Jeśli przedmiot twojej uwagi był Watykan , interesujący czai się na każdym kroku: w każdej gałęzi życia tego stanu jest ogromna ilość ciekawych i niewiarygodnych faktów, unikalnych statystyk i unikalnych rzeczy.

Najciekawsze w Watykanie
 1. Oto najkrótsza kolej na świecie: 900 m.
 2. W Watykanie bankomaty oferują możliwość wyboru łaciny.
 3. Watykan jest całkowicie otoczony stolicą Włoch i jest w całości w posiadaniu UNESCO, nie ma innego takiego przypadku w historii.
 4. In Biblioteka Watykańska ponad milion książek i regały mają długość 42 km!
 5. Tutaj wybito własne z portretem papieża.
 6. Najstarsza apteka na świecie (założona w 1277 r.) Znajduje się w Watykanie.
 7. Przestrzeń powietrzna nad stanem jest całkowicie zamknięta.
 8. Paradoksalnie interesujący fakt o Watykanie: istnieje bardzo wysoki poziom przestępczości. Średnio dla każdego mieszkańca przypada 1 przestępstwo (popełniane w państwie) rocznie! Co więcej, 90% przestępstw nie zostało ujawnionych.
 9. 95% ludności Watykanu to mężczyźni. Niemal nie ma rejestracji małżeństw i narodzin dzieci. Były lata, kiedy nie zarejestrowano urodzeń, a podczas istnienia państwa zarejestrowano tylko 150 małżeństw. Rozwód w kraju oficjalnie nie istnieje. Małżeństwo może być odwołane.
 10. Watykańskie audycje radiowe w 20 językach.
 11. Wskaźnik alfabetyzacji w Watykanie wynosi 100%.
 12. W stanie jest tylko jeden obiekt sportowy: korty tenisowe, które znajdują się na ulicy zwanej ulicą, która jest właściwie wąską krótką ścieżką. Jest też boisko piłkarskie, ale wygląda jak zwykła polana. Ale istnieje narodowa drużyna piłkarska i jej własne mistrzostwa, tylko zespoły mają swoje własne imiona: "Zespół muzeów", "Tele-mail", "Biblioteka". Ciekawostka: Watykan ma własne zasady dotyczące piłki nożnej: połowa czasu trwa pół godziny, a gwałciciele otrzymują niebieskie karty.
 13. Co zaskakujące, Watykan ma najniższy wiek zgody seksualnej. Zachowało się tu od czasów starożytnych i ma 12 lat. Na przykład we Włoszech zasada ta została od dawna zmieniona na 14 lat. A w innych krajach europejskich jest kilka lat wyżej.
 14. "A jednak się kręci" - w Watykanie oficjalnie rozpoznał to dopiero niedawno, w 1992 roku. Wtedy Watykan potwierdził, że Ziemia jest ruchliwa i obraca się wokół Słońca, a Galileusz miał rację.
 15. Watykan nie odstaje od problemów naszych czasów. Na przykład tutaj omawiają ideę kanonizacji Michaela Jacksona. A na dachu jednego z budynków znajduje się ogromna ilość ogniw słonecznych, które dają znaczny procent energii.
 16. Watykan nie ma własnego więzienia.
 17. Na terenie Watykanu nie zainstalowano sygnalizacji świetlnej.
 18. Rzymianie często wolą korzystać z usług poczty watykańskiej, ponieważ działa ona szybciej niż włoski. W Watykanie obrót poczty wynosi 8 000 000 listów rocznie.
 19. W XVI wieku, w celu udowodnienia, że ​​Kościół katolicki wciąż nie jest pogrążony w rozpuście, postanowiono zatrzeć wszystkie starożytne posągi listkami figowymi. Zostały usunięte dopiero po dłuższym czasie - podczas renowacji.
 20. Cyfrowa biblioteka Watykanu jest dostępna dla wszystkich za darmo.
 21. W wielu sklepach w Watykanie można kupić tylko ministrów Stolicy Apostolskiej. Ceny tutaj są niskie, ale tutaj nie można kupić towarów, ponieważ jest to zakupy dla elity.
 22. Absolutnie wszystkie budynki Watykanu są zabytki . Папа-мобиль
 23. Kopuła Katedra Świętego Piotra ma wysokość 136 m. Klatka schodowa ma 537 stopni.
 24. Podróż do ominięcia Państwa Watykańskiego po obwodzie trwa nie dłużej niż godzinę, ale należy pamiętać, że dla wizyty krajowe będzie wymagane wiza .
 25. Pope-mobile został zaprojektowany tak, aby wszyscy wierzący mogli zobaczyć przechodzącego Papieża.

Lista interesujących faktów z Watykanu może się ciągnąć, ale każdy turysta niesie ze sobą coś szczególnego, otwartego na nie, co jest o wiele cenniejsze.