawnej świetności. Dziś możemy obserwować wystrój wnętrz pokoi. Mnóstwo mozaiki, eleganckie sztukaterie, rzeźby na drewnie i kamieniu. Nawiasem mówiąc, rzeźbione sufity znajdowały się w sypialniach każdej z czterech żon wezyra, ponieważ każdy mąż jest zobowiązany kochać i dbać o każdego męża w ten sam sposób. Dach pałacu pokryty jest zielonymi dachówkami.

W Maroku wiele domów z patio - patio. Zostały stworzone w celu izolacji i oddzielenia osobistej przestrzeni tłumu i sąsiadów. W pałacu Bahia pod patio jest po prostu wielki plac wyłożony płytkami, z zielonym ogrodem i małymi fontannami. W centrum jest nawet mały basen. W całym obwodzie podwórze otoczone jest galerią, aby ukryć wnętrze przed wzrokiem ciekawskich.

Jak odwiedzić?

Dziś tylko parter i dziedziniec są otwarte dla turystów. Ale pomimo tego czynnika, Bahia Palace cieszy się dużą popularnością wśród wczasowiczów. Po zamknięciu oczu i wydobyciu się z zewnętrznego hałasu, możesz sobie wyobrazić, że jesteś niesamowitym wezyrem lub ulubieńcem jego żon.

Znalezienie pałacu Bahia jest dość łatwe. Musisz skupić się na rynku jubilerskim na ulicy Riad-Zitoun al-Jidid i naprzeciwko pałacu.

Главный входСады во дворцеВнутренний дворик
Галереи по периметру внутреннего двораКоридоры во дворцеВнутренняя отделка
ПатиоУкрашение дворцаИзящная лепнина