Mandalay jest miastem w Myanmar , dawna stolica, a teraz - druga co do wielkości metropolia państwa, ustępująca tylko wielkości innej dawnej stolicy - Yangon . Słynie z posągów Buddy, klasztorów i kompleksu pałacowego. Miasto Mandalay jest młode w porównaniu do innych birmańskich miast - zostało założone w 1857 r. Przez króla Mindona, który chciał spełnić starożytne proroctwo.

Mandalay Hill, gdzie znajduje się miasto, nadało mu jego imię. Uważa się, że stojąc na tym wzgórzu, Budda Gautama powiedział swojemu uczniowi Anandzie, że zbuduje się tutaj duże miasto, które stanie się centrum buddyzmu. Wysokość wzgórza wynosi 240 metrów; ze szczytu roztacza się piękny widok na miasto. Miasto znajduje się na brzegu rzeki Irawadi, głównej arterii wodnej w Myanmar.

Pogoda

Klimat w Mandalay jest na ogół suchy; Najzimniejszymi miesiącami są wrzesień (spada do 150 mm opadów) i maj (do 140 mm), a najsuchsze to styczeń i luty (około 1 mm opadów). Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty: średnia temperatura w ciągu dnia wynosi + 28 ° С, nocna + 13 ° С. Najcieplejsze miesiące to kwiecień, maj i czerwiec: średnia dzienna temperatura wynosi + 36 °, + 38 ° i + 37 ° С, noc + 19 °, + 25 ° i + 26 ° С odpowiednio.

Zabytki

Pomimo porównywalnej "młodości", Mandalay jest bogaty w zabytki. U podnóża wzgórza znajdują się słynne pagody Chaudoji, w których znajduje się słynny posąg jasnozielonego marmuru, Kutodo, gdzie przechowywana jest kamienna księga Tripitaka, Sadamani - gdzie znajdują się uwagi do Tripitaki (a także w kamieniu!). Kiedy wspinasz się na wzgórze, tam jest specjalna winda, zobaczysz pagodę Sutaunpya, której główną atrakcją jest posąg Buddy, wskazujący na miasto.

Niedaleko wzgórza znajduje się także Pałac Królewski, klasztory Shvenando i Ptoumashi. Pamiętaj, aby odwiedzić Pagoda Mahamuniego - dzięki czterometrowemu posągowi Buddy, dla którego, jak sądzi się, pozował sam dla siebie, jest najbardziej "kultowym" obiektem Mandalay. Tutaj możesz śledzić przykład lokalnych mieszkańców, kupić talerz złotego liścia i przykleić go do posągu.

Z miasta można przejść do jednego z fascynujących wycieczki w Birmie . Warto odwiedzić przedmieścia Mandalay - starożytną stolicę Amarapuru , Inva i Sagain. Główną atrakcją Amarapury - mostek z drewna tekowego , najdłuższy na świecie. Także tutaj są groby dwóch królów. W Inwe znajduje się Klasztor Borgaya, słynący z plenerowych obrazów i rzeźb. Sagain jest dzisiaj centrum turystyki medytacyjnej.

Niedaleko od miasta znajduje się Państwowy Ogród Botaniczny w Pyin-Aux-Lwin, gdzie gromadzone są liczne egzotyczne rośliny, w tym ponad 4 tuziny gatunków rzadkich orchidei. A jeśli podróżujesz z dziećmi - odwiedź Zoo Yadanabon, które zamieszkuje ponad trzysta zwierząt, w tym rzadkie żółwie birmańskie.

Королевский дворецБудда с вершины холма указывает пальцем на городЛьвы-чинте охраняют подъем на холм
Пагода МахамуниСтатуя Будды в пагоде Махамуни вся покрыта листочками сусального золотаПагода Сутаунпьи - исполнительница желаний
Пагода КутодоМост в АмарапуреМонастырь Швенандо
Gdzie się zatrzymać?

Według turystów, najlepsze w swojej kategorii są hotele 4 *: Mandalay Hill Resort, Red Canal, Kandawqyi Hill Resort, Triumph Hotel Mandalay, 3 * Nadi Myanmar, Mandalay View Inn, Bonaza, SIG Shwe Inngyinn Hotel Mandalay, od tańszych opcji - 2 * Emerald Land Inn, Royal City Pearl Hotel, Hotel A1, Royal Pearl Hotel, Tiger One Hotel i 1 * Pacific.

