Mostek tekowy Ubein lub most U bein jest wyjątkowy punkt orientacyjny Myanmar w mieście jest budynek Amarapura dzielnica Mandalay nad jeziorem Tauntaman. Most Ubein jest uważany za najstarszy i najdłuższy most z drewna tekowego. Został zbudowany około 1850 roku, aby chłopi mogli przejść przez rzekę do pagody Kyauktawgui. Most składa się z dwóch części - 650 i 550 metrów, które łączą się ze sobą pod kątem 150 °, dzięki czemu istnieje odporność na wodę i wiatr.

Interesujące fakty
  1. Główne stosy mostu są wbite w dno jeziora o dwa metry, z łącznie 1086 kawałkami, droga z bali została ukształtowana stożkowo, tak że woda deszczowa nie pozostaje na mostku, ale spływa. Most zbudowany jest bez gwoździ, kłody łączone są za pomocą linki. Co roku na mostku Ubein przeprowadzane są rekonstrukcje - rozkładające się kłody drewna tekowego, zmieniają się w betonowe słupy.
  2. Początkowo planowano dwa przejazdy, ale gdy miasto zaczęło się rozrastać, a statki handlowe zaczęły unosić się nad jeziorem, projektanci opracowali 9 przejść, aby łodzie i barki mogły swobodnie przechodzić pod mostem nawet w porze deszczowej. Również na moście są cztery pokryte drewnianymi pergolami dla turystów, mogą odpocząć i odwiedzić stoiska z pamiątkami.
  3. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, więc lokalni mieszkańcy, oprócz sprzedaży pamiątek, starają się jeszcze bardziej uatrakcyjnić most z drewna tekowego. Na przykład, aby obejrzeć zachód słońca lub poranek nad jeziorem, można wynająć łódź, cena czynszu wynosi 10 USD. Nadal na moście proponują wypuszczenie ptaka z klatki za 3 dolary za 3 dolary, jednak po odlotu ptak leci z powrotem.
  4. W ciągu ostatnich 10-15 lat rybołówstwo wzrosło w Tauntamai, dlatego woda jest w stagnacji. Liczba roślin wodnych wzrastała, a populacja zwierząt i ryb, z wyjątkiem telapii, znacznie się zmniejszyła. Pale teaku zaczęły szybko psuć się i wkrótce zniknie wyjątkowość mostu.
Jak się tam dostać?

Transport publiczny tutaj nie ma, więc zalecamy wziąć taksówkę (około 12 USD od Sagaina) lub wypożyczenie rowerów. Z Sagain, idź na zachód w kierunku Mandalay na Route 7, następnie skręć w Shwebo Rd i idź 12 km do miasta Amarapura.

Мост днемМонах на мостуРыбаки возле моста
Мост перед закатомЗакат из лодкиХрам, ради которого строили мост