Marokańskie południowe miasto Ouarzazate znane jest na całym świecie jako stolica afrykańskiej kinematografii. Tutaj, pośród malowniczych pustyń i jaskiń, przez ponad trzydzieści lat kręcono filmy z najbardziej nieoczekiwanymi orientalnymi opowieściami. Stabilny klimat najgorętszego kontynentu i wielkie zainteresowanie mieszkańców znacznie przyczyniają się do rozwoju lokalnego przemysłu filmowego. Ouarzazate to legenda kina, więc każdy podróżnik musi odwiedzić przynajmniej jedno z największych studiów filmowych na świecie, zwane "Atlas", aby wędrować wśród scenerii do swoich ulubionych filmów i poczuć atmosferę "innego świata" z całym swoim rdzeniem.

Trochę historii

Warzazat otrzymał swoją nazwę dzięki popularnemu wyrażeniu berberyjskiemu "bez zamieszania" lub "bez hałasu". Warzazat był kiedyś tylko jednym z nich miasta w Maroku z populacją około 55 tysięcy osób. Kupcy używali go jako miejsca postoju w drodze na europejski rynek, a miejscowi nie wyobrażali sobie, że pokorny Warzazat pewnego dnia stanie się filmem nakręconym na prawdziwe dzieła sztuki filmowej.

Wszystko zmieniło się w 1983 roku, kiedy wśród gajów palmowych i niekończących się piasków zdecydowano otworzyć studio filmowe. Od tego czasu kręcono tutaj ponad 50 znanych i lubianych fanów filmów. Są wśród nich takie filmy jak "Under the Cover of Heaven" i "Kundun", "Cleopatra" z piękną Elizabeth Taylor i "Perłą Nilu" z Michaelem Douglasem, "Noc w Casablance" przez Braci Marx i "Powrót mumii", "Ali Baba i 40 Thieves "," Troy ", film" Asterix and Obelix: Cleopatra's Mission ", popularny wśród publiczności dziecięcej i wielu innych.

Nawiasem mówiąc, na terenie Ouarzazate znaleziono pozostałości starożytnych dinozaurów, które mają już ponad 180 milionów lat. Odkryte zwierzęta były przodkami diplodokusa i Brachiosaurusa, a u współczesnych ludzi najprawdopodobniej ich gatunek przywoływał skojarzenia z nosorożcem. Prawie bardzo podobne, ale tylko wielkość jest zupełnie inna - znalezione szczątki miały około 9 metrów.

Декорации к «Гладиатору»Декорации к фильму «Гладиатор»
Декорации к знаменитому ужастику «Обитель зла 3»Сфинксы из фильма «Астерикс и Обеликс; миссия Клеопатра»
Co zobaczyć w mieście?

Jak każde miejsce na Ziemi, Warzazat jest interesujący dla podróżujących przede wszystkim jako kolejne nowe miasto, w którym każda ulica nadaje się do badań. Tutaj wszystko jest interesujące dla nowo przybyłego gościa, a wszystko jest zupełnie nieznane. Na początek warto wybrać się na dobrą tradycję turystyczną atrakcje . Nie ma ich zbyt wiele. Dwa ciekawe średniowieczne casby, oba chronione przez UNESCO, Taurirt i Ait Ben Haddou . Ta ostatnia znajduje się we wsi o tej samej nazwie, w dolinie Draa, w pobliżu granicy z Algierią.

Айт БенхаддуЕгипетские мотивы
Касба ТауриртTaourirt Kasbah - роспись внутри
Gdzie się zatrzymać i zjeść?

Ze względu na szczególną popularność pieczeni Maroko , Warzazat jest pełen przyzwoitych hoteli. Koszt jednej nocy i śniadanie we wszystkich hotelach jest inny, zaczyna się od 170 MAD i może osiągnąć 750. Jeśli chcesz doświadczyć egzotyczności w pełni, możesz zatrzymać się w hotelu-riad. Riad po arabsku oznacza "ogród", więc, jak już wiesz od nazwy, w hotelowym riadzie znajdziesz podwórkowy ogród z uroczą fontanną i drzewami owocowymi.

Jeśli chodzi o restauracje i kawiarnie, jest ich dużo w mieście. Możesz w pełni zjeść lokalne potrawy - Tajine i kuskus. Są bardzo zadowoleni, a poza tym nie są zbyt drogie. Na przykład Tajin w każdej restauracji na ulicy Muhammada V nie kosztuje więcej niż 30 MAD. Jeśli planujesz romantyczną randkę, idź do restauracji Douyria. Dziedzictwo kulinarne pozostawione po francuskiej dominacji można spróbować w restauracjach Accord Majeur i La Kasbah des Sables.

Hotel ibis Ouarzazate CentreНомер Hotel ibis Ouarzazate Centre
Ресторан DouyriaAccord Majeur
Jak się tam dostać?

Zaczyna się niezapomniana podróż do Ouarzazate transport publiczny . Jeśli masz przedmiot "A" Marrakesz , muszą się trząść w dusznym autobusie około 4-5 godzin. Koszt tej wątpliwej przyjemności wynosi 80 MAD. W "grand taxi" warunki są lepsze, ale cena biletu jest wyższa - 100 MAD. W przeciwieństwie do autobusów, tutaj nie ma rozkładów jazdy; Ten transport jest wysyłany na drogę tylko wtedy, gdy ostatnie miejsce zostanie zajęte przez innego turystę. Cokolwiek wybierzesz, nie możesz uniknąć eleganckiego wyglądu Góry Atlas za oknem - estetyczna przyjemność z gwałtownie zmieniających się krajobrazów, które panują.

Przy okazji, jeśli odejdziesz Agadir lub Casablanca podróż do ciebie będzie kosztować dwa razy więcej i zajmie ci około 7 godzin twojego cennego czasu.