Katedra Piotra to jedna z głównych atrakcji Rzymu. A sekretem tego jest nie tylko piękno architektury i dekoracji wnętrz, ale także historia tej świątyni. Zobaczmy krótko, co przedstawia Katedra św. Piotra. Watykan i jak został zbudowany.

Historia katedry

Jak wiecie, jedna z największych świątyń Europy została wzniesiona w miejscu spoczynku św. Piotra, który zginął śmiercią męczeńską na zboczu wzgórza Watykańskiego. Później miejsce jego pochówku stało się miejscem kultowym: w 160 roku zbudowano tu pierwszy pomnik apostoła, aw 322 - bazylikę. Następnie stopniowo pojawiał się tron, aby msza mogła być wykonywana w kościele i ołtarz nad nią.

Już w średniowieczu kościół św. Piotra zdecydował się na modernizację i odbudowę. Prace trwały ponad 100 lat, w wyniku czego katedra stała się znana: o powierzchni 44 tysięcy metrów kwadratowych i wysokości około 46 m. ​​Dwunastu wielkich architektów, którzy wzięli udział w projekcie rekonstrukcji katedry, zrobiło każdy wkład w swój urok . Wśród nich są znani Raphael i Michelangelo, a także Bramante, Bernini, Giacomo della Porta, Carlo Moderno i inni.

Podziwiaj nie tylko ogromne rozmiary budynku, ale także jego nieopisaną urodę.

Dekoracja wnętrz Bazyliki Świętego Piotra (Watykan, Włochy)

Więcej niż imponująca wielkość wszystkich trzech naw, duża liczba nagrobków, ołtarzy i posągów - to bogactwo we wnętrzu katedry. Zauważalnie główny ołtarz świątyni nie jest skierowany na wschód, zgodnie z kanonami kościelnymi, ale na zachodzie. Od czasu utworzenia pierwszej bazyliki i architektów, którzy później zajmowali się restauracją bazyliki św. Piotra, nic nie zmienili.

Nie można nie zwrócić uwagi na majestatyczną kopułę bębnową, namalowaną w scenach Raju techniką mozaiki. Jest to najwyższa kopuła na świecie! A w jego środku znajduje się 8-metrowa dziura, dzięki której naturalne światło przenika świątynię.

Wiele rzeźb, w szczególności dzieło młodego Michała Anioła "Lamentacja Chrystusa", znajdujące się w pierwszej kaplicy prawej nawy Katedry, zadziwia jej pięknem i dokładnością. Odwiedzając Katedrę zwracaj szczególną uwagę na figurę św. Piotra: zgodnie z legendą spełnia ona najcenniejsze pragnienia!

Oprócz tego w Katedrze znajdują się niezliczone inne dzieła sztuki, z których każda zasługuje na uwagę, i oczywiście ważną kwestią jest jak dostać się do Watykanu do katedry św. Piotra, czy bilety tam są potrzebne. Są one potrzebne i lepiej je kupić wcześniej, aby uniknąć długich kolejek. Ponadto wskazane jest zaplanowanie trasy tak, aby wizyta w Katedrze Piotra zakończyła program wycieczek w świątyniach i muzeach Rzymu.

Katedra św. Piotra w Watykanie 1Katedra św. Piotra w Watykanie 2Katedra św. Piotra w Watykanie 3
Katedra św. Piotra w Watykanie 4Katedra św. Piotra w Watykanie 5Katedra św. Piotra w Watykanie 6
Katedra św. Piotra w Watykanie 7Katedra św. Piotra w Watykanie 8Katedra św. Piotra w Watykanie 9