Na zachodnim brzegu rzeki Irawadi Myanmar rozciąga się szeroki płaskowyż, na którym ziemia jest namalowana w charakterystycznym miedzianym odcieniu, a wśród gęstych zarośli akacji i tropikalnych palm widać szczyty najstarszych świątyń - obszar ten nazywa się Arimaddana, czyli spalone ziemie. U progu ostatniego tysiąclecia wzniesiono tu piękne miasto Bagan , którego historia była szybka, a nawet fenomenalna. Dziś, na miejscu starożytnej stolicy, jest tylko kilka wiosek i mały port lotniczy o lokalnym znaczeniu, ale te niesamowite budowle, które przetrwały wieki, wyraźnie pokazują dawną wielkość zmarłego królestwa. Najbardziej znany jest duży kompleks świątynny Damayandzhi, rozłożony na wiele mil.

Kompleks świątynny

Wokół stolicy Bagan zbudowano uderzająco duży kompleks świątynnych budynków: ponad 4000 świątyń buddyjskich znajduje się na obszarze około 40 kilometrów kwadratowych. Istnieją trzy główne świątynie starożytnego Baganu (lub Pogańskiego, w sposób nowoczesny): Damayandji, jako największy, Ananda ze złoconymi dachówkami i Tatbigny, uważany za jeden z najwyższych w dolinie. Ale oczywiście inne obiekty kompleksu niewątpliwie zasługują na uwagę. Denerwujące jest to, że pomimo wszelkich wysiłków podejmowanych przez fundację UNESCO, możliwe było ogłoszenie kompleksu jako miejsca światowego dziedzictwa z wielu powodów.

Co roku odwiedzają go setki tysięcy turystów Myanmar żeby zobaczyć Damayandji z pierwszej ręki. W całym kompleksie świątynnym są wyposażone w specjalne platformy obserwacyjne, a do wielu obiektów są dogodne ścieżki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że wszystkie kościoły mają różne godziny pracy, chociaż średnio czas odwiedzin na terenie całego kompleksu jest prawie taki sam. Aby wejść na terytorium starożytnego buddyjskiego sanktuarium, trzeba mieć przy sobie bilet, który można kupić tuż przy wejściu.

Główna świątynia Bagan

Według legendy, największa świątynia w tym kompleksie, która dała mu imię Damayandji, została zbudowana przez ówczesnego władcę dla odkupienia ciężkich grzechów: mówi się, że powstanie do tronu Króla Naratu było krwawe i że ten kochający władzę człowiek nie lekceważył nawet ojcobójstwa. Ale rozpoczynając budowę sanktuarium, Naratu nie zmienił swego temperamentu - król obiecał wykonać budowniczych, gdyby mógł wbić igłę w ściany. Warto zauważyć, że brutalność władcy odniosła skutek - dokładność dopasowania cegieł świątyni Damaijia jest najdoskonalsza w całej historii architektury birmańskiej.

Ale mimo niesamowitej wielkości budynku, tylko kilka galerii i balkonów świątyni są dostępne do zwiedzania: pokoje wewnętrzne są zamurowane i pokryte gruzem, którego nie można usunąć bez uszkodzenia ścian.

Jak dostać się do kompleksu świątynnego Damayjee?

Najłatwiej dostać się do Damayandji samolotem: z pobliskiego Yangon w Bagan codziennie wychodzi kilka lotów, droga trwa nieco dłużej niż godzinę. Ścieżka od Mandalay biegnie wzdłuż rzeki Irrawaddy: na promach turystycznych do Bagan można dotrzeć w dziewięć godzin, ale z powrotem do Mandalay w stosunku do prądu rzeki będzie pływać tak długo, jak trzynaście. Poza tym możesz udać się do miejscowego Bagan transport publiczny lub taksówką, ale jest to opcja dla turystów najbardziej cierpliwych i niewymagających warunków.

Долина храма ДамаянджиТерритория у входа в храмВорота, ведущие в храм
Фрагмент искусной кирпичной кладкиСтатуя Будды в храме ДамаянджиМонах перед статуями Будды
Стены заднего фасада ДамаянджиВорота ведущие из храмаВид на храм Дамаянджи с высоты