Miasto Sikaine - główne centrum religijne i stolica tego samego okręgu administracyjnego w Myanmar . Dzisiaj Sikaine jest bardzo popularna wśród turystów ze względu na obecność w niej wielu klasztorów buddyjskich, świątyń i pagód, bardzo starożytnych i olśniewająco pięknych.

Kilka słów o mieście Sagaing

Historia miasta jest starożytna i bardzo interesująca. Na początku XIV wieku Mongołowie pokonali słynnego Bagan a stolica królestwa Szan stała się miastem Sikaine, które rozwinęło się szybko i zyskało siłę w starożytnej Birmie. Potem były lata, kiedy Sikaine została pozbawiona statusu stolicy i została przeniesiona na drugi brzeg rzeki Irrawaddy w mieście Avu. W połowie XVII wieku w Sikaine mieściła się rezydencja ostatniego cesarza chińskiej dynastii Ming, Zhu Yulana.

Dzisiaj Sikaine to miasto liczące około 300 tysięcy mieszkańców. Większość ludności to Birmańczycy. Miasto jest szeroko rozwinięte rolnictwo i leśnictwo, górnictwo. Tu uprawia się plantacje ryżu, pszenicy, sezamu, bawełny i tytoniu, a drewno jest zbierane. Z wydobytych minerałów można wyróżnić złoto, węgiel, sól, a także trochę oleju.

Informacje ogólne

Sikaine (inna nazwa to Sagain) znajduje się nad rzeką Irrawaddy, 22 km od miasta Mandalay który znajduje się po drugiej stronie Irrawaddy. A naprzeciwko jest miasto Ava, które łączy się z Sikaine wielkim 16-piętrowym mostem zbudowanym przez Brytyjczyków.

Pogoda w Sikaine

Miasto Sikaine ma podrówny tropikalny klimat, a pogoda jest określona przez wpływ monsunów. Dlatego też, w roku na przemian, sezon zimowy, deszczowy i pora sucha, która trwa od lutego do maja. Jest to najbardziej preferowany czas na wizytę w Sagaina, ponieważ w ciągu dnia temperatura powietrza wynosi średnio +30 stopni, a opady są bardzo rzadkim zjawiskiem. Następnie, od czerwca do września, występuje okres deszczów tropikalnych, w których przy wysokich średnich temperaturach dziennych panuje duża ilość opadów. W październiku rozpoczyna się chłodny sezon, zatrzymuje się opady, ale temperatura w ciągu dnia rzadko przekracza +25 stopni.

Панорама города СикайнМост через Иравади в Сикайне
Zabytki miasta

Nie bez powodu miasto Sikaine uważane jest za ośrodek życia zakonnego i posługi zakonnej. Kilkaset pagód, klasztorów i świątynie uczynił z niej miasto modlitwy i samotności. Zwyczaje religijne tutaj są święcone, a niektóre lokalne klasztory zapraszają pielgrzymów do życia z nimi i poświęcenia czasu na modlitwę i medytację.

Główną atrakcją Sikaine jest pagoda Kaunmudo-Paya (Kaungmudaw, inna nazwa to Rajamanikula), zbudowana w 1536 roku i położona 10 km od miasta. Otoczony uroczym kompleksem świątynnym i wykonany w kształcie półkuli, 46-metrowe piękno Kaunmudo-Paya jest podobne do stupy Mahaseti na Sri Lance. Ciekawostką jest pagoda Umitonze (Umin Thonse), zwana inaczej Pagą 30, ponieważ nie ma okien, a wejście do budynku wydaje się być wejściem do jaskini. W dekoracji zastosowano szkło lustrzane z wieloma opalizującymi odcieniami. Znany jest także 116-metrowy posąg Buddy Laukun. Należy zauważyć, że jest to jedna z najwyższych posągów Buddy na świecie.

Turyści mogą zobaczyć panoramę miasta i okolic Sagaing Hill, którego drugie imię Mandalay Hill . Stąd wyjątkowe krajobrazy okolicznych miast - Mandalay, Amarapura , Inua, jak również większość z 500 stup w dzielnicy. U podnóża wzgórza znajduje się świątynia Tilakaguru (Thilawkaguru), która zachowała w swojej wewnętrznej dekoracji jaskrawo czerwone, żółte, turkusowe i niebieskie obrazy. Nieopodal można zobaczyć 300-metrową pagodę Sunuponyashin o luksusowym szmaragdowym kolorze (Wkrótce U Ponya Shin Paya), znaną z obecności w niej brązowych posągów żab, które trzymają prochy buddyjskich świętych.

Nie tylko pagody i klasztory znane miasto Sikaine. Niesamowicie piękne krajobrazy doliny rzeki Irawadi, zapraszając do oglądania gór, niezwykłych budynków i zaskakująco przytulnych ulic. To wszystko co najmniej raz warto zobaczyć na własne oczy i poczuć ducha współczesności Myanmar w obliczu jednego z jego największych miast - Sikayna.

Пагода КаунмудоПагода 30 пещер в Сикайне
Sagaing HillСтатуя Будды Лаукун Сектуар

Zakwaterowanie i wyżywienie w Sikaine

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Sikaine, oferujemy pobyt w hotelach Win Unity Resort i Hotel Chindwin. Oferuje on niedrogie, komfortowe pokoje z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu, różnorodne opcje zakwaterowania, punkt informacji turystycznej, centra biznesowe i sale konferencyjne. W ośrodku Win Unity Resort znajduje się spa, centrum fitness i odkryty basen.

Sagaing Hill jest uważana za jedną z najlepszych restauracji w mieście Sagaing. Według lokalnych standardów jest uważany za bardzo luksusowy, aw nim znajdziesz szeroki wybór lokalnych potraw. Przekąski w mieście dostępne są również w wielu lokalnych przytulnych kawiarniach. Wspinaczka na Sicine Hill ma słynny rynek przydrożny, który sprzedaje nie tylko owoce i warzywa oraz różne lokalne produkty, ale także pyszne słodycze. Rynek znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Irawadi i jest bardzo popularny wśród turystów.

Отель Win Unity Resort в городе СикайнНомер в отеле  Win Unity Resort в городе СикайнHotel Chindwin в Сикайне
Ресторан при Hotel Chindwin в СикайнеРесторан Sagaing HillРынок в Сикайне

Jak dostać się do Sikaine?

Możesz dostać się do miasta Sikaine na kilka sposobów, ale jest to najwygodniejsze samolotem lub koleją. W pierwszym przypadku musisz polecieć do międzynarodowe lotnisko Mandalay (międzynarodowy port lotniczy Mandalaj), a następnie autobusem lub taksówką do jazdy około 20 km bezpośrednio do miasta Sikaine. Jeśli podróżujesz koleją, wysiądź na stacji Sagaing.

Sama Sicaine jest wygodna w nawigacji transport publiczny lub wypożyczyć rower lub rower. Miejsca tutaj są bardzo piękne, a kierowcy zwykle podróżują bardzo wolno, aby turyści mogli zobaczyć wspaniałe zielone wzgórza, malownicze brzegi rzeki Irrawaddy. Samochody w mieście Sagaing cieszą się ogromnym uznaniem, są nieliczne i są bardzo drogie według standardów Myanmar.