Zaskakująco piękne jezioro słodkowodne w centralnej części Myanmar , uderzający nie tylko za świetność, ale także za niesamowite życie mieszkańców, jest jednym z tych miejsc, których nie można po prostu zignorować. Lokalne plemiona żyją i prowadzą hodowlę bezpośrednio na wodzie. Bambusowe domy na palach, pływające ogrody warzywne, niezwykły sposób łowienia ryb, miejscowy klasztor wyszkolonych kotów - wszystko to można zobaczyć tylko tutaj.

Kilka słów o Inle Lake w Myanmar

Jezioro Inle (Inle Lake) rozciągało się w odległości 22 km od północy na południe w stanie Shan Myanmar . Jego szerokość wynosi 10 km, a poziom wody w jeziorze osiąga 875 m nad poziomem morza. W tłumaczeniu z języka birmańskiego Inle oznacza "małe jezioro", chociaż jest to dalekie od przypadku. Lake Inle jest drugim co do wielkości w kraju. Jest płytko, w porze suchej średnia głębokość wynosi około 2,1 m, a przy opadach deszczowych głębokość może sięgać 3,6 m. Łącznie w pobliżu jeziora Inle w Myanmar mieszka prawie 70 tysięcy osób, znajdują się one w czterech małych miasteczkach nad jeziorem, a także w 17 pływających wioskach wzdłuż wybrzeża i na wodzie. W jeziorze znajduje się około 20 gatunków ślimaków i 9 gatunków ryb, z których miejscowi chętnie łowią. Od 1985 roku jezioro Inle zostało objęte specjalną ochroną w celu ochrony żyjących tu ptaków.

Klimat na Inle Lake w Myanmar to monsunowy, mokry okres od maja do września. Jednak w porach suchych deszcze są dość częste, być może częściej niż jakiekolwiek inne ośrodek w Myanmar . Wczesnym rankiem i bliżej nocy w okolicy jeziora jest całkiem fajnie, szczególnie zauważalne w styczniu i lutym, więc turyści powinni przynosić ciepłe skarpety, swetry i kurtki, aby się rozgrzać.

Озеро Инле в Мьянме

Atrakcje i turystyka na Inle Lake

Mieszkańcy zbudowali tu swoją małą "Wenecję" - pływające ulice z domami na kilku piętrach, sklepy, sklepy z pamiątkami. Wszystko to kosztuje tyle samo, co ich bambusowe mieszkania, na palach, a droga do domów odbywa się na łodzi specjalnymi kanałami. Są tu nawet świątynie, z których można odróżnić ogromny kompleks świątynny Phaung Do Do U Kuang, a także klasztor skaczących kotów.

  1. Pagoda Phaung Do Do to jedna z najbardziej czczonych i odwiedzanych świątyń Myanmar . To najświętsza pagoda w całej południowej części stanu Shan. Znajduje się na głównym molo w Iwama na jeziorze Inle. W Phaung Do Do, pięć posągów Buddy, które kiedyś zostały ofiarowane przez króla Aluna Sitha, są przechowywane. Aby zachować te posągi, wzniesiono pagodę.
  2. Nga Phe Kyaung , znany również jako klasztor skaczących kotów , jest bardzo popularny wśród turystów. Ten klasztor ma już 160 lat, sam w sobie jest mały i nie luksusowy, a jest w nim tylko sześciu mnichów. Legenda Nga Phe Kyaung mówi, że gdy popadł w rozpad i spustoszenie, prawie nie było w nim mnichów, a pielgrzymi rzadko przychodzili. Wtedy opat zaapelował do kotów, które zawsze żyły na brzegu jeziora Inle ogromną liczbą. I wkrótce wszystko poszło w górę. Z biegiem czasu, czczona tutaj za pomoc kotów, miejscowi mnisi zaczęli trenować i zbierać datki na swoje występy.
Панорама монастыря Пхаунг До У Куанг на озере ИнлеМонастырь прыгающих кошек
O życiu mieszkańców w Inle

Głównym zajęciem plemienia Inta jest uprawa tak zwanych pływających ogrodów warzywnych - małych wysepek z żyzną bagienną masą, które są przymocowane do dna jeziora Inle ostrymi tyczkami. Tutaj, i uprawiać warzywa, owoce i kwiaty. Wszyscy członkowie rodziny biorą udział w budowie pływających ogrodów. Dzieci są zobowiązane do cięcia i suszenia trzciny, a następnie kobiety splotu specjalne długie łóżka, które są nazywane matami. Mężczyźni angażują się w zabezpieczanie biegunów na dno, a potem na łodziach ciągnących maty, naprawiających iz góry leżą żyzne, bagniste mule. Następnie kobiety ponownie angażują się w biznes i sadzą sadzonki warzyw lub kwiatów. Nawiasem mówiąc, w lokalnych sklepach można nawet kupić gotowe łóżka, których przedsiębiorczy handlarze sprzedają na metry.

Innym nie mniej ważnym zajęciem mieszkańców Inle Lake w Myanmar jest rybołówstwo. Ryby w jeziorze są obfite i łapanie jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że jezioro jest płytkie, a woda w nim jest przezroczysta. Inta nie łowią przynęty ani w sieci, dla nich jest to długa i skomplikowana metoda. Wymyślili specjalną pułapkę bambusową o kształcie stożka. Pułapka ustawiona na dnie, a ryba płynąca do wewnątrz nie może się z niej wydostać.

