Korea Południowa - kraj zaawansowanej technologii, nowoczesnej architektury i innowacyjnych materiałów budowlanych. Dlatego nie jest zaskakujące, że skupia się tu ogromna liczba wysokich budynków, których konstrukcja przypomina statki kosmiczne i przyszłe obiekty. Podróżując przez Koreę Południową, można zobaczyć liczne drapacze chmur, które są nie tylko punktami widokowymi, ale także ozdobą dowolnego miasta w kraju.

Historia budowy drapaczy chmur w Korei Południowej

Budowa wieżowców w kraju rozpoczęła się w 1969 roku. Następnie w Seul Powstał pierwszy wieżowiec w Korei Południowej, który otrzymał nazwę Government Complex Seoul. Teraz w wyjątkowym 19-piętrowym budynku o wysokości 94 m znajdują się biura rządowe i biura. Dwa lata później zbudowano kolejny wieżowiec, którego wysokość wynosiła już 114 metrów, a liczba pięter sięgnęła 31.

Po Seulu budowa wieżowca przeniosła się na sąsiednią wyspę Yeoydo. To tutaj zbudowano 61-piętrowy wieżowiec Uksam-Building , którego wysokość wynosiła rekordową 249 m. Jest to jeden z najbardziej popularnych budynków w kraju. Mieści 63 akwarium Sea World, w którym żyją pingwiny, krokodyle, piranie i wiele innych egzotycznych zwierząt i ptaków.

Budowa tych trzech ultra wysokich budynków była początkiem wielkoskalowej budowy drapaczy chmur w całej Korei Południowej. Ostatnim, najgłośniejszym projektem, była 123-metrowa wieża Wieża Lotte World .

Этапы строительства небоскреба Lotte World Tower в Сеуле

Słynne drapacze chmur w Korei Południowej

Obecnie na terenie całego kraju znajduje się ponad 120 budynków o wysokości 180 m. Rekordem pod względem liczby drapaczy chmur jest stolica Korei Południowej - Seulu. Jest 36 wieżowców. Dalej następuje Incheon od 23 i Busan z 17 wieżowcami.

Tworząc listę najwyższych drapaczy chmur w Korei Południowej, wzięto pod uwagę wysokość głównego budynku, a także iglice i detale architektoniczne. Rozmiar wież i anten nie jest brany pod uwagę. Na podstawie tych parametrów można wyróżnić pięć najwyższych drapaczy chmur w kraju:

 • Wieża Lotte World;
 • Wieża Handlowa Azji Północno-Wschodniej;
 • Doosan Haeundae Tower;
 • Wieża Haeundae I'Park;
 • budowa międzynarodowego centrum finansowego w Busan.

Wieżowiec Lotte World Tower

Budowa tej super-wysokiej struktury rozpoczęła się w 2005 roku. Jednak ze względu na fakt, że w pobliżu miejsca jego budowy znajduje się lotnisko, prace zostały zatrzymane na jakiś czas. W 2009 r. Zniesiono ograniczenia, a na początku 2010 r. Wznowiono prace.

Początkowo właściciel budynku i kontrahenci z grupy Lotte chcieli zbudować jeden z najwyższych drapaczy chmur w Korei Południowej i na świecie jako całość. Za swój projekt odpowiedzialny był słynny architekt James von Klemperer, pracujący w firmie Kohn Pedersen Fox. Zaprojektował 123-kondygnacyjną wieżę o wysokości 555 m, która obecnie mieści:

 • obiekty biurowe;
 • prywatne mieszkania;
 • hotel;
 • taras widokowy;
 • parking podziemny.

Najwyższy wieżowiec w Korei Południowej ma wydłużony kształt piramidy z wypukłą sylwetką pośrodku. Na zewnątrz budynek zdobią jasne szklane panele naśladujące tradycyjną koreańską ceramikę.

Небоскреб Lotte World Tower в Сеуле, Южная Корея

Wieżowiec północno-wschodniej Azji wieżowiec

Drugi najwyższy budynek w kraju, Northeast Asia Trade, znajduje się w Incheon. Do 2015 r. Wieża, której wysokość z wyłączeniem anteny sięga 308 m, została uznana za najwyższy wieżowiec w Korei Południowej. W swojej konstrukcji wykorzystano wapień i łupek łupkowy, sprowadzony z Francji i Stanów Zjednoczonych stanu Vermont.

Wysokość jest w International Business District Songdo i jest jego symbolem. Odzwierciedla to znaczenie szybko rozwijającego się Incheon w gospodarce i handlu kraju. Tutaj na powierzchni 140 000 metrów kwadratowych. m umieszczone:

 • Centra biurowe klasy A;
 • luksusowy hotel klasa luksusu;
 • obszary handlowe;
 • platforma widokowa.

68 pięter budynku połączone jest 16 szybkobieżnymi windami. W 2010 r. W tym wieżowcu w Korei Południowej odbyły się spotkania międzynarodowego szczytu gospodarczego G20.

Небоскреб The Northeast Asia Trade Tower в Инчхоне, Южная Корея

Wieżowce w Busan

W tym mieście znajdują się tylko trzy budynki, które znajdują się na liście największych obiektów w kraju:

 1. Doosan Haeundae Weve Zenith to 80-piętrowa wieża zbudowana w dzielnicy Haeundaga. Na jego piętrach znajduje się 1384 mieszkań. Dla wygody mieszkańców istnieje 21 wind, poruszających się z prędkością 6 m / s, i parking dla 4474 miejsc.
 2. Небоскребы Doosan Haeundae Tower в Пусане, Южная Корея
 3. Centrum Haeundae I'Park Tower , składające się z czterech wieżowców. Utworzenie największego kompleksu drapaczy chmur w Korei Południowej było dziełem amerykańskiego architekta Daniela Libeskinda. Najwyższą strukturą jest 292-metrowa wieża numer 2 (Haeundae I Park Marina Tower 2).
 4. Небоскребы Haeundae I'Park Marina Tower в Пусане, Южная Корея
 5. Budynek Międzynarodowego Centrum Finansowego w Busan jest trzecim najwyższym budynkiem w Busan, który zamyka pięć największych drapaczy chmur w Korei Południowej. Jego wysokość wynosi 289 m. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2011 roku, a oficjalna ceremonia otwarcia miała miejsce w czerwcu 2014 roku.
Здание Пусанского международного финансового центра, Южная Корея

Lista drapaczy chmur w budowie w Korei Południowej

Obecnie w całym kraju buduje się 32 kolejne budynki, których wysokość wyniesie 150-412 m. Według projektów największą z nich będą:

 • Небоскребы Doosan Haeundae Tower в Пусане, Южная Корея Haeundae LCT The Sharp (412 m);
 • Parc1 Tower A (339 m);
 • W 101 (246 m);
 • Faza miejska metra (217 m);
 • Songdo Campus Town (207).

Te i inne drapacze chmur budowane są w największych miastach Korei Południowej - Seulu, Incheon, Busan i Changwone. Oprócz tych obiektów, do tej pory, zatwierdzone i zaproponowane do budowy 33 więcej budynków o wysokości 153-569 m. Będą one budowane w okresie od 2018 do 2022 w Seulu, Busan, Kuri i Bucheon .