Watykan jest stolicą najmniejszego państwa na świecie. Ten malutki kraj uzyskał status odrębnego państwa i niepodległości dopiero w 1929 roku, chociaż historia powstania tego religijnego centrum sięga ponad 2 tysięcy lat. Powierzchnia miasta-państwa wynosi tylko około 0,44 km2, a populacja wynosi nieco mniej niż 1000 osób. Watykan Jest "miastem w mieście", znajduje się na terytorium Rzymu, otoczone nim ze wszystkich stron.

Jeśli zaplanowałeś wycieczkę do Włoch, odłóż na bok jeden dzień, aby odwiedzić Watykan. Piękne świątynie, pałace, dzieła sztuki antycznej, włoskie malarstwo i rzeźba nie pozostawiają obojętnych, zaskoczą ich pięknem i wspaniałością.

O zasadach odwiedzania turystów

Oddzielne wiza do odwiedzenia Watykanu niepotrzebne: Włochy i Watykan mają reżim bezwizowy, więc wystarczy wiza Schengen, którą otrzymałeś do odwiedzenia Włoch.

Ważne jest, aby nie zapominać o niektórych zasadach w ubraniach: ubrania powinny obejmować ramiona i kolana, w szortach, sukienkach, koszulkach z głębokim dekoltem, po prostu nie można przegapić przez szwajcarskich strażników strzegących wejścia do Watykanu. Jeśli planujesz wizyty na platformach widokowych, zadbaj o wygodę obuwia, ponieważ większość schodów prowadzących na platformy widokowe to metalowa śruba.

Co zobaczyć w Watykanie?

Watykan jest w większości zamknięty dla turystów. Następujące są dostępne dla turystów do odwiedzenia. zabytki : Katedra Świętego Piotra na tę samą nazwę kwadratowy , Kaplica Sykstyńska kilka Muzea Watykańskie ( Muzeum Pio Clementino , Muzeum Chiaramonti , Muzeum Historyczne , Muzeum Lucyfera ) również Biblioteka Watykańska i ogrody .

Możesz spróbować pójść trochę dalej niż główny strumień turystów. Aby to zrobić, musisz wytłumaczyć szwajcarskim gwardzistom, że zamierzasz odwiedzić cmentarz krzyżacki, który jest tutaj od 797 roku. To prawda, że ​​gwardziści mogą zapytać, z jakiego rodzaju osoby chcecie odwiedzić grób i nie dać się złapać w pułapkę, sugerujemy zapamiętanie niektórych nazwisk osób, które zostały tu kiedyś pochowane: Joseph Anton Koch, Wilhelm Achtermann - artyści, księżniczka Charlotte Friederike von Mecklenburg, pierwsza żona duńskiego króla Christian VIII, pisarze Carolyne zu Sayn-Wittgenstein, żona Franciszka Liszta, książę Georg von Bayern, Stefan Andres i Johannes Urzidil ​​są pisarzami.

Wycieczki

W muzeach Watykanu są prawie zawsze ogromne kolejki, więc warto się tu dostać wcześnie (przed 8 rano). Zgodnie z obserwacjami: większość turystów jest tutaj w środy, ponieważ Tego dnia Papież stoi na Placu Świętego Piotra i udziela audiencji; jest znacznie mniej odwiedzających we wtorki i czwartki; W niedziele wszystkie Muzea Watykańskie mają wolny dzień. Aby nie stracić kilku godzin, broniąc w kolejce biletów, kupuj i drukuj je z wyprzedzeniem na stronach muzeów.

Odwiedź katedrę św. Piotra można bezpłatnie, ale aby wejść na taras widokowy kopuły, trzeba będzie zapłacić 5-7 euro (5 euro - schody do samodzielnego wchodzenia, 7 euro - winda). Wejście do muzeów Watykanu kosztuje 16 euro, ale każdego miesiąca (w ostatnią niedzielę) można dostać się tam zupełnie za darmo.

Jak się tam dostać?
  • Z dworca Termini: jedź A (czerwonym) metrem do Ottaviano-SPietro lub Cipro-Musei Vaticani;
  • autobusy numer 64, 40, 60, 62;

Do turysty na notatce:

  1. W Watykanie nie ma hoteli, więc musisz pozostać w Rzymie.
  2. Przygotuj się, że przy wejściu do Gwardii Szwajcarskiej możesz poprosić o weryfikację swoich dokumentów i rzeczy osobistych. Dlatego nie należy zabrać ze sobą plecaków ani torebek z objętości - prawie zawsze są one bardzo dokładnie sprawdzane.
Апостольский дворецГалерея ПинакотекиПлощадь Св. Петра
Ватиканская библиотекаСикстинская капеллаВатиканский сад