Azja Południowo-Wschodnia zawiera wiele tajemnic i piękna. Nieodkształcone w środowisku turystycznym, kierunek odpoczynku w Republika Myanmar mimo to cieszy się ogromną renomą wśród archeologów, historyków i ekspertów kultury. Od wielu lat prowadzona jest żmudna praca, by studiować i odbudowywać miasto Pagan w stanie lepiej znanym jako Birma. To będzie nasz artykuł.

Miasto Pagan w Myanmar

Miasto Pagan (inaczej Bagan) jako takie nie istnieje w naszych czasach. To starożytna stolica tytułowego królestwa, położona w granicach nowoczesnego stanu Republiki Myanmar niedaleko lotniska w Bagan. Geograficznie Pagan znajduje się na suchym płaskowyżu wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Irrawaddy. Terytorialnie jest 145 km na południowy zachód od miasta Mandalay w pobliżu miasta Chauk Maguey County. Kiedyś miasto było wielkim ośrodkiem nauki, kultury i religii, ale inwazja Mongołów zmieniła kierunek rozwoju, a miasto stopniowo opróżniało. Tak, a trzęsienie ziemi w 1975 roku doprowadziło do zniszczenia.

Dzisiaj całe terytorium starożytnego miasta Pagan, a to około 40 metrów kwadratowych. km., jest najważniejszą strefą archeologiczną regionu, ponad dwa tysiące starożytnych pagód, stup, świątyń i klasztorów zostało sprowadzonych na powierzchnię i zrekonstruowanych, z których większość została zbudowana w XI-XII wieku. Pagan nie wszedł na teren światowego dziedzictwa UNESCO ze względów politycznych. Mimo to Pagan jest prawie głównym ośrodkiem pielgrzymkowym w południowo-wschodnim regionie.

Co jest ciekawego w Poganie?

Przede wszystkim cały obszar wykopu to obszar szczególnie chroniony, w pobliżu którego rozpościera się kilka wiosek: We-chi Ying, Nyaung U, Myinkaba, Old Bagan. Wewnątrz obwodu rozproszone są tysiące pagód i stup różnego rozmiaru, dlatego miasto Pagan jest często nazywane miastem świątyń i komór.

Najbardziej popularne i wyjątkowe są stupy Shwezigon i Lokananda Chaun, zawierają zęby Buddy, stupy same są pozłacane, są prowadzone przez dobre asfaltowane ścieżki, a wokół jest wiele różnych pawilonów handlowych. Nie wszystkie pagody z żółtej lub czerwonej cegły są złocone, ale na ogólną frekwencję nie wpływa frekwencja. Mieszkańcy najbliższych wiosek są stłoczeni turystom w przewodnikach, pomagają wspiąć się po schodach i przejść korytarzami.

Жители соседних деревень очень доброжелательны к туристам

Muszę powiedzieć, że pod ochroną znajduje się każdy obiekt strefy archeologicznej, nawet bardzo zniszczone stupy i pagody. Wandali mijają bez żalu lokalnej policji, niestety, chcąc oderwać kawałek starożytności za pamięć. Oddzielnie konieczne jest przydzielenie lokalnych świątyń, są one łatwe do rozpoznania w symetrycznej formie, w każdym z nich dokładnie cztery ołtarze i posągi Buddy, święte relikty i, powiedzmy, jaskinie - labirynty korytarzy ozdobione freskami. Zwróć uwagę, że najstarsze freski mają tylko dwa kolory, podczas gdy późniejsze są kolorowe i wielokolorowe. Przy okazji, we wszystkich Paganach jest tylko 4 miliony zdjęć wizerunków Buddy!

Jak dostać się do miasta Pagan?

Oczywiście najłatwiej dotrzeć do Pagana wynajętym samochodem lub taksówką według współrzędnych. Co więcej, lepiej jest wziąć przewodnika lub przewodnika w mieście Mandalay, najbliżej Pagana. Mieszkańcy okolicznych wiosek nie zawsze dobrze mówią po angielsku i częściej są przewodnikami niż przewodnikami.

Od Lotnisko w Yangon w Bagan codziennie odbywa się kilka lotów, cały lot trwa 1 godzinę i 10 minut. Jeśli masz czas, skorzystaj z turystycznego parowca z Mandalay. Czas podróży będzie niezauważony, ale harmonogram powinien być określony na pomoście, ponieważ loty nie są wykonywane codziennie. Również z miast Yangon i Mandalay lub Inle Lake autobusy do miasta Pagan, ich trasy zmieniają się od czasu do czasu, więc będziesz musiał sam sprawdzić rozkład jazdy na dworcu autobusowym.

Miejsca takie jak Pagan często zmieniają poglądy na wieczność i sens życia, do głębi naszych doświadczeń i bezpośrednich problemów. Jeśli jesteś w Myanmar , nie oszczędzaj czasu, odwiedź starożytne miasto Pagan.

Древний город ПаганТерритория раскопокПаган восстановленные объекты
БуддаСтупыХрам Дамаянджи (Dhammayangyi)
Храм Хтиломинло (Htilominlo)Швезигон (Shwezigon Paya)Храм Кау