"Siedziba królów", czyli Naypyidaw - nowoczesna stolica państwa Myanmar . Megapolis zaczęło rosnąć w 2006 roku na miejscu małej wioski, wydarzenie to związane jest z wierzeniami religijnymi przywódców tego kraju, którzy postanowili przenieść kapitał. W tym przypadku możesz zobaczyć zdrowy rozsądek, ponieważ miasto znajduje się w sercu Myanmar .

Więcej o mieście

Decyzja o przekazaniu kapitału została przewidziana przez astrologów i sięga 6 listopada 2005 roku. Od tego czasu nowoczesna metropolia rośnie i rozwija się ku radości mieszkańców i odwiedzających turystów. A dziś Naypyidaw jest jednym z najlepszych miast Myanmar .

Nowa stolica rozciąga się na północ od starej - Yangon - około 320 km u podnóża wsi Töpji w powiecie Mandalay . Według spisu ludności z 2009 r. W Naypyidaw mieszka 925 tys. Osób, w większości młodych ludzi. Zdecydowana większość pochodzi z krajów azjatyckich, ale są także przedstawiciele innych regionów świata. Podobnie jak w wielu krajach azjatyckich, kompletny spis jest niezwykle rzadki w Myanmar, ale według danych selektywnych populacja stolicy przekroczyła już milion mieszkańców. Stolica jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych części kraju.

Ciekawostka: miasto ma wyraźny podział na sektory: wojskowy, mieszkaniowy, strefę ministerialną oraz strefę turystyki i hoteli. Ale dachy domów w strefie mieszkalnej są pomalowane w kolorach ministerstw, w których pracują ich właściciele.

Pogoda w Naypyidaw

Będąc w strefie podrównikowego tropikalnego klimatu, Naypyido charakteryzuje się gorącą, słoneczną pogodą. Najlepsze miejsce do rekreacji w tych miejscach to miesiące od listopada do kwietnia. W tym czasie pręty termometru pewnie osiągają znak 25 - 30 stopni. Dni są pogodne, bezwietrzne z małymi opadami. Okres od maja do października jest uważany za najbardziej niekorzystny dla podróży, ponieważ w tym czasie tropikalne prysznice nie zatrzymują się, a temperatura powietrza często osiąga + 40 stopni.

Сектор министерствКрасота города
Zabytki i rozrywka

Nowoczesna metropolia Neupiedo oferuje wyjątkowe urządzenia, które nie mają odpowiedników na świecie. Jedno z tych miejsc można uznać za Uppatasanti Wielką Paginę (Uppatasanti), co interpretuje się jako "Ochrona przed katastrofami". W jego centralnej części stoi kolumna, wokół której umieszczone są cztery posągi Buddy, wykonane z jadeitu i patrząc na różne części świata.

W centralnej części stolicy znajduje się kompozycja rzeźbiarska poświęcona wielkim władcom. Myanmar . Ale ozdobą obrzeży miasta jest lokalne zoo, które jest także największym zoo w kraju. Odwiedzający Park Narodowy Neididoids będą zdumieni bogactwem niezwykłych drzew, krzewów, kwiatów, ziół leczniczych, które pasują do stosunkowo niewielkiego obszaru zainteresowania.

Od Naypyidaw są zorganizowane wycieczki do naturalnych atrakcji. Powinieneś zdecydowanie odwiedzić to piękne Inle Lake , aby zobaczyć klasztor skaczących kotów. Kolejną trasą wycieczki, którą należy włączyć do programu rekreacyjnego, jest wycieczka do kompleksu świątyń. Bagan , który został opuszczony przez wiele lat. Wycieczka do miasta Mrauk-U , które powstały w XV wieku, opowiedzą szczegółowo o życiu, tradycjach i obyczajach mieszkańców.

