Egzotyczny i duch wschodniej bajki jest przesiąknięty tym krajem Maroko . Rynki, luksusowe pałace, kurczaki i fajki wodne, przyprawy, tradycyjne jedzenie - z tego wszystkiego czasami zapiera dech w piersiach. Tylko obraz orientalnego piękna nie wystarcza do pełnej realizacji baśni. I być może ten czynnik stanie się przeszkodą, z której rzeczywistość coraz bardziej weźmie rząd w swoje ręce.

Maroko - kraj islamu. Dziewczyny chodzą w welonie i hidżabie. Warto jednak zauważyć, że wszystkie kraje islamskie są tu najbardziej lojalne i przyjazne turystom. Aby odwiedzić wczasowiczów można nawet wejść do niektórych miejsc religijnych. I jednym z takich miejsc dostępnych turystom miejsca religijnej pielgrzymki w Maroku jest meczet Kutubiya w Marrakesz .

Co jest interesujące dla Meczetu Kutubia dla turystów?

Każdy mieszkaniec Marrakesz dzisiaj jest dumny z tego symbolu wiary. I nie na próżno, ponieważ Kutubia jest najwyższym meczetem w mieście, jeśli nie w całym kraju. Cały świat islamski znany jest z minaretu, który osiąga 77 m wysokości. W tłumaczeniu jego nazwa oznacza "księgarski meczet", czy to na cześć biblioteki z nią złożonej, czy z powodu księgarzy w pobliżu świątyni. Meczet Kutubiya może pomieścić do 20 tysięcy osób.

Minaret jest zwieńczony czterema miedzianymi kuleczkami ze złoceniami. Nawiasem mówiąc, składają się nawet z kilku legend. Jedna z nich mówi, że kule są rzucane z czystego złota do pieniędzy żony sułtana, która nie powstrzymywała jej postu. Wypiła szklankę wody przed zachodem słońca i jako zadośćuczynienie za ten grzech oddała wszystkie ozdoby na rzecz meczetu. Warto zauważyć, że dzięki tej legendzie pozłacane kule wyrządziły miastu wiele szkód, prowokując niezliczone ataki w celu grabieży.

Architektura meczetu Kutubiya w Marrakeszu ma cechy stylu andaluzyjskiego i marokańskiego. Zewnętrznie pokryta jest elegancką sztukaterią, a dekoracja wnętrza bogata jest w kolorową mozaikę. Ozdabiają meczet pięcioma kopułami. Wewnątrz znajduje się siedemnaście kaplic z łukami w kształcie podkowy. W centralnej kaplicy bocznej znajduje się mihrab, umieszczony zgodnie ze wszystkimi zasadami islamu.

Trudne losy meczetu Koutoubia w Marakeszu

Budowa meczetu datowana jest na lata 1184 - 1199. Jednak dwukrotnie Kutubia upadła i podniosła się z samego dna. Przy pierwszej konstrukcji okazało się, że mihrab nie jest zorientowany na Mekkę. W złości sułtan stracił architekta, nakazując zniszczenie budynku i rozpoczęcie od nowa. W 1990 roku przywrócono meczet Kutubiya. Od tego czasu w jego pobliżu znajduje się zepsuty ogród, który dziś cieszy się zielenią turystów i okolicznych mieszkańców.

Charakterystyczne jest to, że meczet Kutubiya w Maroku dla mieszkańców Marakeszu służy jako przewodnik. Jego minaret można oglądać z niemal każdego zakątka miasta! Jednak pomimo całej gościnności turystów, wejście do meczetu nie-muzułmanom jest nadal zabronione. Wycieczka krajoznawcza jest dostępna dla ogrodu, dziedzińca, dzielnicy, ale nie dla wystroju wnętrz, który jest czczony przez mieszkańców i jest ich sanktuarium.

Jak wspomniano powyżej, wiele legend krąży wokół meczetu. A jedno z nich będzie interesujące dla każdego turysty, ponieważ daje każdemu szansę na szczęście i spełnienie ich marzeń. Według legendy, jeśli osoba o czystych myślach przy pełni księżyca stoi przy minarecie Kutubia skierowanym na wschód i widzi odbicie księżyca na złotych kulach, wtedy jego najbardziej pożądane pragnienie się spełni!

Jak się tam dostać?

Jest dogodne, że istnieje przystanek autobusowy w pobliżu meczetu Koutoubia w Marrakeszu. Nie będzie trudno tu dotrzeć! Wystarczy wsiąść w autobus do stacji Koutoubia.

Вход в мечетьСтены мечетиМусала
Внутреннее пространство мечетиОкрестности мечетиПарковая зона в пределах мечети