Myanmar nie tak popularny jak Tajlandia czy Wietnam, ale podróż tam zapowiada się nie mniej ekscytująco. Ten kraj o niezwykłej kulturze i malowniczych krajobrazach jest warty spędzenia na nim kolejnych wakacji. Jedno z miast Myanmar , interesujący dla turystów, jest Amarapura (lub Amayapuya), położony w okolicy Mandalay . Dowiedzmy się, co jest tutaj poznawcze.

Co jest ciekawego w mieście Amarapura?

Nazwa tej starożytnej osady tłumaczona jest jako "miasto nieśmiertelności". W dawnych czasach Amarapura była dwukrotnie stolicą Birmy. Jest czasem nazywany południowym miastem Townmyo, co odróżnia go od północnego miasta Mandalay. Dziś niemal się połączono w jedną wielką metropolię, a Amarapura jest jednym z regionów, a raczej przedmieściami Mandalay.

Jest to spokojne, spokojne miejsce nad jeziorem Taungthaman, gdzie można doskonale odpocząć od zgiełku miasta. Niezrównany orientalny smak, spontaniczność i nieśmiałość miejscowej ludności, oszałamiające piękno dziewiczej przyrody i starożytnych zabytków - wszystko to jest zaskakująco ciekawe!

Cechy klimatu

Klimat tutaj jest gorący i wilgotny - wpływa na bliskość Zatoki Bengalskiej. Tutaj temperatura powietrza jest zazwyczaj utrzymywana w granicach + 25 ... + 36 ° С, woda w zatoce jest również ciepła (+ 21 ... + 26 ° С). Lepiej idź do tego regionu, unikając pory deszczowej, która ma miejsce tutaj od września do stycznia. Zasadniczo, pogoda tutaj jest słoneczna i gorąca.

Podczas wizyty w Amarapurze zabierz ze sobą lekką i luźną odzież, bawełnę lub len. Jeśli chodzi o buty, sandały są bardzo wygodne, ponieważ musisz wejść boso w świątynie i klasztory. Obowiązkowe są również nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne i środki do bezpiecznego oparzenia słonecznego.

Погода в Амаяпуя
Lokalne atrakcje i atrakcje

Kiedy w 1860 roku stolica Myanmar (potem Birma) została przeniesiona do Mandalay, miasto Amarapura zostało faktycznie zdemontowane na materiały budowlane. Rozebrane budynki zostały przetransportowane na specjalnie skonstruowanym słoniu, by wykonać tak dużą akcję. Dlatego nie ma tu wielu zabytków, ale warto tu przyjechać wycieczka .

Są to ruiny królewskiego pałacu Bodopaya, pozostałości starej fosy, mostek z drewna tekowego Ubain (najdłuższy na świecie), Stupa Patodoji, Maha-Gandhayon Chiaun, działający klasztor buddyjski, w którym można podziwiać fascynujący posiłek z mnichów oraz stary drewniany klasztor Bagaya Chiaun. Również tutaj można spacerować wąskimi uliczkami miasta, wybrać się na przejażdżkę łodzią po jeziorze Taungthaman, podziwiać zachód słońca ze słynnego mostu, zrelaksować się w kawiarni na plaży, kupić Birmańskie pamiątki : jedwab, krajowa spódnica z lodzhi, wyroby z brązu.

Окрестности города АмарапураДостопримечательность Амаяпуя – монастырь Маха-Гандхаён Чьяун
Catering i zakwaterowanie

Turyści zgadzają się, że lokalne zakłady gastronomiczne tracą w porównaniu z chińskimi i tajskimi. W restauracjach Mandalay można zamówić dania różnych kuchni orientalnych, a także tradycyjne dania europejskie. Z lokalnego Birmańska żywność warto spróbować zupę "mohinga" i deser "vanudu" (owoce w skondensowanym mleku). Nie powinieneś pić wody z kranu z Europy, zamiast kupować butelkowaną wodę - jest w każdym supermarkecie. Ponadto, możesz zjeść śniadanie w hotelu, gdzie cena śniadania jest zwykle wliczona w cenę pokoju.

Jeśli chodzi o hotele, trzeba szukać zakwaterowania, w którym jest personel mówiący po angielsku. Zakwaterowanie w pokoju z klimatyzacją, prysznicem i telewizją kablową kosztuje około 6-10 dolarów. Najlepsze hotele są w Mandalay - Mandalay Hill Resort Hotel 5 *, Sedona Hotel Mandalay 5 *, Triumph Hotel Mandalay 4 *, Mandalay Hotel White House 4 *, Hotel przy Red Hotel 4 *, The Home Hotel 3 *.

Mandalay White House HotelБирманский суп мохинга

Co powinien wiedzieć turysta w Amayapaya?

Jest kilka niuansów, które pomogą ci uczynić twoją podróż wygodniejszą i uchronią cię od drobnych problemów.

  1. Aby wymieniać waluty w tym kraju, turyści zazwyczaj zwracają się do przewodników.
  2. Kartę kredytową można zapłacić tylko w dużym sklepie lub hotelu, sklepy z pamiątkami i biżuterią przyjmują dolary w cenie "czarnego rynku", a w sklepach lokalnych w lokalnej walucie ("czat" lub "dżety").
  3. Korzystając z usług taksówkarzy, pamiętaj, aby targować się - pozwoli to zaoszczędzić budżet kilka razy.
Транспорт Амарапура

Jak dostać się do miasta Amarapura?

Amarapura znajduje się 11 km na południe od centrum Mandalay. Komunikacja kolejowa jest dostępna, ale czas lotów jest bardzo niewygodny, a warunki w pociągach dalekie są od pojęcia "komfortu". Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wycieczka do Amarapury taksówką lub lokalnym autobusem, który zatrzymuje się na rogu 31 i 84 ulic. Podróż trwa około pół godziny, a na czas spędzony w autobusie nie będziesz mieć czasu na poznanie codziennego życia Birmy od środka.

Z reguły turyści przyjeżdżają do Amarapury na jeden dzień - w tym czasie możliwe jest pokrycie wszystkich lokalnych atrakcji. Transport publiczny Biegnie także po mieście Amarapur. Na przykład do mostu Ubain można dojechać autobusem nr 8. Przed klasztorem Maha-Gandhayon Chyaun rano pojawiają się specjalne autobusy wycieczkowe.