Mrauk-U był jednym z największych i najstarszych miast na zachodzie. Myanmar . Znajdował się w samym sercu stanu Arakan i od najdawniejszych czasów był miejscem najczęściej odwiedzanym nie tylko przez obcokrajowców, ale także przez samych ludzi.

Historia miasta

Na początku XIV wieku na terenie nowoczesnego państwa Rakhine, które nosiło wtedy nazwę Arakan, nowa osada została założona przez cara Minnsomona, który później miał stać się nową stolicą całego królestwa Arakan. Dwieście lat później było to już wielkie, kwitnące miasto, liczące tysiące mieszkańców. Podczas rozkwitu władzy Mrauk-U był posłuszny mieszkańcom bardzo rozległych terytoriów - według współczesnych obliczeń majątek królestwa porwał nie tylko znaczną część starożytnej Birmy, ale prawie całe wybrzeże Bangladeszu.

Ale Mrauk-U był nie tylko centrum mocy zachodniej Birmy - był to bogaty port morski, do którego żeglowali kupcy z całego świata. A liczne świątynie, które zostały tam zbudowane, uczyniły z miasta także znaczące centrum religijne.

Деревня Мраук-У

Mrauk-U w naszych czasach

Dziś tylko fakty z historycznych kronik i kilka budynków wzniesionych przez starożytnych mistrzów, które zachowały się w minionych wiekach, świadczą o dawnej świetności miasta. W miejscu tętniącej życiem stolicy i dużego portu handlowego znajduje się teraz tylko konglomerat małych wiosek zbudowanych z tradycyjnych domów na palach.

Odkąd Mrauk-U przyciąga dużą liczbę zagranicznych turystów, sklepy z pamiątkami, sklepy i małe restauracje znajdują się w obfitości w wioskach. lokalny oraz z europejską kuchnią. Jest tu kilka hoteli - głównie o wątpliwej jakości, nie licząc jednej znajdującej się na obrzeżach, gdzie gościom oferowane są pokoje i usługi w standardzie europejskim, ale także oczywiście ceny.

Ale głównym zainteresowaniem turystów w tej okolicy nie jest historia szybkiego rozkwitu starożytnego królestwa i jego późniejszego upadku - niezliczone świątynie i starożytne pagody rozproszone wśród pól ryżowych i lasów tropikalnych w pobliżu wsi są bardziej interesujące.

Mrauk Oo Princess ResortMrauk Oo Princess Resort - номер
Happy Garden RestaurantMoe Cherry - ресторан
Świątynie

Główną cechą budynków świątynnych Myanmar jest to, że jest to w większości niesamowicie masywna i solidna budowla, bardziej przypominająca jakieś forty graniczne. Jest to częściowo prawda - starożytni Birmańczycy woleli budować świątynie, aby w razie potrzeby mogli wytrzymać długie oblężenie. Najbardziej znane są trzy świątynie:

  1. Świątynia Shittaun (Shite-thaung Temple) - nazywana główną atrakcją całego kompleksu świątynnego Mrauk-U. Jest również znany jako "Świątynia Tysiąca obrazów Buddy" i "Świątynia Zwycięstwa".
  2. Храм ШиттаунБудды храма Шиттаун
  3. Świątynia Htukkanthein (świątynia Htukkanthein) to tylko jedna z najbardziej niezwykłych świątyń - twierdz. Został zbudowany z kamienia i cegły pod koniec XVI wieku i do dziś nie stracił swojej twierdzy i nie zaczął się rozpadać.
  4. Храм ДукхантейнБудда в храме Дукхантейн
  5. Świątynia Caetown (Świątynia Koe-thaung) - to największa budowla całego kompleksu świątynnego Mrauk-U, jej nazwa może być przetłumaczona jako "Świątynia z 90000 posągów Buddy".
  6. Храм КоэтаунСтатуи храма Коэтаун

Ponieważ Mrauk-U jest największym muzeum kultury birmańskiej na wolnym powietrzu, nic dziwnego, że płacisz za wejście na teren kompleksu - bilet kosztuje pięć dolarów i nie ma ograniczeń czasowych.

Oprócz majestatycznych świątyń znajdują się tu także pałace, mury i ruiny solidnych fortyfikacji. Ustalenia dokonane podczas badań wszystkich tych budynków można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym zlokalizowanym na terenie Mrauk-U. Obszar ten jest naprawdę ogromny - nie będzie można ominąć wszystkich świątynnych budowli w ciągu kilku dni, więc przy wejściu turyści mogą wypożyczyć rower lub pojeździć konno w świętym miejscu.

Комплекс Мраук-У

Jak dostać się do Mrauk-U?

Aby dostać się na terytorium Mrauk-U drogą lądową, jest prawie niemożliwe - są drogi, ale są one w takim stanie, że rząd boi się, by autobusy turystyczne podróżowały po nich. Dlatego w zasadzie wszystkie transport tutaj porusza się w wodzie. Najbliższe miasto, w którym się znajduje lotnisko - Tak jest Situe który akceptuje wszystkie loty krajowe Birmy. Od Sittwe do strony starożytnego miasta można dotrzeć promami, które zgodnie z określonym harmonogramem - droga zajmie nie mniej niż siedem godzin, ale będzie kosztować dosłownie kilka dolarów, lub prędkości łodzi i prywatnych łodzi, co skróci czas podróży prawie o połowę, ale także zapłacić za musi być przyzwoite. W Mrauk-U miejsce postoju znajduje się w pobliżu rynku - pół kilometra na południe - stamtąd można szybko i łatwo dojechać taksówką do lokalnych hoteli i do kompleksu świątynnego.