Jeśli chodzi o święta, wszyscy miłośnicy pompatycznych imprez z pewnością zainteresują się ceremonią wręczania nagród lokalnej akademii filmowej. A w kwietniu w mieście odbywa się Tinjan, noworoczny festiwal wodny, bardzo podobny do słowiańskiego dnia Iwana Kupały, kiedy mieszkańcy miasta wylewają wodę z różnych czołgów i pistoletów wodnych. To prawda, że ​​akcja trwa pięć dni.

Наследие НейпьидоСтатуи королямЦентр современного города
Вход в зоопаркНациональный парк травПарк фонтанов
Пагода УппатасантиПагода Uppatasanti изнутриФестиваль Тинджан

Kuchnia i zakupy w Naypyidaw

Neypiedo, stolica Birmy, oferuje duży wybór lokali gastronomicznych, od niedrogich kafejek i kawiarni po modne restauracje. Goście mogą delektować się wieloma owocami morza, mięsem, warzywami i świeżymi owocami, a także jedzeniem. kuchnia narodowa . W niektórych lokalach możesz spróbować prawdziwych, dziwacznych potraw z chrząszczy, koników polnych itp.

Jeśli chodzi o zakupy, istnieje wiele różnych sklepów, centrów handlowych, rynków w Neypido, które pokazują bogaty asortyment wysokiej jakości, ale stosunkowo niedrogie ubrania, biżuterię, pamiątki .

Один из ресторанов НейпьидоРынок Нейпьидо

Hotele Naypyidaw

W mieście i jego okolicy została wydzielona strefa hotelowa, w której znajduje się 12 hoteli różnych klas usług. Opowiemy o tych, w których najlepiej jest pozostać.

  1. Pięciogwiazdkowy hotel Grand Amara położony jest w centralnej części miasta i oferuje swoim Gościom odkryty basen, doskonałą restaurację, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, klub fitness, przechowalnię bagażu oraz bezpłatny parking.
  2. Czterogwiazdkowy Royal ACE Hotel jest wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz. Znajduje się on blisko Międzynarodowego Centrum Kongresowego Myanmar i 15 minut jazdy od lotnisko Naypyidaw.
  3. Trzygwiazdkowy hotel Golden Myanmar znajduje się w mieście, az okien roztacza się wspaniały widok na piękny ogród lub jezioro.
Отель Grand AmaraОтель Golden Myanmar

Jak dostać się do Naypyidaw?

Młody kapitał znajduje się niemal w centrum kraju, więc istnieje kilka możliwości, jak się tam dostać. Powiemy o każdym z nich.

  1. Najpopularniejszy jest transport kolejowy. Codziennie o 12:00 od Yangon pociągi przybywające do stolicy na stacje kolejowe Laeway i Pyinmana o 21:00.
  2. Transport lotniczy jest dostępny dla nielicznych, najczęściej jest wykorzystywany przez zamożnych obywateli i wojsko. Lotnisko Naypyidaw znajduje się 16 kilometrów od miasta i codziennie odbiera i wysyła samoloty do lokalnych linii lotniczych. Dziś harmonogram ma dwa regularne loty do miast Sittwe i Thandwe.
  3. Dostępne również transport publiczny . Codziennie autobusy linii Asia Express kursują z Rangunu do Naypyidaw. Możesz także wynająć samochód, ale lokalne drogi są tak zepsute, że droga będzie wyczerpująca, długa i niebezpieczna.

Transport miejski

Pomimo faktu, że Neypido jest nowoczesną metropolią, jego system transportowy wciąż pozostaje niezagospodarowany. Przemieszczanie się po mieście możliwe jest taksówką, motocyklem, autobusem. Ale w Naypyidaw jest tylko jedna stacja taksówkowa, autobusy jeżdżą tylko jedną trasą. Na szczęście możesz zadzwonić na motocykl w dowolnym miejscu w mieście. Jeśli myślisz o wynajmie samochodu, lepiej jest zgodzić się z opcją z kierowcą, ponieważ, podobnie jak w całym kraju, drogi pozostawiają wiele do życzenia.

Аэропорт НейпьидоГородской транспорт