Jest takie wyrażenie "mój niebieski sen" i można go bezpiecznie zastosować do jednego z najpiękniejszych miast Maroko - niebieskie miasto Chefchaouen. Ze względu na niebieski kolor ścian, miasto uzyskało niebiański kolor, więc wydaje się, jakby zlewało się z niebem. Ale niebieski nie oznacza nudy, ponieważ w Chefchaouen można znaleźć wszystkie jego odcienie - od delikatnie niebieskiego do głębokiego fioletu.

Historia miasta

Niebieskie miasto Chefchaouen należy do najstarszych miast Maroko . Została założona w XV wieku, kiedy emir Moula Ali-ben-Moussa-ben-Rashid-el-Alami przybył tu z dalekiej hiszpańskiej Andaluzji. W tym miejscu znajdowała się niegdyś osada berberyjska, a tu emir postanowił zbudować meczet i fortecę, która chroniłaby miasto przed portugalskimi najeźdźcami. W 1492 roku po przyjęciu edyktu Alhambra przybyło do miasta wielu muzułmanów i Żydów, którym nakazano opuścić Hiszpanię. To właśnie ci imigranci przyczynili się do powstania stylu architektonicznego niebieskiego miasta Chefchaouen. Po ustaleniu, zostali odrzuceni przez styl hiszpańskiej Andaluzji. Przez wiele lat miasto było uważane za święte miejsce i zostało zamknięte przed poganami. Dlatego Chaven (drugie imię miasta) zachowało wygląd i ducha średniowiecza.

Ночной город
Zabytki miasta

Główną atrakcją Chefchaouen jest stara część miasta. Składa się z małych domów urządzonych w stylu andaluzyjskim i pomalowanych w jednym z odcieni niebieskiego. Każdy dom, drzwi, drzwi, a nawet doniczki kwiatowe zachwycają lazurowym niebem. Miejscowi są odpowiedzialni za malowanie domów: kobiety malują podstawę domu niebieską farbą, następnie mężczyźni pokrywają środkową ścianę białą farbą, aby stworzyć niebieski kolor. Górna część ścian pozostaje biała, tworząc specyficzny gradient.

Spacerując po mieście Chefchaouen, jego czystość jest uderzająca. Pomimo tego, że budynki są dość stare, wszystkie wyglądają na czyste i zadbane. Podobnie jak w innych miastach Maroko Ulice Chefchaouen są prowadzone przez ogromną liczbę kotów. Podróżując do Shaven, można również odwiedzić Kasbu (starożytna forteca) i muzeum etnograficzne.

Местная жительница ШефшауэнаУлочки Медины Шефшауэна
Zakupy i rozrywka

Miłośnicy zakupy Lepiej jest iść prosto do starej części Chefchaouen, gdzie można odwiedzić lokalne sklepy. Sprzedawcami duma są wełniane dywany i odzież stworzona przez lokalnych rzemieślników. Produkty te wyróżniają się dużą ilością jasnych kolorów i wzorów, które przypominają nieco motywy meksykańskie i peruwiańskie. Można również kupić meble, młotkowane naczynia i, oczywiście, pamiątki od lokalnych rzemieślników na rynku.

Jeśli wolisz aktywny wypoczynek, powinieneś zapisać się na wycieczkę po okolicznych górach. Niebieskie miasto Chefchaouen znajduje się w pewnego rodzaju zagłębieniu, a na jego zboczach rosną lasy iglaste, krzewy i pola kwiatowe. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Chefchaouen jest źródło Ras al-Ma, które zasila całe miasto wodą. W górach źródło to przelewają małe wodospady, które stały się ulubionym miejscem turystycznym. Przyjeżdżając tutaj w kwietniu, można podziwiać piękno pól kwiatowych, które kontrastują z niebieskim miastem.

Магазины сувенировРынок Шефшауэна
Рас-эль-МаCascades d'Akchour
Hotele i restauracje

Jak każde inne miasto Maroko , Chefchaouen ma rozwiniętą infrastrukturę, więc nie ma problemów z wyborem hoteli. Możesz zarezerwować pokój w następujących hotelach:

  • w romantycznym hotelu Casa Perleta, jakby stworzonym dla nowożeńców i młodych par;
  • w rodzinnym hotelu Lina Ryad & Spa, gdzie można wygodnie odpocząć z całą rodziną;
  • w małym hotelu Dar Echchaouen, który zadowoli się komfortem, jakością usług i przystępną ceną;
  • w hotelu plażowym Dar Gabriel, który został stworzony dla tych, którzy chcą odpocząć nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego.

Jeśli chodzi o restauracje w Chefchaouen, najbardziej popularnymi z nich są Tissemlal o Casa Hassan i Molin'arté, które serwują dania Marokański i dania kuchni śródziemnomorskiej. Jeśli chcesz spróbować nie tylko lokalnych potraw, ale także poczęstować się pizzą lub grillem, powinieneś odwiedzić restaurację Al Moukhtar.

Отель Lina Ryad & SpaНомер в отеле Dar EchchaouenОтель Casa Perleta
Ресторан Tissemlal o Casa HassanРесторан Al MoukhtarРесторан Molin'arté
Jak się tam dostać?

Turyści, którzy obawiają się, jak dostać się do Chefchaouen, powinni wiedzieć, że nie ma bezpośrednich lotów do miasta. Najbliższe centrum transportu to miasto Tanger położony 85 km od Chefchaouen. Po przybyciu na lotnisko Tanger można przesiąść się na autobus nr 2. Za jedyne 4 i 5 godzin autobus zabierze Cię do celu.