Mandalay to stara stolica Myanmar (nowe - Neypido ), jest to największy ośrodek buddyjskiej religii, kultury, tradycyjnych rzemiosł. Miasto i jego okolice są niesamowite w jego pięknych miejscach, gdzie przez wiele stuleci rozwijały się historyczne wydarzenia w Birmie. Oto najbardziej czczona buddyjska świątynia na świecie - złoty obraz życia Buddy, znajdujący się w pagodzie Mahamuniego.

Co zobaczyć?

Świątynia znajduje się na południowym zachodzie Mandalay i jest dużą pozłacaną stupą. Został zbudowany przez króla dynastii Buda Conbaun w 1785 roku specjalnie dla umieszczenia posągu Buddy. Ze swej świetności i niesamowitego piękna pielgrzymi nazywają go także pałacem Mahamuniego. W 1884 r. Pagoda spłonęła, ale później została całkowicie odnowiona.

W pobliżu świątyni znajdują się liczne sklepy i targ z pamiątkami, podzielony na kilka sekcji o różnych kierunkach towarów: wyroby z kamienia, drewna, złocenia. Również tutaj są specjalne oferty na posąg Mahamuniego - są to kwiaty, świece, pałeczki aromatyczne.

Na terenie pagody znajduje się także muzeum buddyjskie, gdzie opowiadają o historii religii, o różnych miejscach w życiu Buddy (od jego narodzin w Nepalu i do miejsca, w którym osiągnął oświecenie i osiągnął nirwanę). Prezentowane są tutaj mapy panoramiczne (wyróżnione dla większego efektu), które pokazują rozprzestrzenianie się buddyzmu na całym świecie w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu wieków. Wejście do muzeum to 1000 lakh. Sposób ubierania się na terytorium pagody jest bardzo surowy: nie tylko ramiona gości, ale także ich kostki powinny być zamknięte. W świątyni chodzą boso lub w cienkich skarpetkach nylonowych.

Музей в пагоде
Opis posągu Buddy Mahamuniego

Posąg Buddy Mahamuniego jest jednym z najbardziej czczonych na świecie. Została tu przywieziona na słoniach z podbitego królestwa Arakan. Zainstalowana jest rzeźba w świątyni, którą zwieńczono siedmioma wielopoziomowymi dachami w stylu birmańskim. Jego wysokość wynosi około czterech metrów, a waga to około 6,5 tony. Rzeźba z brązu Mahamuni (czyli Wielka Statua), znajduje się w pozycji Bhumisparsh-mudra na elegancko ozdobionym cokole.

Na przestrzeni wieków pielgrzymi przywiązują płytki złotego listka do cokołu i całego ciała (z wyjątkiem twarzy) posągu Buddy, którego warstwa ma około piętnastu centymetrów. Również na nim jest dużo złota biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Są to darowizny i wdzięczność członków rodzin królewskich, wysokich rangą urzędników i po prostu bogatych wierzących. Niektóre dają ozdoby spontanicznie, ale są też tacy, którzy przygotowują się z wyprzedzeniem: robią grawerunek z głęboką żądzą, że wkrótce się spełnią. Tak więc na wielu ozdobach na ciele Gautamy można zobaczyć napisy w języku birmańskim (i nie tylko). Nawiasem mówiąc, jeśli pragnienie nie jest wykonywane przez długi czas, to jest dzwon nad uchem Buddy, do którego można zadzwonić i przypomnieć o jego prośbie.

Posąg Mahamuniego znajduje się na niewielkim obszarze, ale jest duży, z tylną ścianą i dużymi sklepieniami w części bocznej i przedniej. Na cokole do podnoszenia i opuszczania są dwa schody. Dostęp do świętego posągu Buddy nie jest dla wszystkich, ale tylko dla mężczyzn. Kobiety mogą modlić się i podziwiać świątynię poza pokojem. Jeśli przyjdziesz do świątyni wcześnie rano, około czwartej rano, możesz zaobserwować, jak mnisi myją zęby posągu dużą szczotką, myją ją i czyszczą.

Статуя Махамуни Будды
Co jeszcze można zobaczyć w pagodzie?

W XV wieku podczas wojny z Kambodża z miasta Angkor Wat Wywieziono sześć dużych figurek z brązu: dwóch wojowników, trzy lwy i słonia. Jedna z figur uosabia mitologicznego trójgłowego słonia Airavata, znanego w Tajlandii jako Erawan. I dwa posągi żołnierzy na obrazie Śiwy, który pierwotnie stał na straży w Angkor , mają właściwości lecznicze. Aby wyleczyć się z choroby, musisz dotknąć posągu w miejscu, w którym boli cierpiącego. Te sześć rzeźb znajduje się w osobnym budynku, na północ od pagody Mahamuni.

W świątyni znajduje się kolejny buddyjski relikt - unikalny gon ważący ponad pięć ton.

Jak dostać się do Pagody Mahamuni?

W Mandalay możesz polecieć samolotem na międzynarodowe lotnisko. lotnisko Lotnisko Mandalay Chanmyathazi. Możesz dostać się do świątyni transport publiczny autobusem Chan Mya Shwe Pyi Highway Station lub pociągiem Aung Pin Le Railway Station. Idąc do Myanmar , należy pamiętać niepisane zasady buddystów:

  1. Co najważniejsze - dla Buddy nigdy nie możesz odwrócić się plecami podczas robienia zdjęcia, najlepiej zmierzyć się z nim lub z boku.
  2. Należy pamiętać, że kobiety nie zawsze mają pozwolenie na wszystkie święte miejsca. Kategorycznie zabrania się dotykania mnichów, a przedmioty przekazywane mu powinny być układane obok siebie i nie wkładane w dłonie.
  3. Jest jeszcze jedna zasada, która zabrania kobietom jazdy na dachu autobusu, ponieważ mnich może jeździć w nim, co będzie niższe, co jest nie do przyjęcia dla buddystów.

Pagoda Mahamuni zawsze przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów z całego świata, którzy marzą o zobaczeniu i dotknięciu słynnego posągu Buddy Gautamy. Ta świątynia jest bardzo ważna dla prawdziwych buddystów i ma takie samo znaczenie jak dla prawosławnego Jeruzalem.

Храм Махамуни в МандалаеКоридоры пагоды