Na wybrzeżu Adriatyku, pomiędzy Koper i Piranh , to stare słoweńskie miasto Isola. Głównymi źródłami dochodów w czasach starożytnych były rybołówstwo i produkcja wina, ale ostatnio do nich dodano turystykę. Odwiedzających z innych krajów przyciąga architektura, klimat i wspaniała plaża z małymi kamykami.

Historia miasta

W przeszłości miasto Isola znajdowało się na wyspie, ale w XIX wieku zostało połączone z lądem sztucznym przesmykiem. Nazwa miasta przypomina swoją przeszłość i oznacza "wyspę". Miasto było częścią Republiki Weneckiej, a następnie przeniesione do Austrii. Od 1805 do 1813 r. Był pod władzą wojsk Napoleona, po czym wrócił do Austriaków.

Pod koniec pierwszej wojny światowej Isola wyjechała do Włoch, a pod koniec II wojny światowej, jako część Słowenia , stała się częścią Jugosławii. Dopiero w 1991 r., Po upadku ostatniego, Isola stała się miastem niepodległej Słowenii.

Izola (Słowenia) - Zabytki architektury

Izola (Słowenia) przyciąga turystów wąskimi średniowiecznymi uliczkami, architektonicznymi arcydziełami i żaglówkami w porcie. Do tej pory ten jeden z najlepszych ośrodki w Słowenii oraz wiodące europejskie centrum żeglarstwa i windsurfingu. Jednym z powodów, dla których Słowenia, Isola, jest dobra pogoda, jest miejscem turystycznym. Tutaj latem temperatura rzadko spada poniżej 30 º C. Turyści, którzy są w Izoli, mogą przechadzać się powoli po ozdobnych ulicach, zwiedzać plażę i zwiedzać lokalne zabytki architektury, wśród których znajdują się:

 1. Spacer po mieście powinien rozpocząć się od Wielkiego Rynku Targowego , gdzie kiedyś znajdował się rynek nadmorski. Zamiast tego utworzyli parking, na którym trudno znaleźć wolne miejsce, pomimo niskich cen. Opłata za 30 minut wynosi 1 euro, a za kolejną godzinę już 2,50 euro.
 2. Площадь Великий торг
 3. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar miasta, wynajęcie samochodu będzie stratą pieniędzy. Z centrum na obrzeża Izola można dotrzeć w 15 minut, dzięki czemu można dojść pieszo do interesujących miejsc kurortu. Na przykład, aby przejść do najbardziej znanego kościoła św Maura nie jest trudne, znajduje się na szczycie półwyspu. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, aż uzyskał nowoczesny wygląd na początku XX wieku. Obecne mury zostały wzniesione w 1547 roku, ale pozostałe części pochodzą z wcześniejszego okresu, ale wygląd budynku ma ślady renesansu i baroku. To ciekawe, ale na wszystkich twarzach Święty Moor jest przedstawiony w białej skórze. Uważa się, że kościół został wzniesiony ku czci Świętego Wrzosowiska Paresia, który był biskupem Porec (obecna Hovatia) i żył w IV wieku naszej ery. W Isola jest interesująca legenda, ponieważ Saint Moor uratował miasto przed Genueńczykami, przekształcając go w gołębia. Podczas jednej z bitew o prymat w handlu morskim mieszkańcy miasta modlili się o uwolnienie od Genueńczyków. Potem pojawiła się silna mgła przybrzeżna, a gołąb wyleciał z kościoła i skierował się ku okrętom genueńskim, który podążał za nim, ponieważ gołąb nie leci daleko od wybrzeża. Kiedy statki genueńskie były daleko od Isola, wrócił do kościoła z gałązką oliwną w dziobie. Na pamiątkę tego, gołąb z gałązką oliwną zdobi herb, a 23 października obchodzony jest dzień Świętego Cumusa i miasta.
 4. Церковь Святого Мавра
 5. Spacerując po ulicach Isola, warto zwiedzić gotycką dzwonnicę zbudowaną z lokalnego kamienia w 1585 roku, której wysokość wynosi 30 m.
 6. Wśród ciekawych miejsc miasta jest Pałac Bezengi delle Ugri , który jest zabytkiem architektury późnego baroku. Trzykondygnacyjna rezydencja została zbudowana w najkrótszym możliwym czasie dla zamożnej rodziny z Mediolanu. Dziś jest szkoła muzyczna i odbywają się imprezy ślubne. Narożnik budynku zdobi rzeźba lwa, którą znaleziono podczas wykopalisk poprzedniego budynku.
 7. Inne zabytki miasta koncentrują się wokół placu Manzioli . Oto najstarszy kościół w mieście - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny , tytułowy pałac. Ponadto znajduje się tu Pałac Lavizato , w którym urodził się miejscowy uczony i poeta.
 8. Дворец Манзиоли
 9. Na obrzeżach Izola znaleziono ruiny rzymskiej willi i starego portu , połączone w park archeologiczny. Na pamiątkę zamiaru zbudowania linii kolejowej od nowoczesnego chorwackiego miasta Porec do nowoczesnego włoskiego Triestu pozostał tunel - tunel Salet . Możesz dowiedzieć się więcej o kolejce miejskiej w małym muzeum.
 10. Divers wybrał zatopiony statek "REX" , który był oceanicznym liniowcem z butikami, restauracjami, kinem i salonem piękności. Został zaatakowany przez siły sprzymierzone we wrześniu 1944 roku, co spowodowało, że statek spłonął przez cztery dni. Słoweńcy są pod tak dużym wrażeniem tej historii, że wciąż sprzedają pocztówki z wizerunkiem liniowca.

