Situe (Saite Twêy or Sittwe) jest centrum administracyjnym zachodniej prowincji Rakhine (Rakhine) w Myanmar . Miasto położone jest na wyspie, która powstała w wyniku połączenia trzech rzek Kaladan (Kaladan), Myu (Myu) i Lemyo (Lemo), wpływających do Zatoki Bengalskiej. Wyspa nazywa się Akyab (Akyab), dlatego czasami nazywa się to samo miasto. Według ostatniego spisu ludności z 2006 roku liczba mieszkańców wynosi około 181 tysięcy.

Trochę historii

Jedno z imion Saite Twêy z Arakanu zostało przetłumaczone jako "miejsce spotkań z wojną". Interpretacja tego wyrażenia w języku birmańskim - Sittwe. W 1784 r. Wojownicy Birmy i Arakan starli się na miejscu przyszłego Situe, a ci ostatni zostali pokonani podczas tej bitwy. Wkrótce kapitał upadł, królestwo zostało zajęte. To terytorium otrzymało obecną nazwę. Nieco później zaczęła się tutaj formować mała rybacka wioska Sittwe. W 1826 r., Kiedy Dolna Birma została schwytana przez Brytyjczyków, miasto otrzymało status centrum administracyjnego obszaru Arakana (Rakhine), władza kolonialna została przeniesiona z Meihaun.

W XIX wieku kolonialiści starali się przekształcić wieś w duże miasto portowe, aby rozwijać ją poprzez handel i eksport. A Brytyjczycy odnoszą na tym duży sukces. Głównym towarem w azjatyckim kraju był oczywiście ryż. Stworzono tu także elektrownie i stocznie. W tej chwili port w Sittwe jest jednym z najważniejszych w kraju. Również w mieście działają przedsiębiorstwa zajmujące się budową statków i naprawą statków; rośliny oczyszczające ryż; przemysł spożywczy i lekki.

Улицы города

Atrakcje miasta Sittwe

W centrum Situet znajduje się świątynia Payagyi (Payayji), czyli namiot z mozaiką, przedstawiony na niej przez Buddę Siakjamuniego w 1900 roku. Tutaj miejscowa ludność i goście miasta obchodzą coroczny festiwal buddyjski pod koniec października - początek listopada. Niedaleko świątyni znajduje się małe Muzeum Buddy. Wszystkie eksponaty można ominąć za pół godziny. Tutaj możesz zobaczyć obrazy i rzeźby Szakjamuniego wykonane w różnych krajach z różnych materiałów: alabastru, kwarcu, srebra i brązu.

W pobliżu zatoki znajduje się przepiękny nasyp, na którym znajduje się malowniczy park. Oto stara latarnia kolonialna, zbudowana przez Brytyjczyków i działająca do dziś. W pobliżu miasta pływanie w morzu nie jest zalecane przez administrację. Najbliższa plaża znajduje się około 250 kilometrów na południowy wschód, niedaleko od Thandwe (Sandwe).

Situe City w Myanmar Nie cieszy się popularnością wśród turystów ze względu na niedostępność i brak rozrywki. Jednak podróżni używają go jako punktu tranzytowego w drodze do starego miasta, oddalonego o trzydzieści kilometrów. Mrauk U (Mrauk-U) .

Центр СитуэОдин из храмов в Ситуэ

Gdzie mieszkać w Situe?

Miasto ma wiele nowych hoteli, hosteli i pensjonatów, w większości zbudowanych w stylu brytyjskim. Prawie wszystkie pokoje są wyposażone w klimatyzację, Internet i telewizję kablową. Hotele oferują wynajem samochodów i rowerów, a także punkt informacji turystycznej. Są pokoje typu superior, ale wszystkie zakłady są szacowane na jedną lub dwie gwiazdy. Prezentujemy listę najpopularniejszych hoteli: Motel Shwe Myint Mho, Pensjonat Kiss, Shwe Tha Zin Hotel, Sittwe Hotel.

Strand Hotel SittweRoyal Sittwe Resort

Kawiarnia i restauracje w Situe w Myanmar

Miasto ma dobre restauracje, gdzie gotują świeżo złowione "owoce morza". Porcje są średnie, ale smaczne i obfite. Najpopularniejszymi potrawami są krewetki i ryż, których miejscowi kucharze nauczyli się gotować na różne sposoby, a także wszelkiego rodzaju ryby, makarony i sałatki z pomidorów. Najwyższą ocenę wśród gości otrzymały takie obiekty:

  • Restauracja River Valley (przygotowania Birmański Kuchnia azjatycka i chińska);
  • Gisspanadi (chiński, azjatycki i owoce morza);
  • May Yu (tradycyjna kuchnia azjatycka).

Kawiarnie znajdują się na nabrzeżu, z widokiem na plażę i zatokę. Przyjemnie jest na przykład spożywać pyszne i świeże owoce morza, oglądać zachód słońca na horyzoncie wody.

River Valley RestaurantНациональные блюда

Jak dostać się do miasta Sittwe?

Do miasta Situe, znajdującego się na wyspie, można dotrzeć tylko samolotem z dwóch lotnisk w kraju: Międzynarodowe lotnisko Mingaladon w Rangun i lotnisko Thandwe, w odległości odpowiednio pięćset pięćdziesięciu i dwieście pięćdziesiąt kilometrów. Lokalna brama lotnicza lotniska Sittwe znajduje się pięć kilometrów od obrzeży miasta. W mieście turyści i mieszkańcy poruszają się pieszo, rowerem lub trishawami.

Przyjedź do kraju od października do lutego, ciesz się morzem, słońcem, egzotycznymi owocami, świeżymi owocami morza i, co najważniejsze, birmańskimi widokami.

Sittwe AirportВелорикша