Obudowa jest lepiej rezerwowana z wyprzedzeniem - aby nie tracić czasu na poszukiwanie, ponieważ Mandalay odwiedza wielu turystów. Pokoje w hotelach 3 * kosztują około 40-60 dolarów. Możesz zapłacić za zakwaterowanie w lokalnej walucie lub w dolarach; w wielu hotelach o standardzie 3 * i więcej można płacić kartą.

Отель Mandalay Hill Resort
Restauracje i kawiarnie

Mandalay ma wiele restauracji i kawiarni oferujących dania. Birmański , Kuchnia chińska, indyjska, Shan. Kawiarnie dla turystów specjalizują się głównie w kuchni tajskiej, chińskiej i europejskiej. Porcje są stosunkowo duże; jeśli menu wskazuje kilka obsługiwanych objętości - dla jednej osoby lepiej zamówić minimum. W kawiarni przeznaczonej dla mieszkańców przygotowuje się głównie dania kuchni birmańskiej. Ceny tutaj są przyjemniejsze, a jakość produktów jest dość dobra, ale często menu w języku angielskim nie jest dostępne, a personel może również nie mówić po angielsku. Wiele kawiarni i herbaciarni czynnych jest o 6 rano, a niektóre - wcześniej.

Кафе, в котором обедают местные жители

Co i gdzie kupić w Mandalay?

Na ulicach u podnóża wzgórza pracują miejscowi rzemieślnicy - sprzedają natychmiast wyprodukowane pamiątki : posągi Buddy, słoni, innych rzeźb. Także w pobliżu są kwatery tkaczy i hafciarzy. Oprócz figurek i haftowanych paneli turyści chętnie kupują aksamitne pantofle, jedwabne i bawełniane ubrania, biżuterię (głównie ze srebra), kamienie szlachetne. Wszystko to można kupić na głównym rynku Mandalay. Kupując, możesz targować się, ale jeśli sprzedawca zgodził się na cenę, którą zaoferowałeś - powinieneś przestać handlować i kupić przedmiot, którego cenę "zestrzeliłeś".

Продажа сувениров возле храма МахамуниРынок Jade Market

Jak dostać się do Mandalay?

Międzynarodowe lotnisko Mandalay, które zostało otwarte w 2000 roku, znajduje się (35 kilometrów na południe) od Mandalay. Jest najnowocześniejszy Port lotniczy Myanmar . Terminal jest przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego na poziomie 3 milionów osób rocznie. Długość pasa startowego wynosi ponad 4,2 km (jest to najdłuższy pas w południowo-wschodniej Azji), który pozwala na zabranie dowolnego samolotu. Na lotnisku istnieją 4 międzynarodowe destynacje i 11 krajowych połączeń. Możesz dostać się do Mandalay taksówką lub autobusem; Możesz także wypożyczyć samochód - punkt wynajmu znajduje się w samym terminalu.

Z innych miast Myanmar Do Mandalay można dojechać koleją lub autobusem. Z Bagana tutaj możesz pływać łodzią w Irrawaddy - droga potrwa od 10 do 14 godzin i będzie kosztowała od 15 do 45 dolarów amerykańskich.

Transport

Transport publiczny Miasto pozostawia wiele do życzenia: taksówki i autobusy są stare, niewygodne i zatłoczone ludźmi. Bardziej akceptowalnym sposobem poruszania się po mieście jest taksówka rowerowa, taksówka rowerowa i regularna taksówka. Możesz także wypożyczyć samochód, ale w tym przypadku lepiej nie robić tego przez Internet: ta opcja będzie zbyt droga (około 800 $ za dzień), ale możesz łatwo wypożyczyć samochód w swoim hotelu (3 * lub więcej hoteli zapewnia tę usługę) w tym przypadku czynsz będzie kosztować około 80 USD dziennie, a nawet taniej. Możesz również wypożyczyć rower od hotelu.

Mandalay International AirportГородская маршрутка - не самое приятное средство передвижения