Inta porusza się po jeziorze Inla na szybkich łodziach (nazywane są sampanami) lub kajakami na specjalnie skonstruowanych wąskich kanałach. Niesamowity i niecodzienny sposób wiosłowania, który jest używany inta. Nie siedzą na wiosłach, jak zwykle wioślarze poruszają się w łodzi. W końcu inta stanąć na nosie ich sampanów, trzymając wiosło jedną ręką i jedną nogą. Ten sposób wiosłowania pozwala im nie tylko zręcznie obsługiwać tę wiosło, ale także radzić sobie z walkami z wolną sekundą.

Бамбуковые дома на озере ИнлеПлавучие огороды на озере Инле
Женщина интаРыбная ловля на озере Инле

Pływające wioski na Inle Lake

Nie można zignorować ani rozmawiać o niesamowitych pływających wioskach na jeziorze Inle w Birmie. Mają około 17 lat, najbardziej znane to Maytau, Indain i Iwama.

  1. Wieś Maitau słynie z małego leśnego klasztoru. Do wioski Maitau jest most, w którym wieczorami miejscowe kobiety w barwnych strojach narodowych witają zmęczone pary z pracy. Dla turystów Inle Lake znajduje się mała kawiarnia i sklep z pamiątkami z rzemiosłem przez mieszkańców.
  2. We wsi Indain znajduje się klasztor o tej samej nazwie. Jest strzeżony przez meandrujący kanał, ponieważ najstarsza miejscowa stupa, która ma około dwóch tysięcy lat, jest bardzo wielką świątynią dla mieszkańców. Droga do wioski Indain leży na łodzi wzdłuż jednego z zachodnich kanałów jeziora Inle.
  3. Wieś Iwama słynie z pływających rynków. Co pięć dni Iwama staje się najbardziej ruchliwym miejscem na jeziorze Inla, kwitnie handel na łodziach. Wielu kupców i kupców, gromadzących się w jednym miejscu, czasami tworzy zator, w którym istnieje niebezpieczeństwo utknięcia i utraty czasu. Dlatego lepiej kupić pamiątki i towary na brzegu jeziora, gdzie asortyment jest szerszy i łatwiej jest targować się.
Древняя ступа в деревне Индейн

Zakwaterowanie i wyżywienie w Inle Lake

Myśląc o zakwaterowaniu w pobliżu Inle Lake w Myanmar, pamiętaj, aby spędzić noc w egzotycznym, pływającym hotelu na palach. Luksusowy Ine Princes Resort jest zawsze do dyspozycji wczasowiczów. Koszt pokoju dwuosobowego wynosi od 80 $ za noc, w zależności od kategorii pokoju. Za te pieniądze otrzymasz nie tylko komfortowe warunki życia ze wszystkim, czego potrzebujesz do odpoczynku, ale także nieporównywalną z niczym atmosferą spokojnej i pogodnej nocy na Inle Lake i kontemplacją dziwacznych struktur pływających.

Po prostu przekąska lub obiad w Lake Inle może być w małej kawiarni kuchnia narodowa , znajduje się na ulicy Phaung Daw Pyan. W menu znajdują się naleśniki z ogromną ilością różnych wypełniaczy - warzywa, ryby, kurczak, ser, dżem, mleko skondensowane i nadzienia owocowe. Jedna porcja naleśników kosztuje około 1500-3500 czatów. Pamiętaj, aby spróbować domowej roboty jogurt, szczególnie pyszne przy dodawaniu miodu.

Плавучий отель Инле Принцесс РезортБар отеля Инле Принцесс Резорт

Zakupy na Inle Lake

Główny handel na jeziorze Inle nie odbywa się w sklepach lub sklepach z pamiątkami. Bardzo popularne są pływające rynki. Miejscowi ludzie kupują i sprzedają swoje towary bezpośrednio na łodziach. Rynek otwiera się co pięć dni, ale jego lokalizacja się zmienia. Kupuj wszystko, co tylko możesz, od pamiątek, owoców, ryb, a skończywszy na haftowanych złotych i srebrnych niciach z dywanami, pudełkami lakierów (wartych 5 USD), rzeźbionymi drewnianymi produktami (około 15 USD), zabytkowymi mieczami i sztyletami (około 20-30 dolarów ).

Плавучий рынокСувениры с озера Инле

Do turysty na notatce

W odległości 40 km w miejscowości Heho (Heho) znajduje się najbliższe jezioro Inle lotnisko . Najczęstsze loty do Heho pochodzą z międzynarodowych lotnisk Yangon i Mandalay .

Większość gości i mieszkańców Mjanmy preferuje bardziej budżetową opcję - transport publiczny . Najbliższym miastem, z którego wysyłane są jednocześnie różne trasy, jest Taunji. Możesz uzyskać od Yangon do Inle Lake autobusem, jadąc z Taunji, będzie kosztować około 15 tysięcy kilometrów. Odległość 600 km między autobusami Rangun i Inle Lake przebiega przez 16-20 godzin. Dlatego, aby dotrzeć w połowie dnia do jeziora, autobus odjeżdża nocą z Taunji. Innymi popularnymi trasami dla turystów są Taunji Bagan (12 godzin na trasie, jezioro przybywa o 5 rano) i Taunji Mandalay (8-10 godzin w drodze, przybywają wieczorem).

Największa liczba turystów odwiedza Inle Lake we wrześniu i październiku, głównie z powodu festiwalu Phaung Do Do, który trwa trzy tygodnie od końca września do połowy października.

Аэровокзал ХехоФестиваль на озере Инле