Plaże Izola (Słowenia)

Wyjątkowe miejsca kurortu to plaże Isola (Słowenia), wśród których znajdują się:

 1. Centralna plaża znajduje się 3 minuty od parkingu, jest wyposażona zgodnie z zasadami, z leżakami i ławkami. W pobliżu znajdują się place zabaw i atrakcje. Jedynym minusem jest duży napływ turystów.
 2. Центральный пляж Изолы
 3. Druga najpopularniejsza plaża znajduje się w pobliżu Zatoki San Simon . Od centrum można dojść pieszo w 15 minut. Przytulny park przylega do plaży, gdzie można uciec od palącego słońca.
 4. Пляж возле залива Сан-Симона
 5. Belvedere jest trzecią plażą i najdzikszą ze wszystkich. Znajduje się u podnóża wzgórza i praktycznie nie jest wyposażony. Brak łóżek i parasoli jest rekompensowany przez prywatność i ciszę.
Пляж Бельведер

Hotele Isola

Hotele Izola to w większości hotele dwu- lub czterogwiazdkowe, w których serwowane są wyłącznie śniadania. Możesz wymienić takie hotele, które zasługują na uwagę:

 1. "San-Simon Resort" - położony obok zatoki o tej samej nazwie. Goście mogą korzystać z siłowni, krytego basenu i restauracji bufetowej. Jest taras z pięknym widokiem na Zatokę Triesteńską.
 2. Отель «San-Simon Resort»
 3. "Hotel Marina" znajduje się w pobliżu Central Beach, hotel ma 3 gwiazdki. Jego plus to obecność centrum odnowy biologicznej z masażem i sauną. Pokoje są przestronne i stylowe, z tarasem z pięknym widokiem na Morze Adriatyckie.
 4. Отель «Hotel Marina»
 5. "Apartma Nardin" znajduje się 300 metrów od portu. Do dyspozycji Gości są komfortowe apartamenty z telewizorem, kuchnią z lodówką i kuchenką. Niektóre pokoje obejmują oddzielny salon.
Restauracje Isola

Fakt, że hotele są karmione tylko śniadaniem, nie jest straszny, ponieważ w mieście turyści po prostu nie mogą pozostać głodni. W lokalnych restauracjach szefowie kuchni nie oszczędzają na porcjach. Najlepsze miejsca do jedzenia i picia tego słoweńskiego wina to:

 1. Hotelowa restauracja, Marina , serwuje owoce morza, świeże owoce i warzywa.
 2. Restauracja "Kamin" , jest częścią kompleksu "Belvedere". Tutaj przysmaki gotowane są na grillu tuż przed gośćmi. W menu znajdują się dania różnych kuchni, ale dominują potrawy z owoców morza;
 3. Pizzeria Gust , gdzie można znaleźć najlepszą pizzę w Izola.
Jak się tam dostać?

Isola ( Słowenia ), którego zdjęcie na pewno trzeba przywieźć z wakacji, nie ma bezpośredniej wiadomości od stolica . Ponieważ aby dostać się do ośrodka należy taksówką lub na stację kolejową sąsiedniego kurortu, Koper, od niego ponownie taksówką. Inną opcją są autobusy, z których regularnie kursują autobusy Zagrzeb , Sarajewo lub Koper . W pobliżu miasta znajduje się droga A1, którą można wygodnie dostać się do ośrodka wynajętym samochodem.